Europa Transparant

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Europa Transparentna
Lider Paul van Buitenen
Data założenia 20 lutego 2004
Data rozwiązania 1 stycznia 2008

Transparentna Europa lub Europa Przejrzysta (niderl. Europa Transparant, ET) – holenderska partia polityczna, działająca w latach 2004–2008.

Powołanie ET wiosną 2004 zainicjował Paul van Buitenen, księgowy w strukturach europejskich i whistleblower, który kilka lat wcześniej w sposób pośredni przyczynił się do rozwiązania Komisji Europejskiej kierowanej przez Jacques'a Santera. Nowe ugrupowanie swoje hasła programowe skupiało głównie na kwestiach przeciwdziałania nadużyciom finansowym i zwalczaniu korupcji na poziomie Unii Europejskiej.

W wyborach europejskich w 2004 lista Europy Transparentnej uzyskała 7,33% głosów, co przełożyło się na dwa (z 27 przypadających Holandii) mandaty posłów do Parlamentu Europejskiego VI kadencji. Objęli je Paul van Buitenen oraz Els de Groen-Kouwenhoven, przystępując do grupy Zielonych i Wolnego Sojuszu Europejskiego. Partia nie rozwinęła szerszej działalności, zakończyła działalność 1 stycznia 2008, gdy połączyła się z niewielkim krajowym ugrupowaniem Transparentna Holandia. Po odejściu z Europarlamentu oboje deputowani wycofali się z działalności partyjnej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]