Przejdź do zawartości

Europejska Partia Demokratyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Europejska Partia Demokratyczna (ang. European Democratic Party, fr. Parti démocrate européen, EDP) – europejska partia polityczna, skupiająca ugrupowania centrowe i socjalliberalne, powołana w 2004[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Inicjatywa powołania nowego ugrupowania powstała 16 kwietnia 2004. Jej twórcami byli François Bayrou z Unii na rzecz Demokracji Francuskiej oraz Francesco Rutelli z włoskiej partii Margherita. Europosłowie pierwszej z nich działali w centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej, deputowani „Stokrotki” należeli zarówno do EPP (część wywodząca się z chadeckiej Włoskiej Partii Ludowej), jak i do ELDR (część wywodząca się z liberalnych Demokratów).

13 lipca 2004, po wyborach do Parlamentu Europejskiego VI kadencji, liderzy EDP uzgodnili z przedstawicielami Partii Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów powołanie wspólnej grupy w PE. Frakcja łączona przyjęła nazwę Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy. Kongres założycielski Europejskiej Partii Demokratycznej odbył się 9 grudnia 2004 w Brukseli.

François Bayrou i Francesco Rutelli zostali współprzewodniczącymi partii, w 2019 samodzielnymi przewodniczącym został François Bayrou. Francesco Rutelli w tym samym roku objął funkcję związanego z EDP think tanku pod nazwą Institute of European Democrats[2].

Funkcję wiceprzewodniczących ugrupowania obejmowali m.in. Marian Harkin z Irlandii, Nikos Kutsu z Cypru, Jean-Christophe Lagarde z Francji, Ulrike Müller z Niemiec, Andoni Ortuzar z Hiszpanii, Andrzej Potocki z Polski i Gianluca Susta z Włoch[3].

Partie członkowskie[edytuj | edytuj kod]

Do EPD należą[4] lub należały m.in. następujące ugrupowania:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. EDP History. pde-edp.eu. [dostęp 2014-06-29]. (ang.).
  2. Francesco Rutelli, new President of the IED. iedonline.eu, 4 grudnia 2019. [dostęp 2020-03-24]. (ang.).
  3. Sixth Congress. pde-edp.eu. [dostęp 2015-01-20]. (ang.).
  4. Member parties. pde-edp.eu. [dostęp 2014-06-29]. (ang.).
  5. Powstała na bazie rozwiązanej Partii Ludowej – Ruchu na rzecz Demokratycznej Słowacji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]