Europejska Federacja Cyklistów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Europejska Federacja Cyklistów
European Cyclists’ Federation
Ilustracja
Logo ECF
Państwo

 Belgia

Siedziba

Bruksela

Data założenia

1983

Rodzaj stowarzyszenia

Organizacja

brak współrzędnych
Strona internetowa

Europejska Federacja Cyklistów (ang. European Cyclists’ Federation, ECF) – międzynarodowa organizacja pozarządowa z siedzibą w Brukseli (Belgia), ukierunkowana głównie na promocję i propagowanie roweru jako środka komunikacji i rekreacji. ECF nastawiona jest na promocję i zrównoważony rozwój transportu rowerowego. Organizacja skupia prawie 100 różnych organizacji pozarządowych z krajów całego świata[1].

Inauguracja Cycling Forum Europe w 2014 roku

Federację powołano do życia w 1983 z inicjatywy dwunastu stowarzyszeń rowerowych z kilku krajów. W 2015 zrzeszała ponad 60 organizacji mających łącznie około pół miliona członków w 37 państwach europejskich. EFC utrzymuje kontakty z Europejską Konferencją Ministrów Transportu (ECMT) Ekonomiczną Komisją ONZ dla Europy, a także agendami Unii Europejskiej[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej Zalewski, Holger Haubold, Maria Styblińśka, Rola Europejskiej Federacji Cyklistów w rozwoju zrównoważonej mobilności, „Zeszyty naukowo-techniczne SITK RP, Oddział w Krakowie”, SITK RP, Oddział w Krakowie, 2016 [dostęp 2023-05-24] (pol.).
  2. Wiesław Alejziak, Rola i znaczenie organizacji międzynarodowych w krzewieniu idei oraz w rozwoju turystyki aktywnej oraz specjalistycznej, w: Wczoraj, dziś i jutro turystyki aktywnej i specjalistycznej, PTTK Kraj, Warszawa, 2015, s. 260, ISBN 978-83-7005-586-8

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]