Europejski długodystansowy szlak pieszy E3

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Europejskie szlaki długodystansowe. E3-czerwony.

Europejski długodystansowy szlak pieszy oznaczony symbolem E3 jest znakowanym szlakiem turystycznym, jednym z 11 europejskich szlaków wędrówkowych.

Przebieg szlaku[edytuj | edytuj kod]

E3 łączy brzegi Atlantyku z Morzem Czarnym. Jego długość wynosi ok. 7500 km w 12 krajach: Turcji, Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech, na Słowacji, w Polsce, Czechach, Niemczech, Luksemburgu, Belgii, Francji i Hiszpanii.

W Turcji i Rumunii trasa szlaku nie jest jeszcze zaplanowana, ani tym bardziej wyznakowana w terenie.

Odcinek z Węgier do wschodniej części Niemiec pokrywa się w większości z przebiegiem dawnego Międzynarodowego Górskiego Szlaku Przyjaźni Eisenach – Budapeszt, który włączono w trasę E3 po upadku socjalizmu w Europie wschodniej.

W Bułgarii pokrywa się z trasą szlaku Kom - Emine, który przebiega cały kraj grzbietami Starej Płaniny.

Częściowa mapa szlaku online: link

Przebieg szlaku w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Szlak E3 w Polsce składa się z 2 odcinków: sudeckiego i karpackiego. Pierwszy prowadzi przez większość pasm górskich Sudetów z Jakuszyc (koło Szklarskiej Poręby) do Boboszowa (koło Międzylesia). Jest znakowany kolorem niebieskim szlak turystyczny niebieski (jedynie odcinki łącznikowe prowadzące do granicy państwa kolorami zielonym szlak turystyczny zielony i żółtym szlak turystyczny żółty). Długość tego etapu to ok. 300 km.

Odcinek karpacki jest połowę krótszy, z długością około 160 km.

Odcinek sudecki – szczegółowy przebieg[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]