Eutychiusz (Kuroczkin)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eutychiusz
Евтихий
Iwan Kuroczkin
Иван Курочкин
biskup domodiedowski
Kraj działania  Rosja
Data i miejsce urodzenia 6 marca 1955
Poczajów
biskup domodiedowski
Okres sprawowania 2007–2012
Wyznanie prawosławie
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Inkardynacja eparchia moskiewska
Śluby zakonne 24 lipca 1982
Diakonat 25 lipca 1982
Prezbiterat październik 1982
Chirotonia biskupia 24 lipca 1994
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 24 lipca 1994
Miejscowość Nowy Jork
Miejsce Sobór Ikony Matki Bożej „Znak” w Nowym Jorku
Konsekrator Witalis (Ustinow)

Eutychiusz, imię świeckie: Iwan Timofiejewicz Kuroczkin (ur. 6 marca 1955 w Iszimie) – rosyjski biskup prawosławny.

Po ukończeniu szkoły średniej i odbyciu zasadniczej służby wojskowej został hipodiakonem w soborze Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Omsku. Pod wpływem swojego dziadka, mnicha Prochora (Żełtyszewa), następnie schimnicha Pawła oraz metropolity Zenobiusza, jego ojca duchowego, postanowił zostać zakonnikiem. W 1978 wstąpił do moskiewskiego seminarium duchownego. 24 lipca 1982, po ukończeniu seminarium, złożył wieczyste śluby zakonne, zaś następnego dnia przyjął z rąk arcybiskupa omskiego Maksyma święcenia diakońskie. Trzy miesiące później został hieromnichem. W 1987 otrzymał godność igumena i został skierowany do nowo tworzonej parafii we wsi Szabłykino.

Jesienią 1989 razem z grupą innych duchownych pracujących na Syberii zwrócił się do Soboru Biskupów Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji z prośbą o przyjęcie w jurysdykcję tejże organizacji kościelnej. W 1994 został w tymże Kościele podniesiony do godności archimandryty, zaś 24 lipca tego samego roku – wyświęcony na biskupa iszymskiego i syberyjskiego. Uczestniczył w rozmowach poprzedzających zjednoczenie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji z Patriarchatem Moskiewskim.

Od 16 maja 2007 do 2012 był wikariuszem eparchii moskiewskiej z tytułem biskupa domodiedowskiego. Odpowiadał za kierowanie byłymi parafiami Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji na terenie Rosji i za ich stopniowe wchodzenie w jurysdykcję odpowiednich eparchii. Po odejściu w stan spoczynku został przełożonym nowo powstałej placówki patriarszej w Iszymie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Powstanie eparchii
Biskup iszymski i syberyjski
1994–2007
Następca
Struktura zlikwidowana