Europejski Chrześcijański Ruch Polityczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Europejski Chrześcijański Ruch Polityczny (ang. European Christian Political Movement, ECPM) – europejska partia polityczna powołana w 2002, zrzeszająca ugrupowania eurosceptyczne i chrześcijańsko-konserwatywne. Siedziba ruchu znajduje się w holenderskim mieście Amersfoort. Funkcję przewodniczącego obejmowali: Peeter Võsu, Peter Östman i Branislav Škripek.

ECPM powstał w 2002. Powołało go 15 ugrupowań chrześcijańskich w trakcie wspólnej konferencji w Lakiteleku na Węgrzech[1]. W 2012 partia stała się europartią uznawaną przez Unię Europejską, co wiąże się z otrzymywaniem grantów na finansowanie działalności[2]. Ruch zrzesza kilkanaście ugrupowań politycznych, m.in. holenderskie ChristenUnie i Polityczną Partię Protestantów, szwajcarską Ewangelicką Partię Ludową, ukraiński Związek Chrześcijańsko-Demokratyczny, estońską Partię Estońskich Chrześcijańskich Demokratów, polską Prawicę Rzeczypospolitej, gruziński Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny i inne[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. What is ECPM? (ang.). ecpm.info. [dostęp 2013-12-20].
  2. Grants from the European Parliament to political parties at European level 2004–2013 (ang.). europarl.europa.eu, listopad 2013. [dostęp 2013-12-20].
  3. Our members and associates (ang.). ecpm.info. [dostęp 2018-03-13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]