Europejska Klasyfikacja Działalności

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Europejska Klasyfikacja Działalności (EKD) – usystematyzowany zbiór rodzajów działalności społeczno-gospodarczych występujących w gospodarce narodowej, klasyfikacja działalności gospodarczej, która obowiązywała w Polsce w latach 1997–1999. Została opracowana na podstawie projektu wydawnictwa Biura Statystycznego Europejskiej Wspólnoty Eurostat: „Nomenclatures des Activites de Communite Europeene – NACE rev. 1.”. Ma ona charakter przedmiotowy.

EKD służyła do:

  • gromadzenia i prezentowania danych według rodzajów działalności gospodarczych w zakresie statystyki ludności, produkcji, zatrudnienia, płac, dochodu narodowego i innych dziedzin statystyki,
  • sporządzania porównań międzynarodowych według jednolitych kategorii rodzajów działalności,
  • klasyfikowania podmiotów gospodarczych – dla potrzeb rejestru jednostek gospodarki narodowejREGON – zgodnie z rodzajem prowadzonej przez nie działalności (klasyfikowanie jednostek do określonej kategorii według przeważającego przedmiotu działalności tych jednostek).

Rodzaje działalności określane są jako: podstawowe, drugorzędne, trzeciorzędne, pomocnicze.

Układ kodów najwyższego poziomu wraz z odpowiadającymi im branżami:

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 października 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w okresie od dnia 1 stycznia 1998 r. do dnia 31 grudnia 1999 r. Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) stosowana była równolegle z Europejską Klasyfikacją Działalności (EKD). Dnia 1 stycznia 2000 r. Europejska Klasyfikacja Działalności (EKD) została zastąpiona przez Polską Klasyfikację Działalności (PKD). W 2004 r. PKD została zastąpiona przez PKD2004, która to 3 lata później została zastąpiona przez PKD2007.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Scale of justice gold.png Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.