Europejska Komisja Gospodarcza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Europejska Komisja Gospodarcza (EKG) (ang. United Nations Economic Commission for Europe, skrót: UNECE lub ECE) – jedna z komisji regionalnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Powołano ją do życia w 1947 roku w celu odbudowy powojennej Europy. Siedzibą UNECE jest Genewa.

Do 1989 roku EKG była forum dialogu, oraz polem współpracy ekonomicznej między Europą Zachodnią a państwami należącymi do tzw. bloku wschodniego znajdującymi się pod wpływem byłego ZSRR. Wzrost aktywności państw europejskich na polu gospodarczym oraz utrzymanie i wzmocnienie relacji ekonomicznych zarówno między tymi państwami jak i resztą świata, to główne cele EKG.

Współpraca UE-EKG wyraźne sukcesy odniosła na polu ochrony środowiska, czego wyrazem jest przyjęcie przez UE czterech konwencji o kontroli zanieczyszczeń.

Ścisła współpraca podejmowana jest również w zakresie:

Obecnie, od 2017 roku sekretarzem wykonawczym Komisji jest Olga Algayerova, słowacka dyplomatka[1]. Poprzednio, w latach 2005–2008, funkcję sekretarza wykonawczego Komisji sprawował były premier Polski, Marek Belka, natomiast w latach 2001–2002 Danuta Hübner, późniejszy komisarz ds. polityki regionalnej UE w latach 2004–2009.

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

Komisja liczy 56 członków (państwa europejskie, państwa byłego ZSRR, Izrael, Kanada, USA):

W Europejskiej Komisji Gospodarczej Unia Europejska posiada status obserwatora.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Executive Secretary | UNECE, unece.org [dostęp 2023-03-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]