Eugeniusz Dreszer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Eugeniusz Dreszer
Stefan Słomka
Ilustracja
porucznik porucznik
Data i miejsce urodzenia

14 września 1895
Warszawa

Data i miejsce śmierci

25 grudnia 1914
Łowczówek

Przebieg służby
Lata służby

1914 (regularne oddziały)

Siły zbrojne

Armia Austro-Węgier

Formacja

Legiony Polskie

Jednostki

I Brygada Legionów Polskich

Stanowiska

1 Pułk Piechoty, 5 Pułk Piechoty

Główne wojny i bitwy

Bitwa pod Krzywopłotami, Bitwa pod Łowczówkiem, I wojna światowa

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Niepodległości

Eugeniusz Dreszer (ur. 14 września 1895, zm. 25 grudnia 1914) – żołnierz I Brygady Legionów Polskich. Kawaler Orderu Virtuti Militari.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Juliusza i Natalii z d. Piechowskiej, miał brata Jerzego (1900–1969), inżyniera, por. rez. WP, członka POW, uczestnika obrony Lwowa, wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej, konspiracji niepodległościowej (piłsudczykowskiej) w czasie II wojny światowej, więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych, był bratem stryjecznym gen. Gustawa Orlicz-Dreszera[1]. Eugeniusz Dreszer ukończył Szkołę Handlową w Radomiu, a następnie po ukończeniu gimnazjum we Lwowie, w 1913 roku zdał egzamin maturalny i zaczął studia na Wydziale Mechanicznym Szkoły Politechnicznej we Lwowie[2]. Należał do Związku Strzeleckiego. Był organizatorem baonu na przedmieściach Lwowa. Był także członkiem Związku Walki Czynnej. W ZWC ukończył kurs oficerski, a następnie był wykładowcą i instruktorem.

Po wybuchu wojny brał udział w organizowaniu mobilizacji w okręgu lwowskim. 27 sierpnia razem z baonem udał się do Krakowa skąd 10 września z baonem uzupełnienia został skierowany w kierunku działań I Brygady Legionów Polskich w celu połączenia się z 1 pułkiem piechoty. Na początku października został oddelegowany do prac organizacyjnych w Zagłębiu Dąbrowskim. Po pracy w komendach werbunkowych w Zawierciu, Częstochowie, a ostatecznie w Łodzi już jako adiutant Mieczysława Ryś-Trojanowskiego. Razem z dowódcą dołączył do Legionów, gdzie w czasie bitwy pod Krzywopłotami dowodził 2 kompanią IV baonu. Po reorganizacji Brygady został przydzielony bez funkcji do II baonu 5 pułku piechoty.

Podczas bitwy pod Łowczówkiem po śmierci Kazimierza Kuby-Bojarskiego objął dowództwo I baonu 1 pp. 25 grudnia został śmiertelnie ranny i zmarł w niewoli rosyjskiej.

Eugeniusz Dreszer został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marek Gałęzowski, Dreszer Eugeniusz Stefan [w:] idem, My idziemy w zórz świtanie... Sylwetki oficerów Legionów Polskich poległych i zmarłych w walce o niepodległość w latach 1914–1916, Warszawa: IPN, 2019, s. 61-62.
  2. Ibidem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wiktor Krzysztof Cygan: Słownik biograficzny oficerów Legionów Polskich. Warszawa: "Gryf", 1992, s. 25. ISBN 83-85209-08-5.
  • Marek Gałęzowski, Dreszer Eugeniusz Stefan [w:] idem, My idziemy w zórz świtanie... Sylwetki oficerów Legionów Polskich poległych i zmarłych w walce o niepodległość w latach 1914–1916, Warszawa: IPN, 2019, s. 60-63.
  • Panteon Polski, Lwów 1924, nr. 4, str 4-5, "Ś. p Eugenjusz Dreszer (Stefan Słomka)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]