Ewa Berger-Jankowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ewa Berger-Jankowska
Data urodzenia 10 grudnia 1935
Zawód aktorka

Ewa Berger-Jankowska (ur. 10 grudnia 1935) – polska aktorka.

Kariera teatralna[edytuj | edytuj kod]

W 1959 ukończyła warszawską PWST. Występowała w teatrach stołecznych: w latach 1959-1961 w Teatrze Polskim, dd 1961 do 1980 grała w Teatrze Ludowym (1961-1980 od 1974 noszącym nazwę Nowy). Po raz ostatni na scenie wystąpiła w 1985. Po 1985 roku wycofała się z zawodu.

Zagrała m.in. Wierę w „Płaszczu” M. Gogola, Celinę w „Śmierci gubernatora” L. Kruczkowskiego, Małgosię w „Rozbitym dzbanie” H. Kleista (Teatr Polski w Warszawie), Kobietę w „Naszej małej stabilizacji” T. Różewicza, Helenę w „Śnie nocy letniej” Williama Szekspira (Praski Teatr Ludowy w Warszawie), Roksanę w „Cyranie de Bergerac” według E. Rostanda, Konstancję w „Wariatce z Chaillot” J. Giraudoux (Teatr Ludowy w Warszawie), Dorotę w „Adwokacie i różach” J. Szaniawskiego, Nastazję Iwanowną w „Żywym trupie” Lwa Tołstoja (Teatr Nowy w Warszawie).

Kariera filmowa[edytuj | edytuj kod]

W filmie dała się zapamiętać głównie dzięki roli madame de Vauban, arystokratki, która ze stoickim spokojem wprowadza młodą Marysię Walewską do sypialni Napoleona (komedia „Marysia i Napoleon”). Ponadto wystąpiła w „Przeciwko bogom”, „Doktor Ewie” i „Balladzie o ścinaniu drzewa”. Zagrała również kilka znaczących ról w Teatrze Telewizji (Marta w „Domu pod Oświęcimiem” T. Hołuja, Maria w „Żabusi” Gabrieli Zapolskiej, Sabina w „Odwetach” Leona Kruczkowskiego).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]