Eugeniusz (Letica)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Eugeniusz
Manojlo Letica
Metropolita Dabaru i Bośni
Kraj działania

Jugosławia

Data i miejsce urodzenia

1858
Plaški

Data i miejsce śmierci

3 października 1933
Sunja

Metropolita Dabaru i Bośni
Okres sprawowania

1908–1920

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Serbski Kościół Prawosławny

Śluby zakonne

1895

Diakonat

9 lipca 1895

Prezbiterat

do 1900

Chirotonia biskupia

30 grudnia 1900

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

30 grudnia 1900

Miejscowość

Banja Luka

Miejsce

Cerkiew Trójcy Świętej

Konsekrator

Mikołaj (Mandić)

Współkonsekratorzy

Serafin (Perović), Grzegorz (Živković)

Eugeniusz, imię świeckie Manojlo Letica (ur. 1858 w Plaškach, zm. 3 października 1933 w Sunji) − serbski biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył gimnazjum serbskie w Sremskich Karlovcach i studia prawnicze; kolejno studiował w Wiedniu i Grazu, by uzyskać ostatecznie dyplom na uniwersytecie w Zagrzebiu. Zdał egzamin adwokacki[1] i podjął praktykę w Sremskiej Mitrowicy[2], po czym uzyskał posadę sędziego w Sarajewie[1]. W 1892 podjął pracę w banku hipotecznym w Zagrzebiu, odchodząc ze służby cywilnej[2]. Jeszcze w tym samym roku zrezygnował również z tego zajęcia i wstąpił do seminarium duchownego metropolii karłowickiej w Sremskich Karlovcach. Szkołę tę ukończył w 1895 i w tym samym roku złożył wieczyste śluby mnisze w monasterze Kuveždina[1].

9 lipca 1895 przyjął święcenia diakońskie z rąk patriarchy serbskiego Grzegorza, po czym został mianowany protodiakonem. Tymczasowo kierował zarządem eparchii temesvarskiej, był również referentem w konsystorzu metropolii karłowickiej[1]. 18 kwietnia 1898 przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa budzińskiego Lucjana[2].

30 grudnia 1900 w cerkwi Trójcy Świętej w Banja Luce miała miejsce jego chirotonia na biskupa banjaluckiego, pierwszego ordynariusza nowo erygowanej eparchii. Natychmiast otrzymał godność metropolity[1]. Utworzył konsystorz eparchii, wzniósł rezydencję biskupią w Banja Luce i rozpoczął zbiórkę funduszy na budowę nowego soboru katedralnego. Wielokrotnie przeprowadzał wizytacje duszpasterskie w parafiach, doprowadzając do ujednolicenia obrzędów na terenie eparchii. Dążył do podniesienia poziomu wykształcenia duchowieństwa, na kapłanów wyświęcał jedynie absolwentów studiów teologicznych. Otworzył 23 nowe cerkwie i dwie szkoły serbskie[2].

Osiem lat później, rok po śmierci metropolity Mikołaja, przeniesiony został na katedrę Dabaru i Bośni. W 1920 na własną prośbę przeszedł w stan spoczynku i zamieszkał w monasterze Ravanica[1]. Pozostał czynnym uczestnikiem życia cerkiewnego, w 1931 jako prawnik brał udział w redagowaniu statutu wewnętrznego Serbskiego Kościoła Prawosławnego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g biskup Sawa (Vuković), Srpski jerarsi od devetog do dvatesetog veka, Evro Beograd, Unireks Podgorica, Kalenić Kragujevac, 1996, ss.182–183.
  2. a b c d ЕВГЕНИЙ