Eustacjusz z Antiochii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Eustacjusz z Antiochii
biskup
patriarcha
Ilustracja
Miejsce urodzenia

Pamfilia

Data i miejsce śmierci

przed 337
Trajanopolis[1], Tracja

Czczony przez

Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną

Wspomnienie

21 lutego[a]
21 lutego/5 marca[b]

Eustacjusz z Antiochii, cs. Swiatitiel Jewstafij, archijepiskop Antiochijskij (zm. przed 337 w Tracji) – biskup Berei syryjskiej, patriarcha Antiochii, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z Pamfilii. Początkowo był biskupem w Berei syryjskiej (Aleppo). Następnie, w 324 r., wybrano go na katedrę arcybiskupa antiocheńskiego.

Eustacjusz był uczonym teologiem i gorliwym obrońcą czystości wiary. Na I Soborze Powszechnym w Nicei (325) otwarcie wystąpił przeciwko nauce Ariusza. Z tego powodu został znienawidzony przez jego zwolenników.

W 326 arcybiskup udał się do wsi Iwerii, aby ochrzcić jej mieszkańców i wznieść chrześcijańską świątynię. Spełniwszy zamiary, powrócił do Antiochii. Tymczasem stał się pierwszą ofiarą knowań arian. Na zwołanym w 330 Soborze Antiocheńskim obwiniono go nie bezpośrednio o jakoby zbłądzenia teologiczne, lecz o obrazę matki cesarza oraz niemoralność. Został za to pozbawiony katedry i zesłany do Tracji, gdzie zmarł przed 337 r.

W 482 jego relikwie przeniesiono do Antiochii.

Święty pozostawił po sobie szereg pism oraz pracę „O działalności Soboru Nicejskiego”.

Liturgiczne wspomnienie obchodzone jest w Kościele katolickim (według nowego Martyrologium Rzymskiego) 21 lutego (wcześniej 16 lipca).

Kościół prawosławny wspomina 21 lutego/6 marca[c], tj. 6 marca według kalendarza gregoriańskiego (w roku przestępnym 5 marca).

W ikonografii święty przedstawiany jest w biskupich szatach. W lewej ręce trzyma Ewangelię, prawą błogosławi. Ma kasztanowe włosy i średniej długości brodę.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Fabio Arduino: Sant’ Eustazio di Antiochia (Vescovo). Enciclopedia dei Santi. [dostęp 2012-01-22]. (wł.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]