Eva Perón

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eva Perón
Eva Perón.jpg

María Eva Duarte de Perón
Data i miejsce urodzenia 7 maja 1919
La Unión
Data i miejsce śmierci 26 lipca 1952
Buenos Aires
Rodzaj działalności aktorka, działaczka polityczna
i społeczna
Przynależność Partia Justycjalistyczna,
La Fundación Eva Perón
Firma de Evita.jpg
Odznaczenia
Kollana Orderu Wyzwoliciela San Martina Krzyż Wielki Narodowego Orderu Kondora Andów (Boliwia) Komandor Orderu Krzyża Południa (Brazylia) Krzyż Wielki Narodowego Orderu Zasługi (Ekwador) Krzyż Wielki Narodowego Orderu Honoru i Zasługi (Haiti) Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Rycerz Krzyża Wielkiego Orderu Oranje-Nassau (Holandia) Krzyż Wielki Klasy Specjalnej Orderu Boyacá (Kolumbia) Krzyż Wielki Orderu Orła Azteków (Meksyk) Krzyż Wielki Narodowego Orderu Zasługi (Paragwaj) Krzyż Wielki Orderu Słońca Peru Wielka Wstęga Orderu Umajjadów (Syria)
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach
Strona domowa

Eva „Evita” Perón, właśc. María Eva Duarte de Perón (ur. 7 maja 1919 w La Unión, zm. 26 lipca 1952 w Buenos Aires)[1] – druga żona prezydenta Argentyny Juana Peróna, działaczka polityczna i społeczna, a także aktorka.

Życiorys[edytuj]

Urodziła się w wiosce La Unión koło Los Toldos jako jedna z pięciorga rodzeństwa, pozamałżeńskich dzieci kucharki Juany Ibarguren (1894-1971) i jej kochanka, farmera Juana Duarte (1872-1926), który miał jeszcze trzy córki z małżeństwa – przyrodnie siostry Evity. Wychowała się w pobliskim Junín. W wieku piętnastu lat zamieszkała w Buenos Aires, gdzie następnie rozpoczęła karierę aktorki teatralnej, filmowej i radiowej[2][3]. Grywała w filmach „klasy B” i codziennych słuchowiskach Radia El Mundo.

Działalność polityczna[edytuj]

Juana Peróna poznała podczas akcji charytatywnej na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w San Juan. Przez krótki okres była kochanką Peróna, a 21 października 1945 wzięła z nim ślub. Dzięki swoim proletariackim korzeniom zaczęła odgrywać rolę łącznika między swym mężem a robotnikami, stając się współprzywódczynią descamisados („ludzi bez koszul”), politycznej bazy jej męża.

Brała czynny udział w kampanii prezydenckiej Peróna w 1946. W swoim cotygodniowym programie radiowym wygłaszała populistyczne przemówienia, nawołując biednych do powstania. Mimo że dzięki swojej karierze aktorki i modelki stała się majętna, stale podkreślała, że wywodzi się z biedoty, by uwydatnić swoją solidarność z ludem.

Po wygranych przez Peróna wyborach Evita zaczęła odgrywać istotną rolę polityczną w rządzie. Utworzyła Fundację Evy Perón, mającą pomagać ubogim i zorganizowała kobiecą frakcję Partii Justycjalistycznej.

Śmierć[edytuj]

Eva Perón zmarła na raka macicy w wieku 33 lat. Jej ciało zostało zabalsamowane i było wystawiane na widok publiczny aż do przewrotu wojskowego, który obalił jej męża w 1955. Ciało Evity zostało wówczas przeniesione do Mediolanu we Włoszech i tam pochowane. W 1971 dokonano ekshumacji i przeniesiono jej ciało do Hiszpanii. Po powrocie Peróna do władzy i jego śmierci w 1974 Evita została ostatecznie pochowana w grobowcu rodziny Duarte w Buenos Aires.

Musical[edytuj]

Jej życie i kariera stały się podstawą dla powstałego w 1976 musicalu Evita, skomponowanego przez Andrew Lloyda Webbera do libretta Tima Rice'a. Postać jej odtwarzały m.in.:

Przypisy

  1. historia.pgi.pl - Eva Peron 1919-52 (pol.) [dostęp 2012-02-17]
  2. monografias.com - Eva Duarte de Perón (hiszp.) [dostęp 2012-02-24]
  3. movies.uip.de - Eva Perón & Evita (ang.) [dostęp 2012-07-13]

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]