Europejskie referendum konstytucyjne w Holandii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Holandia
Godło Holandii
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Holandii

Europejskie referendum konstytucyjne w Holandii dotyczące ratyfikacji traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy rozpoczęło się 1 czerwca 2005.

Przygotowania i poglądy[edytuj]

W początkowej fazie kampanii rząd wydał 4,5 mln € na kampanię informacyjną. W kampanię wyborczą partie zaangażowały 1 mln :

  • 400 tys. € partie popierające głosowanie "za",
  • 400 tys. € partie popierające głosowanie "przeciw",
  • 200 tys. € ogólna informacja i edukacja.

Pod koniec kampanii rząd wyłożył dodatkowo 3,5 mln € w celu promocji postaw sprzyjających konstytucji.

Zarówno partia rządząca, jak i większość partii z opozycji parlamentarnej poparły konstytucję. Głównymi adwersarzami traktatu stały się: Partia Socjalistyczna, Lista Pima Fortuyna, Grupa Wildersa, Polityczna Partia Protestantów i ChristenUnie.

Było to pierwsze referendum w historii Holandii. Zgodnie z holenderskim prawem referenda nie są wiążące dla parlamentu. Decyzja wyborców może zostać podważona, szczególnie przy niskiej frekwencji. Jednak w przypadku przegranej konstytucji przy masowym głosowaniu rząd zapowiedział, że przyjmie ten wynik.

W cieniu francuskiego "nie"[edytuj]

Narodowe referenda dotyczące
Konstytucji dla Europy
Czechy Brak daty
Dania Brak daty
Francja X mark.svg Nie (55%)
Hiszpania Yes check.svg Tak (77%)
Holandia X mark.svg Nie (61,6%)
Irlandia Brak daty
Luksemburg Yes check.svg Tak (56,5%)
Polska Brak daty
Portugalia Brak daty
Wielka Brytania Brak daty

Trzy dni przed głosowaniem w Holandii Francuzi odrzucili konstytucję w swoim referendum. Przeciwnicy traktatu uznali, że negatywny wynik w kraju, który tworzył sporą część spornego dokumentu, czyni holenderskie głosowanie bezprzedmiotowym. Jednak euroentuzjaści nawoływali do głosowania za konstytucją, aby pokazać, że Holendrzy są w Europie silniejsi niż Francuzi[potrzebny przypis]. “Nie” znad Sekwany zostało z radością przywitane przez eurosceptyków, którzy mieli nadzieję, że ich kraj pójdzie tym samym śladem. Ich opinie potwierdzały negatywne dla konstytucji sondaże. Dużym problemem okazał się brak wiedzy o traktacie deklarowany przez połowę pytanych w badaniach Holendrów[potrzebny przypis].

Głosowanie[edytuj]

Głosującym w referendum postawiono pytanie:

Bent U voor of tegen instemming door Nederland met het verdrag tot vaststelling van een grondwet voor Europa? (niderl.)   Czy jesteś za czy przeciw przyjęciu przez Holandię traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy?

Rezultat[edytuj]

Wyniki głosowania nad Konstytucją dla Europy w Holandii
Rezultat
Za (Voor) 38,4%
Przeciw (Tegen) 61,6%
Frekwencja 62,8%