Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (European Association of Zoos and Aquaria – EAZA) – skupia najbardziej liczące się ogrody zoologiczne z całej Europy. W Polsce do EAZA należy 11 ogrodów, spełniających normy i wymogi EAZA – w Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu, Płocku, Warszawie, Opolu, Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Zamościu i Chorzowie.

Nie przyjęto do EAZA ogrodów w miastach: Kadzidłowo, Braniewo, Bydgoszcz, Gdynia (oceanarium), Hel (Fokarium), Ostrzyce (Łosiowa Dolina), Świerkocin (Zoo Safari) – z racji niespełniania warunków hodowli, braku prowadzenia działalności edukacyjnej lub kulturalnej, czy braku programów ratowania gatunków.

Stowarzyszenie daje szansę na wymianę zwierząt. Zapewnia dostęp do wiedzy naukowej, uczestnictwo w programach hodowlanych i badawczych. Co dwa lata stowarzyszenie sporządza raport o stanie ogrodu i może wykreślić poszczególne placówki. Ogrody muszą także opracowywać plany kolekcji zwierząt i spełniać wymogi przy pozyskiwaniu nowych gatunków.

Polscy członkowie Stowarzyszenia[edytuj]

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu

Uszeregowano według daty założenia:

Linki zewnętrzne[edytuj]