Przejdź do zawartości

Europejski Ruch Republikański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Europejski Ruch Republikański
Państwo

 Włochy

Lider

Luciana Sbarbati

Data założenia

2001

Ideologia polityczna

liberalizm

Barwy

niebieski

Europejski Ruch Republikański (wł. Movimento Repubblicani Europei, MRE) – włoska liberalna partia polityczna, opowiadająca się za ścisłą integracją w ramach Unii Europejskiej.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Ugrupowanie zostało założone w marcu 2001 przez część działaczy Włoskiej Partii Republikańskiej sprzeciwiających się dalszej współpracy z Silvio Berlusconim. MRE przystąpił do Drzewa Oliwnego i wraz z nim do szerokiego bloku wyborczego Unia.

Przewodnicząca partii Luciana Sbarbati w 2004 została jedynym przedstawicielem MRE w Parlamencie Europejskim, ugrupowanie w 2006 uzyskało też jednego posła w Izbie Deputowanych. Ugrupowanie należało do Partii Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów i frakcji ALDE.

W 2007 MRE przystąpił do Partii Demokratycznej, zachowując w jej ramach odrębność organizacyjną, działając na zasadzie partii stowarzyszonej. W 2010 ugrupowanie opuściło PD[1]. W 2011 MRE przyłączył się do Włoskiej Partii Republikańskiej. W 2020 z inicjatywy Luciany Sbarbati doszło do reaktywacji ruchu[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Direzione Nazionale MRE: sempre nel centro sinistra ma fuori dal PD. repubblicanieuropei.org, 17 kwietnia 2010. [dostęp 2010-08-03]. (wł.).
  2. Luciana Sbarbati lancia i Repubblicani Europei con Mangialardi. qdmnotizie.it, 8 sierpnia 2020. [dostęp 2022-08-27]. (wł.).