Przejdź do zawartości

Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mapa ogrodów zoologicznych i botanicznych w Polsce z zaznaczonymi członkami stowarzyszenia EAZA

Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (European Association of Zoos and Aquaria – EAZA) – organizacja skupiająca najbardziej liczące się ogrody zoologiczne z całej Europy z siedzibą znajdującą się w Amsterdamie.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

W Polsce do EAZA należy 11 ogrodów[1]: w Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu, Płocku, Warszawie, Opolu, Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Zamościu i Chorzowie.

Nie przyjęto do EAZA ogrodów w miastach: Kadzidłowo, Braniewo, Bydgoszcz, Gdynia (oceanarium), Hel (Fokarium), Ostrzyce (Łosiowa Dolina), Świerkocin (Zoo Safari) – z racji niespełniania warunków hodowli, braku prowadzenia działalności edukacyjnej lub kulturalnej, czy braku programów ratowania gatunków.

Stowarzyszenie daje szansę na wymianę zwierząt. Zapewnia dostęp do wiedzy naukowej, uczestnictwo w programach hodowlanych i badawczych. Co dwa lata stowarzyszenie sporządza raport o stanie ogrodu i może wykreślić poszczególne placówki. Ogrody muszą także opracowywać plany kolekcji zwierząt i spełniać wymogi przy pozyskiwaniu nowych gatunków.

Polscy członkowie Stowarzyszenia[edytuj | edytuj kod]

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu

Uszeregowano według daty założenia:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Interactive EAZA member map [online] [dostęp 2024-04-03] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]