European Rover Challenge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logotype European Rover Challenge

European Rover Challenge"”, „ERC” – coroczny międzynarodowy konkurs budowy i operowania pojazdami robotycznymi, przeznaczony dla studentów. Odbywa się od 2014 roku w Polsce i jest europejskim odpowiednikiem rozgrywanego w USA University Rover Challenge.

ERC to największe wydarzenie robotyczno-kosmiczne w Europie skierowane do świata nauki i biznesu, sektora nowych technologii oraz szerokiej publiczności. Od 2014 roku jest corocznie organizowane w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu pod Chęcinami koło Kielc, z inicjatywy polskiego oddziału stowarzyszenia The Mars Society.

Głównym trzonem ERC jest międzynarodowy konkurs robotów marsjańskich (tzw. analogów łazików marsjańskich), w którym uczestniczą studenci, absolwenci i pracownicy naukowi uczelni wyższych z całego świata. Zawody European Rover Challenge, podobnie jak ich amerykański odpowiednik – University Rover Challenge, należą do Rover Challenge Series – ligi najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie.

Robot marsjański podczas jednej z konkurencji inżynieryjnych

Ponadto organizowane są pokazy naukowe-techniczne, wykłady itp. działania towarzyszące[1].

Celem European Rover Challenge jest zachęcenie studentów uczelni technicznych do rozwijania swojego potencjału poprzez udział w prestiżowym konkursie. ERC realizuje także swojego rodzaju misję promocji uzdolnionych inżynierów. Podjęcie wyzwania budowy łazika przeznaczonego do eksploracji Marsa, spełniającego określone warunki wyszczególnione w regulaminie zawodów oraz prezentacja modelu przed jury złożonym z ekspertów w dziedzinie robotyki, geologii planetarnej, łączności oraz kosmonautyki stanowi dla młodych naukowców jedyną w swoim rodzaju szansę rozwoju kariery.

Łazik IMPULS - zdobywca II miejsca na ERC 2014 - trawersujący teren

Regulamin[2] European Rover Challenge przewiduje realizację następujących zadań:

 1. Pozyskanie i analiza próbek
 2. Tzw. „ślepa” nawigacja łazika – sterowanie łazikiem bez widoku z kamery
 3. Dwa zadania inżynierskie wymagające użycia i naprawy sprzętu
 4. Prezentacja projektu przed jurorami

Wszystkie zadania, które podlegają ocenie w konkursie ERC polegają na zdalnym operowaniu łazikami – bez bezpośredniego (wzrokowego) nadzorowania wykonywanych czynności.

Adresaci European Rover Challenge[edytuj | edytuj kod]

European Rover Challenge jest wydarzeniem adresowanym nie tylko do konstruktorów łazików marsjańskich rywalizujących w zawodach. Rozszerzenie programu o dodatkowe punkty, takie jak konferencja naukowo – technologiczna, strefa pokazów, wykłady ekspertów, spotkania z gośćmi specjalnymi przełożyło się na zainteresowanie bardzo dużej i zróżnicowanej grupy osób. W 2014 roku w ERC uczestniczyło 25 000 osób, w kolejnej edycji w 2015 roku już ponad 30 000 osób.

Historia konkursu[edytuj | edytuj kod]

Pozakonkursowy pokaz Hyperiona 2

Zawody ERC odbywają się od 2014 roku. Pierwsze dwie edycje (2014 i 2015) zostały rozegrane na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w woj. świętokrzyskim. W celu odpowiedniego przystosowania terenu do charakteru zawodów, za każdym razem na miejsce zwożono ponad 750 ton czerwonej ziemi imitującej powierzchnię Czerwonej Planety. Od 2016 roku ERC odbywa się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w woj. podkarpackim.

Co roku w wydarzeniu biorą udział goście specjalni. W poprzednich edycjach ERC byli to m.in. dr Harrison Schmitt – uczestnik misji Apollo 17, prof. Scott Hubbard – były szef NASA Ames, dr Robert Zubrin – założyciel The Mars Society oraz dr Gianfranco Visentin – szef działu robotyki Europejska Agencja Kosmiczna[3]. Podczas ERC 2015 odbyło się również jedyne w Polsce wideospotkanie z Andym Weirem autorem powieści Marsjanin.

Zwycięzcy European Rover Challenge[edytuj | edytuj kod]

Zdobywca I miejsca ERC 2014, Scorpio IV

5-7 września 2014 – pierwsza edycja - ERC 2014Podzamcze koło Chęcin koło Kielc[4]

Liczba rywalizujących zespołów: 9 (z Polski, Litwy, Indii, Kolumbii i Egiptu)

 • I miejsce: SCORPIO, Wrocław, Polska
 • II miejsce: IMPULS, Kielce, Polska
 • III miejsce: Lunar and Mars Rover Team, Kair, Egipt
Zwycięska drużyna II edycji (Saskatchewan, Kanada) z łazikiem

4-6 września 2015 – druga edycja - ERC 2015 – Podzamcze koło Chęcin koło Kielc

Liczba rywalizujących zespołów: 29 (m.in. z USA, Australii, Indii, Kolumbii, Holandii, Egiptu, Polski oraz Kanady[5])

 • I miejsce: USST, Kanada
 • II miejsce: Next, Białystok, Polska
 • III miejsce: McGill Robotics, Kanada

10-13 września 2016 – trzecia edycja - ERC 2016Jasionka koło Rzeszowa

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Znamy program European Rover Challenge 2015! (pol.). Kosmonauta.net. [dostęp 2016-03-05].
 2. Regulamin zawodów, European Rover Challenge [dostęp 2016-02-07] (ang.).
 3. Łukasz Wilczyński, The Success of European Rover Challenge, „www.planetary.org”, Planetary Society [dostęp 2016-03-05] (pol.).
 4. Aleksander Kiszniewski: Marsjańskie łaziki w Polsce - European Rover Challenge (pol.). Onet Technowiki, 2014-09-07. [dostęp 2016-04-22].
 5. esa, Rekord zgłoszeń na European Rover Challenge, European Space Agency [dostęp 2016-02-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]