Euzebiusz z Vercelli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Euzebiusz z Vercelii
biskup
męczennik
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

ok. 283
Sycylia (Italia)

Data i miejsce śmierci

1 sierpnia 371
Vercelli

Czczony przez

kościoły chrześcijańskie

Wspomnienie

Nadzwyczajna forma rytu rzymskiego 16 grudnia
Zwyczajna forma rytu rzymskiego 2 sierpnia

Atrybuty

księga

Patron

diecezji przedalpejskich

Szczególne miejsca kultu

archidiecezja Vercelli

Euzebiusz z Vercelli (ur. ok. 283 na Sycylii, zm. 1 sierpnia 371 w Vercelli) – biskup, męczennik, jeden ze starożytnych italskich pisarzy wczesnochrześcijańskich, teolog, apologeta, święty Kościoła Katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Euzebiusz kształcił się w Rzymie. Sakrę biskupią otrzymał 16 grudnia 340 roku. Około 345 wybrany został pierwszym biskupem Vercelli w Piemoncie (dzisiejsze Włochy). Pierwszy na Zachodzie wprowadził zwyczaj wspólnego życia duchowieństwa. Za obronę Atanazego na synodzie mediolańskim w 355 skazany został na wygnanie do Scytopolis w Palestynie. W czasie wygnania przebywał również w Kapadocji oraz w Tebaidzie w Egipcie. Po powrocie do Italii wraz z Hilarym z Poitiers wystąpił przeciw arianom. Dążył do usunięcia ariańskiego biskupa z siedziby biskupiej w Mediolanie.

Pisma[edytuj | edytuj kod]

Fragment Kodeksu Vercellensis, napisanego przez Euzebiusza, biskupa Vercelli na północy Włoch, w roku 370. Ta sekcja zawiera Ewangelię Jana 16:23-30

Zachowały się jego trzy listy w tym: Do cesarza Konstancjusza II i Do duchowieństwa i wiernych Italii, oraz Kodeks Vercellensis. Zachował się również jego traktat o Trójcy Świętej, w którym w formie dialogu została podana nauka chrześcijańska o tej tajemnicy przeciwko arianom
Zaginął jego przekład Komentarza do Psalmów Euzebiusza z Cezarei.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Euzebiusz został pochowany w bazylice, którą sam wystawił. Jego kult szybko rozprzestrzenił się w Italii i Galii. św. Grzegorz z Tours wyraża się o nim z największą czcią. Przechowywał też w swojej kaplicy część jego relikwii.

Dla wielu cierpień, jakie poniósł dla Chrystusa, diecezja w Vercelli czci go jako męczennika. Na prośbę biskupów okręgu papież Jan XXIII ogłosił św. Euzebiusza patronem diecezji przedalpejskich w 1961.

Dzień obchodów

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 16 grudnia w tradycyjnym kalendarzu[1], natomiast w nowym kalendarzu 2 sierpnia[2].

Ikonografia

W ikonografii święty przedstawiany jest jako biskup w szatach pontyfikalnych, czasami jako wygnaniec.

Jego atrybutem jest księga.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Żywoty Świętych Pańskich, siomi1.w.interiowo.pl [dostęp 2015-12-16].
  2. Euzebiusz z Vercelli. Deon.pl. [dostęp 2016-01-12].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]