Ewa Frank

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ewa Frank
Rachela Frank
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

październik 1754
Nikopol

Data śmierci

1816 lub 1817

Zawód, zajęcie

liderka frankizmu

Ewa Frank, właśc. Rachela Frank, także Awacza[1] (ur. w październiku 1754 w Nikopolu[1][2], zm. 7 września 1816[1][3]) – liderka frankizmu, córka Jakuba Franka[4][5][6].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przyszła na świat w Nikopolu w dzisiejszej Bułgarii, będącej wówczas częścią Imperium Osmańskiego, w żydowsko-muzułmańskiej społeczności donmeh. Została nazwana Rachelą na cześć matki ojca, Racheli Herschel. W grudniu 1755 Rachela Frank wyjechała do Polski z matką, Chaną z Kohenów[7]. Miały spotkać się z ojcem Jakubem Frankiem, który opuścił Nikopol wkrótce po narodzinach córki. W czerwcu 1756 Frank został aresztowany z powodu frankistowskich rytuałów, którym sprzeciwiały się instytucje chrześcijańskie i ortodoksyjnie żydowskie. Żydowska społeczność w Brodach w Galicji oskarżyła go o podżeganie do nielegalnych praktyk. Franka uratowało nawrócenie na katolicyzm[7]. Żona Franka nie zdecydowała się wówczas na konwersję, tłumacząc to zaawansowaną ciążą i potrzebą opieki nad Rachelą[1]. Od 26 lutego 1760 Frank był więziony w częstochowskim klasztorze[8] z powodu oskarżenia o powierzchowne przyjęcie chrześcijaństwa[9]. Niebawem matka Racheli zdecydowała się przyjąć z córką chrzest. Sakramentu udzielono 1 marca 1760. Dziewczynka miała otrzymać imiona Zofia Gertruda, ale w akcie chrztu zapisano, że dziecko było dopiero urodzone, więc możliwe, że nie chodziło o Rachelę, mimo że w dokumencie podano, że chrzczono dziecko Franka. Mogło jednak być tak, że do chrztu dopuszczono sześciolatkę, ale dokonano błędnego zapisu o wieku dziecka. Rodzicami chrzestnymi Zofii Gertrudy Frank zostali skarbnik halicki Jan Dąbrowski i stolnikowa żytomirska Justyna Tyszkowska. Matka dziewczynki przyjęła imiona Józefa Anna Scholastyka. Kiedy ojciec powrócił do judaizmu, dziewczynka zaczęła znów używać imienia Awacza, pod którym była znana w Nikopolu[1]. W tym czasie prawdopodobnie mieszkała z matką we Lwowie i Warszawie[10].

W 1762 Zofia Gertruda Frank i matka zamieszkały u kasztelanowej kamieńskiej, Katarzyny Kossakowskiej[8], matki chrzestnej Józefy Anny Scholastyki Frank[1]. Podobno 2 lipca 1763 matka i córka zostały ochrzczone po raz drugi (matką chrzestną obu była Kossakowska). Wówczas dziewczynka dostała nowe imię – Ewa. Rodzina nadal była rozdzielona. Dopiero 8 września 1762 Ewa wraz z matką spotkały się z Jakubem Frankiem, pokazując mu narodzonego w lipcu syna Jakuba (zmarł w 1769). Chana wraz z dziećmi otrzymała pozwolenie zamieszkania przy mężu. W 1763 urodził się brat Ewy, Roch, w 1767 kolejny – Józef[1].

Jakub Frank, ojciec Ewy

Matka Ewy zmarła 25 lutego 1769[11]. Ojciec nie pozwolił córce wyjść za mąż, trzymał ją przy sobie. Ewa, wówczas szesnastoletnia, mogła odgrywać coraz ważniejszą rolę w sekcie frankistów i reprezentować ojca[8]. Nastolatka przejęła bowiem dotychczasową rolę matki. Została uznana za kolejne wcielenie Szechiny oraz reinkarnację Matki Boskiej. Stała się obiektem kultu dewocyjnego w pobliżu sanktuarium maryjnego w Częstochowie. Frank, prezentując żonę, a później córkę, jako Szechinę, opierał się na kulcie maryjnym[10]. Podczas pobytu w więzieniu zlecił wykonanie w częstochowskim klasztorze niewielkich portretów Ewy opartych na obrazie Matki Bożej Jasnogórskiej. Portrety znajdują się w Bibliotece Narodowej Izraela w Jerozolimie[11]. Niektórzy frankiści trzymali w domach małe figurki z podobizną Ewy[12].

Ewa Frank (ok. 1775)

W 1769 w twierdzy jasnogórskiej pojawili się konfederaci barscy. Miała ich urzec uroda Ewy. Choć dziewczyna była strzeżona przez ojca i straże, w listopadzie 1769 zorganizowano próbę jej porwania i uwięzienia[1]. Gdy w sierpniu 1772, po I rozbiorze Polski, Częstochowę zajęli Rosjanie, Jakub Frank po 13 latach wyszedł z więzienia[10][13]. Nie wiadomo, czy został zwolniony celowo, czy też uciekł z córką podczas starcia[8]. W drodze towarzyszyły im dwie „siostry”, zwolenniczki frankizmu[1]. Ponieważ nadal ciążył na nim wyrok, Frank zdecydował się opuścić Polskę razem z córką[14]. Zanim się to stało, Ewa spędziła kilka dni w klasztorze dominikanów w Górze Kalwarii[1], a Jakub odwiedził synów w Warszawie[8].

Następnie, od marca 1773, Ewa i ojciec zamieszkali w morawskim mieście Brnie[8], najpierw w zajeździe „Zum Blauen Löwen”. Latem przeprowadzili się do domu kuzynki Jakuba Franka, Katarzyny Dobruskiej[8]. Ewa uczyła się wówczas języków obcych[1], prawdopodobnie niemieckiego i francuskiego[8]. W Brnie Jakub zamówił kolejne portrety Ewy, również wzorowane na obrazach maryjnych. Zostały wysłane do wspólnot frankistowskich w Warszawie i Hamburgu[11]. W 1775 Jakub Frank ponownie zlecił wysłanie portretów Ewy do wspólnot w Hamburgu i Altonie wraz z oświadczeniami o jej mesjańskim charakterze[7].

Dla wielu „pielgrzymów” przybywających z Polski Ewa była bardzo ciekawą postacią[15]. W pismach ruchu Ewa określana była jako Pani, Dziewica lub Matronita. Publicznie odgrywała rolę Rachel, ukochanej ojca, mającego się za Mesjasza spokrewnionego z biblijnym patriarchą Jakubem, i rolę Szechiny-Matronity, małżonki Tifereta, boskiego kabalistycznego mężczyzny. Jakub przekazał wyznawcom, że Ewa jest ich przywódczynią, która poprowadzi lud, gdy mesjański odkupiciel będzie czasowo nieobecny. Ostatecznie mesjasz miał się odrodzić i zjednoczyć z Ewą[7].

Przez większość życia Ewa towarzyszyła ojcu w podróżach. W marcu 1775 pojechała z nim do Wiednia, gdzie udało im się uzyskać audiencję u cesarzowej Marii Teresy. Władczyni została protektorką Franka[7]. Uważała go za propagatora chrześcijaństwa wśród żydów. Podobno Józef II był przychylnie nastawiony do samej Ewy[15]. Jednak gdy objął tron, nie był tak entuzjastycznie nastawiony do frankistów, jak matka. Planował za to wykorzystać ich politycznie w walce z Turcją[16]. Jakub Frank przedstawił córkę w wyższych kręgach wiedeńskich, mając nadzieję na nowe wpływy, przypuszczalnie także w celu finansowania swojego „dworu” w Brnie[8].

Wkrótce potem ojciec zaczął rozpuszczać plotki, że Ewa jest nieślubnym dzieckiem Katarzyny II, a on sam strażnikiem dziewczyny. Szybko pojawiły się informacje na temat niejasnych i tajemniczych powiązań sekty z dynastią Romanowów. Nawet administracja isenburskiego księcia stała na stanowisku, że Ewa powinna być uważana za księżniczkę Romanowów. Nie ma żadnych dowodów, że Ewa była córką carycy[10]. Podobno jednak Paweł I Romanow (w towarzystwie Józefa II) odwiedził Ewę w Wiedniu[17].

Zamek Isenburger Schloss, w którym mieszkała Ewa Frank ze swoim „dworem”

W marcu 1786 Jakub Frank wraz z dziećmi: Ewą, Józefem i Rochem osiedlił się w Offenbach am Main. Powodem wyjazdu była kłótnia z Józefem II i jego żądanie spłaty długów, które zaciągnął Jakub[11]. Rodzina zamieszkała w Zamku Isenburskim, który albo kupiła, albo wydzierżawiła od księcia Wolfganga Ernsta II von Isenburga[17]. Frank założył tam swój „dwór” z ok. 400 stałymi rezydentami. Sukcesję w ruchu przekazał dzieciom[10].

Po śmierci ojca w 1791 Ewa została przywódczynią sekty[15]. Początkowo rodzeństwo zaprzeczało śmierci ojca (jedno z nich pojawiło się w kościele w przebraniu, udając Franka)[11]. Ewa jako następczyni Jakuba pokonała kuzyna Jakuba, Mosesa Dobruškę[10], który wystąpił z pretensjami do sukcesji po Franku. Odtąd Ewa była nazywana „Świętą Panią” lub „Świętą Matką”[6]. Wraz z braćmi przejęła odpowiedzialność za prowadzenie „dworu” w Offenbach am Main. Wielu zamożnych i wpływowych żydów ze Wschodu przyjeżdżało do Gottes Haus, by nawiedzić grób Franka[10][18].

W 1799[10] lub 1800 Ewa wraz z braćmi wysłała listy, zachęcające społeczność żydowską do konwersji na chrześcijaństwo i zasilenie szeregów frankistów. Do zaproszenia dołączono prośbę o wsparcie finansowe ruchu poparte cytatami z nauk Jakuba Franka oraz obietnicami zbliżającego się mesjańskiego odkupienia[7]. Autorytet Ewy Frank jako „świętej” zaczął upadać z powodu żądania przez nią prezentów w momencie dołączenia danej osoby do wspólnoty i wsparcia w finansowaniu działalności sekty. Przebywający w Offenbach am Main zostawali pozbawieni wszystkich oszczędności, które pozwoliłyby im opuścić dwór[17]. Bracia nie umieli podtrzymać kultu Ewy. Wraz z upływem czasu liczba pielgrzymów i przepływ pieniędzy drastycznie spadały, co powodowało konflikty w obrębie „dworu”. Dopiero publiczne oświadczenie Ewy i braci, że wkrótce spłacą długi ojca, zdołało uspokoić nastroje w mieście[18].

W 1803 „dwór” w Offenbach został zlikwidowany, a frankiści wyjechali z miasta[7]. Przez ostatnie 15 lat życia Ewa, zachowując się jak księżniczka z dynastii Romanowów, żyła w dostatku[10]. Twierdziła, że car ureguluje wszystkie jej długi. Ich znajomość ograniczała się jedynie do jednorazowego kontaktu: car Aleksander I odwiedził Ewę w Offenbach w listopadzie 1813, po bitwie pod Lipskiem, ale jego wizyta miała raczej podłoże religijne[11]. Ewa miała też gościć Napoleona Bonaparte[19]. W międzyczasie zmarli bracia Ewy: Józef w 1807, Roch w 1813. Nie mieli spadkobierców[10].

Ewa, zadłużona na 3 miliony guldenów[20][18], zmarła w 1816[17]. Do końca byli przy niej jedynie Paulina Pawłowska i osobisty sekretarz Franciszek Wiktor Zaleski[1]. Twierdzono, że odeszła w nędzy[15]. Niektórzy przypuszczali, że z pomocą pewnego urzędnika uciekła do Polski[17] i, mimo likwidacji ośrodka kultu i nakazie aresztowania sekciarzy wydanym przez księcia Hesji, nadal przewodziła gminie frankistów[7][20].

Po śmierci Ewy sekta rozpadła się, a pisma frankistów, obrazy i inne relikwie należące do rodzin frankistowskich zostały zgromadzone przez zwolenników ruchu. Groby Jakuba i Ewy Franków były miejscem pielgrzymek przez wiele lat po ich śmierci[11]. Zwolennicy Ewy i frankizmu byli aktywni do ok. 1820. Wiele rodzin frankistowskich przechowywało wizerunek Ewy i czciło ją jako świętą, która została fałszywie oczerniona[7].

W literaturze[edytuj | edytuj kod]

Była wymieniana w kilku pamiętnikach i relacjach byłych członków sekty[21].

Pojawia się w Księgach Jakubowych noblistki Olgi Tokarczuk. Szczególnie w ostatnich rozdziałach można ją uznać za główną bohaterkę[22][23]. Jest przedstawiana jako spokojne, grzeczne i małomówne dziecko. Jako dorosła jest w wizji Tokarczuk uległa, bezwolna, dziecinna i próżna. Jest marionetką w rękach ojca, ofiarą jego egoistycznych działań. Ojciec chce ją uczynić godną następczynią, ale go rozczarowuje słabością charakteru. Ewa Frank w książce Tokarczuk nie jest Mesjaszem. Nikt z bohaterów powieści tak jej nie określa, podobnie nie czyni tego narrator. Ona również nie poczuwa się do takiej roli[24].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g h i j k l Aleksander Kraushar, Frank i frankiści polscy 1726–1816. Monografia historyczna osnuta na źródłach archiwalnych i rękopiśmiennych, t. 1, polona.pl, Kraków 1895 [dostęp 2022-03-05].
 2. Klaus Samuel Davidowicz, Zwischen Prophetie und Häresie : Jakob Franks Leben und Lehren, Wien: Böhlau, 2004, ISBN 3-205-77273-3, OCLC 57333196 [dostęp 2022-03-05].
 3. Paul Arnsberg, Von Podolien nach Offenbach. Die jüdische Heilsarmee des Jakob Frank (Zur Geschichte der frankistischen Bewegung), Offenbach am Main: Offenbacher Geschichtsverein, 1965.
 4. Frank, Eva, jewishvirtuallibrary.org [dostęp 2022-03-05].
 5. Лжемессия Яков Франк и франкисты, Toldot.ru – Иудаизм и евреи, 10 kwietnia 2006 [dostęp 2022-03-05].
 6. a b Saul Jay Singer, The False Messiahship Of Eva Frank [dostęp 2022-03-05] (ang.).
 7. a b c d e f g h i Frank, Eva, jewishvirtuallibrary.org [dostęp 2022-03-05].
 8. a b c d e f g h i Klaus S. Davidowicz, Jakob Frank, der Messias aus dem Ghetto, Frankfurt am Main: Peter Lang Verlag, 1998.
 9. "Księgi Jakubowe" Tokarczuk – opowieść o polsko-żydowskiej herezji [WYWIAD], Culture.pl [dostęp 2022-03-05] (pol.).
 10. a b c d e f g h i j Gershom Scholem, Frank, Jacob and the Frankists, web.archive.org, 16 stycznia 2009 [dostęp 2022-03-05] [zarchiwizowane z adresu 2009-01-16].
 11. a b c d e f g Klaus S. Davidowicz, Zwischen Prophetie und Häresie. Jakob Franks Leben und Lehren, Wien–Köln–Weimar: Böhlau, 2004.
 12. Pawel Maciejko, The Mixed Multitude. Jacob Frank and the Frankist Movement 1755–1816, University of Pennsylvania Press, ISBN 978-0-8122-0458-2, OCLC 1091441751 [dostęp 2022-03-05].
 13. Mikołaj Gliński, Frank, frankizm i spór o paradygmat polskiej kultury, Culture.pl [dostęp 2022-03-05] (pol.).
 14. Jarosław Sobkowski, Jakub Frank – bohater "Ksiąg Jakubowych" Olgi Tokarczuk – był więźniem Jasnej Góry, czestochowa.wyborcza.pl [dostęp 2022-03-05].
 15. a b c d Frank, Jacob, and the frankists, JewishEncyclopedia.com [dostęp 2022-03-05].
 16. Paweł Maciejko, Frankism [dostęp 2008-04-06] [zarchiwizowane z adresu 2013-11-02] (ang.).
 17. a b c d e Paul Arnsberg, Von Podolien nach Offenbach. Die jüdische Heilsarmee des Jakob Frank (Zur Geschichte der frankistischen Bewegung), Offenbach am Main: Offenbacher Geschichtsverein, 1965.
 18. a b c OFFENBACH – JewishEncyclopedia.com, jewishencyclopedia.com [dostęp 2022-03-05].
 19. Aleksandra Król, Chrzest frankistów, archiwum.rp.pl [dostęp 2022-03-05].
 20. a b Лжемессия Яков Франк и франкисты, Toldot.ru – Иудаизм и евреи, 10 kwietnia 2006 [dostęp 2022-03-05].
 21. "Die Jakobsbücher": Neuer Roman von Nobelpreisträgerin Tokarczuk, DER STANDARD [dostęp 2022-03-05] (niem.).
 22. Żydzi uznali go za chrześcijanina, chrześcijanie za Żyda. Kim był Jakub Frank, bohater „Ksiąg Jakubowych”, Newsweek.pl [dostęp 2022-03-05] (pol.).
 23. Jedyny Żyd, który żył jak Pan. Rozmowa z Olgą Tokarczuk, Pawłem Maciejką oraz Adrianem Pankiem, Fragile. Pismo kulturalne [dostęp 2022-03-05] (pol.).
 24. Maria Olędzka, Mit Mesjasza w Księgach Jakubowych Olgi Tokarczuk, „Prace Polonistyczne”, 74, 2019, s. 115–134, DOI10.26485/PP/2019/74/6, ISSN 2450-9353 [dostęp 2022-03-05] (pol.).