Przejdź do zawartości

Ewa Pilawska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ewa Pilawska
Data i miejsce urodzenia

22 marca 1960
Szczecin

Rodzaj działalności

Teatr

Dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi
Okres urzędowania

od 13 października 1995

Poprzednik

Maciej Korwin

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Ewa Pilawska(ur. 22 marca 1960 w Szczecinie) – dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi, dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wiceprezes Związku Pracodawców Unia Polskich Teatrów[1].

Z wykształcenia teatrolog. Ukończyła studia na kierunku kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. Pełni funkcję Dyrektora Teatru Powszechnego w Łodzi od 13 października 1995 roku. Wcześniej pracowała przez 6 lat na stanowisku kierownika, 3 lata jako zastępca dyrektora teatru (1992-1995)[2].

W roku 1990 Minister Kultury i Sztuki wprowadził kategoryzację teatrów w Polsce, w której Powszechny otrzymał najniższą kategorię C. Obejmując stanowisko dyrektora Teatru Powszechnego, stanęła wobec kryzysu tej instytucji oraz groźby likwidacji. W czasie pełnienia urzędu przez Ewę Pilawską Teatr Powszechny przeszedł reformę w zakresie struktury oraz ze strony merytorycznej instytucji. Ewa Pilawska zainicjowała zmianę repertuaru, nadając scenie Teatru Powszechnego w Łodzi wyraźne oblicze artystyczne. Przeprowadziła redukcję etatów z 130 zastanych do ok. 50 osób współpracujących w danym roku na podstawie umowy o pracę z Teatrem Powszechnym w Łodzi[3].

W efekcie starań Ewy Pilawskiej w listopadzie 2010 roku ruszyła, współfinansowana ze środków unijnych, budowa Małej Sceny, oddanej do użytku w 2013, o którą Teatr Powszechny zabiegał ponad 60 lat[4].

Autorka koncepcji programowej Teatru Powszechnego w Łodzi - Teatr Blisko Ludzi, w ramach której skierowane są do widzów autorskie inicjatywy Ewy Pilawskiej: Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych[5], Polskie Centrum Komedii[6], Teatr dla niewidomych i słabo widzących[7] oraz projekt Dziecko w sytuacji[8][9].

Autorskie projekty[edytuj | edytuj kod]

Polskie Centrum Komedii[10][edytuj | edytuj kod]

 • Upominając się o współczesną polską komedię Ewa Pilawska stworzyła autorski projekt Polskiego Centrum Komedii, mający na celu zainicjowanie dyskusji o miejscu i randze komedii we współczesnym świecie.
 • W ramach Centrum organizowany jest cyklicznie ogólnopolski konkurs na współczesną polską komedię Komediopisanie, którego zadaniem jest zaktywizowanie twórców i zachęcenie ich do sięgnięcia po ten gatunek dramatyczny.
 • Ewa Pilawska powołała również do życia działającą przy Polskim Centrum Komedii radę, w skład której wchodzą wybitni specjaliści w dziedzinie komedii: prof. Dobrochna Ratajczakowa – jedna z największych autorytetów i teoretyków w tej dziedzinie, autorka licznych publikacji poświęconych komizmowi oraz historii i teorii komedii; Juliusz Machulski – autor scenariuszy i teatralnych sztuk komediowych, oraz reżyser wielu filmowych komedii; a także Maciej Wojtyszko – reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta i dramatopisarz. Przy ich wsparciu i doświadczeniu Polskie Centrum Komedii organizuje warsztaty i spotkania panelowe, poświęcone komediopisaniu, komedii i szeroko rozumianemu komizmowi[11].
 • W 2010 roku Teatr Powszechny wydał pierwszy tom „Antologii współczesnej polskiej komedii”, zawierającej teksty, będące pokłosiem dwóch pierwszych edycji konkursu „Komediopisanie”[12]

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych[edytuj | edytuj kod]

Jednym z filarów aktywności Teatru Powszechnego w Łodzi jest Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. W dobie panującej mody na Festiwale teatralne, Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych był niejako prekursorem i jest on jednym z najważniejszych festiwali w kraju. Festiwal startował nie posiadając dedykowanych dotacji. Przez lata zmieniał swoje oblicze, wypełniał się merytorycznie i dziś jest miejscem ważnych spotkań najwybitniejszych twórców z kraju i zagranicy[13].

Teatr dla osób niewidomych i słabo widzących[14][edytuj | edytuj kod]

 • „Teatr dla niewidomych i słabo widzących” to autorski projekt dyrektor Ewy Pilawskiej. Zainaugurowany został w 2005 roku wspólnie z łódzkim Okręgiem Polskiego Związku Niewidomych (we współpracy Teresą Wrzesińską). Od listopada 2005 roku zrealizowanych zostało 71 premier w ramach cyklu. Pismo „Pochodnia” (miesięcznik społeczny Związku Niewidomych) wskazał, że Teatr dla niewidomych i słabo widzących jest jedyną tego typu formą teatralną uprawianą w Polsce. Każda premiera w ramach "Teatru dla niewidomych i słabo widzących" to inscenizacja nowego tekstu - dotychczas niewystawianego na scenie Teatru Powszechnego w Łodzi. Każdą premierę poprzedza etap prób - widzowie niewidomi otrzymują spektakl stworzony specjalnie dla nich, nie jest to tylko adaptacja repertuarowej propozycji Teatru. Rytm pracy jest taki sam jak przy pracy nad tradycyjną premierą teatralną. Spektakle realizowane w ramach cyklu przygotowywane są z myślą o osobach niewidomych. Duży nacisk kładziony jest na szczegóły dźwiękowe, czytane są także wszystkie didaskalia (w każdym spektaklu pojawia się didaskaliusz, który czyta informacje na temat przestrzeni, w której rozgrywa się akcja, wyglądu). W premierach uczestniczą nie tylko osoby niewidome, ale również słabo widzące i niedowidzące, w związku z czym spektakle mają również rozbudowaną sferę choreograficzną i inscenizacyjną. Wszystkie premiery realizowane w ramach cyklu reżyseruje społecznie Ewa Pilawska. Z myślą o osobach, dla których nie wystarcza miejsc na widowni i tych, które ze względu na zły stan zdrowia lub odległość od Łodzi nie mogą uczestniczyć w prezentacjach na żywo, wspólnie z Radiem Łódź Teatr Powszechny w Łodzi przygotowuje radiowy zapis kolejnych premier. Teatr Powszechny w Łodzi regularnie odwiedzają grupy widzów niewidomych i słabo widzących nie tylko z Łodzi i regionu, ale również z całego województwa, jak i z innych województw - w szczególności wielkopolskiego i mazowieckiego. Za projekt "Teatr dla niewidomych i słabo widzących Ewa Pilawska otrzymała wiele nagród i odznaczeń, między innymi prezydenta Europejskiej Unii Niewidomych lorda Colina Low, Złotą Odznakę Honorową Polskiego Związku Niewidomych, Odznaczenie „Przyjaciel Niewidomych” czy tytuł „Placówka Kultury Województwa Łódzkiego". W realizacji projektu Teatr współpracuje z Polskim Związkiem Niewidomych oraz z Łódzką Szkołą dla Słabo Widzących i Niewidomych „na Dziewanny”. Wszystkim prezentacjom w ramach cyklu towarzyszą programy teatralne, które dzięki współpracy i pomocy Biblioteki Niewidomych przygotowywane są w wersji napisanej alfabetem Braille’a[15].
 • Inicjatywa ta jest wysoko ceniona w środowisku osób niewidomych i została wyróżniona m.in. przez prezydenta Europejskiej Unii Niewidomych lorda Colina Low[16].

Dziecko w sytuacji[edytuj | edytuj kod]

 • Autorski cykl edukacyjny. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na trudną sytuację dzieci i młodzieży, których los stawia wobec życiowych wyzwań. Do 2021 roku Teatr Powszechny w Łodzi zrealizował dwanaście spektakli w cyklu: Niezwykły dom Pana A., czyli skradzione dźwięki, Mój tata chce latać jak ptak, Oczy nieba, Ony, Impreza, Dziewczyna jak ta, Siedemnaście, Dotknąć pustki, Janek, król przeprowadzek, #Otagowani, Odwaga oraz Wściekły. Wszystkim spektaklom towarzyszą warsztaty i spotkania – opracowane przez Andrzeja Jakubasa – których celem jest rozwijanie wrażliwości dzieci i młodych ludzi, a także przedstawienie, w sposób przystępny dla najmłodszych oraz młodych ludzi, spraw ważnych, istotnych, często trudnych i wpływających na kształtowanie się tożsamości dorastającego człowieka[17].

Nagrody, wyróżnienia, odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

 • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski[18]
 • Srebrny Medal Zasłużonych Kulturze – Gloria Artis
 • Brązowy Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis
 • Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego
 • Srebrny Krzyż Zasługi przyznany przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego,
 • odznaczenie Ministra Kultury i Sztuki Zasłużony Działacz Kultury,
 • tytuł Łodzianki Roku 2017 w plebiscycie Radia Łódź[19],
 • Energia Kultury 2015 - Człowiek Kultury 2015 roku
 • odznaczenie Zasłużony dla Miasta Łodzi,
 • tytuł Łodzianki Roku 2001,
 • Nadzwyczajna Złota Maska za zbudowanie zespołu Teatru Powszechnego, konsekwentne budowanie repertuaru oraz stworzenie Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Przyjemnych,
 • Specjalna Nagroda Wielkiej Kapituły Loży Przyjaciół Teatru Powszechnego (czerwiec 2003) za przywrócenie wartości Teatru Powszechnego,
 • wyróżnienie w rankingu 100 Polek, organizowanym przez miesięcznik Pani,
 • wyróżnienie w ramach plebiscytu Gazety Wyborczej15 Łodzian na 15-lecie, uznana za jedną z najbardziej wpływowych osób ostatniego 15-lecia,
 • nagroda specjalna Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego Kazimierza Ujazdowskiego za nieocenione zasługi dla kultury polskiej,
 • laureatka pierwszej edycji medalu Pro publico bono im. Sabiny Nowickiej,
 • Złota Odznaka Honorowa Polskiego Związku Niewidomych za stworzenie pierwszego Teatru Czytanego dla osób niewidzących i słabo widzących, za jego kontynuację i artystyczny rozwój.
 • wyróżnienie prezydenta Europejskiej Unii Niewidomych lorda Colina Low za inicjatywę Teatr Czytany dla niewidomych i słabo widzących.[2]

Premiery zrealizowane w Teatrze Powszechnym w Łodzi za dyrekcji Ewy Pilawskiej[edytuj | edytuj kod]

 • Antoine de Saint-Exupery Mały Książę – reż. Cezary Domagała, 9 grudnia 1995
 • Ronald Harwood Odbita sława – reż. Marcin Sławiński, 17 lutego 1996
 • Siemion Złotnikow, Przyszedł mężczyzna do kobiety – reż. Jacek Orłowski, premiera 16 marca 1996
 • Kitty – recital Gabrieli Muskały, reż. Marian Półtoranos, maj 1996
 • Neil Simon Obiecanki cacanki – reż. reż. Wojciech Adamczyk, premiera 22 czerwca 1996
 • Kazimierz Moczarski Rozmowy z katem – reż. Rafał Sabała, premiera 11 października 1996
 • L. Frank Baum Czarodziej z Oz – reż. Janina Niesobska, premiera 24 października 1996
 • Edward Taylor Pomysł na morderstwo – reż. Marcin Sławiński, premiera 8 listopada 1996
 • Gabriela Zapolska Skiz – premiera 12 grudnia 1996
 • Paul King O co biega? – reż. Marcin Sławiński, premiera 25 stycznia 1997
 • Thorton Wilder Nasze miasto – reż. reż. Wojciech Adamczyk, premiera 21 marca 1997
 • Stanisław Ignacy Witkiewicz W małym dworku – reż. Rafał Sabara, premiera 21 września 1997
 • Gabriela Zapolska Moralność pani Dulskiej – reż. Agnieszka Glińska, premiera 9 listopada 1997
 • Maksym Gorki Letnicy przedstawienie dyplomowe Wydziału Aktorskiego PWSFTViT – reż. Jacek Orłowski, premiera 23 listopada 1997
 • Przeboje kabaretowe. Wieczór I – reż. Lena Szurmiej, premiera 21 lutego 1998 (premiera prasowa 18 kwietnia 1998)
 • Juliusz Słowacki Balladyna – reż. Wojciech Adamczyk, premiera 27 marca 1998
 • Coline Serreau Królik Królik - reż. Eugeniusz Korin, premiera 23 maja 1998
 • Mikołaj Gogol Gracze – reż. Jacek Orłowski, premiera 3 października 1998
 • Kocham Paryż. Przeboje kabaretowe. Wieczór II – reż. Jerzy Bielunas, premiera 9 stycznia 1999
 • Molier Skąpiec – reż. Artur Tyszkiewicz, premiera 24 lutego 1999
 • Paul Portner Szalone nożyczki – reż. Marcin Sławiński, prapremiera polska 27 marca 1999
 • Aleksander Fredro Damy i huzary – reż. Agnieszka Glińska, premiera 15 stycznia 2000
 • Bruno Castan Piękna z laguny – reż. Wojciech Adamczyk, premiera 29 kwietnia 2000
 • Michael Frayn Czego nie widać – reż. Eugeniusz Korin, premiera 16 września 2000
 • Rany julek, czyli Tuwim wstawiony – reż. Marek Pacuła, premiera 13 października 2000
 • Aleksander Fredro Zemsta – reż. Marcin Sławiński, premiera 17 lutego 2001
 • Witold Gombrowicz Ferdydurke – reż. Waldemar Śmigasiewicz, premiera 22 września 2001
 • Samuel Bekett Końcówka Scena Inicjatyw Artystycznych – reż. Krzysztof Bauman, premiera 7 listopada 2001
 • Johnnie Mortimer & Brian Cooke Kiedy kota nie ma… - reż. Wojciech Adamczyk, premiera 9 marca 2002
 • Yasmina Reza Sztuka – reż. Rafał Sabara, premiera 11 maja 2002
 • Ken Ludwig Pół żartem pół sercem – reż. Marcin Sławiński, prapremiera 9 listopada 2002
 • Dwanaście godzin z życia kobiety – reż. Andrzej Poniedzielski, premiera 7 grudnia 2002
 • Krzysztof Bizio Lament - reż. Tomasz Man, prapremiera 8 lutego 2003
 • Kornel Makuszyński Szatan z siódmej klasy – reż. Józef Skwark, premiera 10 maja 2003
 • Marian Hemar Piękna Lucynda – reż. Eugeniusz Korin, premiera 27 września 2003
 • Petr Zelenka Opowieści o zwyczajnym szaleństwie – reż. Waldemar Śmigasiewicz, premiera 4 kwietnia 2004
 • Małe miasteczka – reż. Zbigniew Szczapiński, premiera 22 maja 2004
 • Georg Kreisler Dziś wieczorem: Lola Blau, spektakl powstał w ramach Festiwalu Dialogu Czterech Kultur – reż. Andrzej Ozga, premiera 5 września 2004
 • Andrzej Saramonowicz Testosteron – reż. Norbert Rakowski, premiera 25 września 2004
 • Richard Harris Lekcje stepowania – reż. Krystyna Janda, prapremiera polska 25 kwietnia 2005
 • Aleksander Fredro Śluby panieńskie – reż. Marcin Sławiński, premiera 1 października 2005
 • Bernard Slade Za rok o tej samej porze – spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących – reż. Ewa Pilawska, premiera: listopad 2005
 • Tomek Sawyer – trzeba umieć sobie radzić - reż. Piotr Ziniewicz, premiera 26 listopada 2005
 • Bernard Slade Po latach o tej samej porze, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących – reż. Ewa Pilawska, premiera 8 lutego 2006
 • Adam Long, Daniel Singer, Jess Winfield Dzieła wszystkie Szekspira – reż. Włodzimierz Kaczkowski, premiera 12 marca 2006
 • Bohumił Hrabal Miasteczko, w którym czas się zatrzymał – reż. Małgorzata Bogajewska, premiera 29 kwietnia 2006
 • Zabawa w życie - reż. William Hall, premiera 28 maja
 • Eric Chappel Samotne serca, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących – reż. Ewa Pilawska, premiera 7 czerwca 2006
 • Pamiętajcie o ogrodach czyli rozważania na dworcu w oparciu o teksty Jonasza Kofty, reż. Julia Wernio, premiera 9 września 2007, scena kabaretowa
 • Geralda Sibleyras Napis, reż. Waldemar Śmigasiewicz, 22 października 2006
 • Marc Camoletti Weekend na farmie, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących – reż. Ewa Pilawska, premiera 25 października 2006
 • Ray Cooney Jeszcze jedne do puli?!, reż. Tomasz Dutkiewicz, premiera 27 stycznia 2007
 • Pierre Sauvil Miłość i polityka, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących – reż. Ewa Pilawska, premiera 20 lutego 2007
 • Marek Modzelewski Imieniny, reż. Marcin Sławiński, premiera 31 marca 2007
 • Pam Valentine Przyjazne dusze, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących – reż. Ewa Pilawska, premiera 25 kwietnia 2007
 • Ptasie radio - widowisko sceniczne połączone licytacją na rzecz Fundacji Krwinka, reż. Ewa Pilawska, premiera 1 czerwca 2007
 • Eric Chappell Życie szkodzi zdrowiu, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących – reż. Ewa Pilawska,premiera 27 czerwca 2007
 • Bohumil Hrabal Wesela w domu – reż. Katarzyna Raduszyńska, premiera 7 października 2007.
 • Kabaret…wieczór ósmy- reż. Marek Pacuła, premiera 9 listopada 2007
 • Anne Marie Etienne Przyszłości nie da się zmienić, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących – reż. Ewa Pilawska, premiera 12 grudnia 2007
 • Robin Hawdon Wieczór kawalerski – reż. Marcin Sławiński, premiera 6 stycznia 2008
 • Eric Chapell Samotne serca - reż. Tomasz Dutkiewicz, premiera 2 lutego 2008
 • Matei Visniec Zatrudnimy starego klauna – reż. Justyna Celeda, premiera 25 kwietnia 2008
 • Francis Veber Plotka – reż. Norbert Rakowski, premiera 17 maja 2008
 • Dawid Mamet Przerżnąć sprawę, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących – reż. Ewa Pilawska, premiera 22 października 2008
 • Dominik W. Rettinger Psychoterapolityka – reż. Marcin Sławiński, premiera 8 listopada 2008.
 • Paweł Mossakowski Roszada – spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących – reż. Ewa Pilawska, premiera 26 listopada 2008
 • Juliusz Machulski Next-ex – reż. Justyna Celeda, premiera 25 stycznia 2009
 • Poezje Karola Wojtyły Miłość mi wszystko wyjaśnia - spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących – reż. Ewa Pilawska, premiera 2 kwietnia 2009
 • Paweł Mossakowski Roszada – reż. Maciej Wojtyszko, Paweł Aigner, premiera 25 kwietnia 2009
 • Joan Didion Rok magicznego myślenia – spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących – reż. Ewa Pilawska, premiera 14 maja 2009
 • Cezary Harasimowicz Nigdy nie zakocham się - spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących – reż. Ewa Pilawska, premiera 23 czerwca 2009
 • Według książki Johna Buchana i filmu Alfreda Hitchcocka. Adaptacja – Patrick Barlow według pomysłu Simona Corble’a i Nobby’ego Dimona 39 stopni – reż. Jarosław Staniek, Jerzy Jan Połoński, premiera 10 października 2009
 • Peter Quilter Duety – spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących – reż. Ewa Pilawska, premiera 28 października 2009
 • Peter Quilter Duety II – spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących – reż. Ewa Pilawska, premiera 25 listopada 2009
 • Alan Ayckbourn, Niezwykły dom pana A czyli skradzione dźwięki – spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących – reż. Ewa Pilawska, premiera 17 grudnia 2009
 • Wojciecha Tomczyka Komedia romantyczna – reż. Marcin Sławiński, prapremiera 30 stycznia 2010
 • Francis Veber Kolacja dla głupca – reż. Paweł Aigner, premiera 27 lutego 2010
 • Juliusz Machulski Matka brata mojego syna – spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących – reż. Ewa Pilawska, premiera 18 marca 2010
 • Przemysława Jurka Kochanowo i okolice – reż. Aldony Figury, prapremiera 16 maja 2010
 • Marc Camoletti Weekend na wsi – spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących – reż. Ewa Pilawska, premiera 30 czerwca 2010
 • Juliusz Machulski Matka brata mojego syna – reż. Adam Wojtyszko, prapremiera 23 października 2010
 • Bez tytułu utwór napisany przez uczestników warsztatów dramaturgicznych, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących – reż. Ewa Pilawska, premiera 25 października 2010
 • Barry Creyton Podwójny akt– spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących – reż. Ewa Pilawska, premiera 15 grudnia 2010
 • Yasmina Reza Bóg mordu – reż. Katarzyna Kalwat, premiera 15 stycznia 2011
 • Marc Camoletti, Weekend na wsi – reż. Jarosław Staniek, Jerzy Jan Połoński, premiera 16 kwietnia 2011
 • Anne Downie, Kobieta – spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących – reż. Ewa Pilawska, premiera 11 maja 2011
 • Fred Apke, Letnisko – reż. Bartosz Zaczykiewicz, premiera 28 maja 2011
 • Robert Brutter, Kantata na cztery skrzydła – spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących – reż. Ewa Pilawska, premiera 15 czerwca 2011
 • Aleksandra Więcka, Molier w pudełku – reż. Piotr Lauks, premiera 12 października 2011
 • Jarosław Jakubowski, Życie – reż. Paweł Aigner, premiera 22 października 2011
 • Juliusz Machulski, Brancz – spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących – reż. Ewa Pilawska, premiera 30 listopada 2011
 • Jerzy Pilch, Marsz Polonia – reż. Jacek Głomb, premiera 21 stycznia 2012
 • Peter Quilter, Następnego dnia rano – spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących – reż. Ewa Pilawska, premiera 26 kwietnia 2012
 • Ray Cooney, Mayday 2 – reż. Marcin Sławiński, premiera 21 kwietnia 2012
 • Wojciech Kuczok, Spiski – reż. Jerzy Jan Połoński, Jarosław Staniek, premiera 20 października 2012
 • Oliver Cotton, Scena na wypadek deszczu – reż. Waldemar Raźniak, premiera 12 stycznia 2013
 • Krzysztof Jaroszyński, Roma i Julian - spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących – reż. Ewa Pilawska, premiera 31 stycznia 2013
 • Agnieszka Jakimiak, Artyści prowincjonalni – reż. Weronika Szczawińska, premiera 8 marca 2013
 • Elfriede Jelinek, Podróż zimowa – reż. Maja Kleczewska, premiera 23 marca 2013 (koprodukcja Teatru Powszechnego w Łodzi i Teatru Polskiego w Bydgoszczy)
 • Julia Holewińska, Rewolucja balonowa - spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących – reż. Ewa Pilawska, premiera 17 kwietnia 2013
 • Liz Lochhead, Dobre rzeczy, reż. Justyna Celeda, premiera 25 maja 2013
 • Alan Ayckbourn, Niezwykły dom Pana A., czyli skradzione dźwięki, koncepcja reżyserska: Ewa Pilawska, reż. Arkadiusz Wójcik, Andrzej Jakubas, premiera 1 czerwca 2013
 • Simon Williams, Nikt nie jest doskonały – spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących – reż. Ewa Pilawska, premiera 5 czerwca 2013
 • Marc Camoletti, Boeing, Boeing, reż. Giovanny Castellanos, premiera 13 września 2013
 • Tu-wim, scenariusz i reżyseria Jerzy Jan Połoński, reżyseria i choreografia Jarosław Staniek, prapremiera 5 października
 • Michał Walczak, Boski romans - spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących – reż. Ewa Pilawska, premiera 13 listopada 2013
 • Maciej Wojtyszko, Wznowienie - spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, premiera 11 grudnia 2013
 • Robin Hawdon, Noc w Prowansji - spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, premiera 19 lutego 2014
 • Piotr Bulak, Uwolnić karpia, reż. Krystyna Meissner, prapremiera 16 marca 2014
 • Mars: Odyseja, reż. Paweł Miśkiewicz, dramaturgia Paweł Miśkiewicz, Damian Dąbek, prapremiera: 29 marca 2014
 • David Almond, Mój tata chce latać jak ptak - spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, premiera 9 kwietnia 2014
 • Eric Elice, Roger Rees Sobowtór - spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, premiera 14 maja 2014
 • Florian Zeller, Prawda, reż. Marcin Sławiński, premiera 31 maja 2014
 • David Almond, Mój tata chce latać jak ptak, reż. Ewa Pilawska i Andrzej Jakubas (twórca autorskich warsztatów), premiera 15 czerwca 2014
 • Romain Gary, Obietnica poranka - spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, premiera 25 czerwca 2014
 • Czad, pomysł i wykonanie Aleksandra Listwan, reż. Ula Kijak, premiera 28 czerwca 2014
 • Ray Cooney, Hotel Minister, reż. Giovanny Castellanos, premiera 11 października 2014
 • John Chapman, Proszę zejść ze sceny - spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, premiera 15 października 2014
 • Francis Veber, Najdroższy, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, premiera 3 grudnia 2014
 • Maciej Wojtyszko, Rycerz Niezłomny, albo niewola księżniczki Parekselencji, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, premiera 17 grudnia 2014
 • , reż. Filip Gieldon, prapremiera 21 lutego 2015
 • Molier, Szkoła żon, reż., opracowanie tekstu Janusz Wiśniewski, premiera 14 marca 2015
 • Maciej Karpiński, Maciej Wojtyszko, Wytwórnia piosenek, reż. Maciej Wojtyszko, Adam Wojtyszko, prapremiera 11 kwietnia 2015
 • Malina Prześluga, Stopklatka, reż. Jakub Zubrzycki. premiera: 24 kwietnia 2015
 • Robin Hawdon, Zakochajmy się, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, premiera 29 kwietnia 2015
 • David Almond, Oczy nieba, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, premiera 20 maja 2015
 • Juliusz Machulski, Brancz, reż. Michał Siegoczyński, prapremiera: 30 maja 2015
 • David Almond, Oczy nieba, reż. Ewa Pilawska i Andrzej Jakubas (twórca autorskich warsztatów), prapremiera: 13 czerwca 2015
 • Florian Zeller, Godzina spokoju, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, premiera 23 września 2015
 • Ger Thijs, Pocałunek, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, premiera 28 października 2015
 • Ray Cooney, Wszystko w rodzinie, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, premiera 25 listopada 2015
 • Marta Guśniowska, Ony, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, premiera 9 grudnia 2015
 • Marc Camoletti, Pomoc domowa, reż. Jakub Przebindowski, premiera: 16 stycznia 2016
 • Matjaž Zupančič, Vladimir, reż. Kuba Zubrzycki, premiera: 6 lutego 2016
 • Marta Guśniowska, Ony, reż. Ewa Pilawska i Andrzej Jakubas (twórca autorskich warsztatów), premiera: 28 lutego 2016
 • William Shakespeare, Miarka za miarkę, reż. Paweł Szkotak, premiera: 16 kwietnia 2016
 • Radosław Paczocha, Tango Łódź, reż. Adam Orzechowski, prapremiera: 24 kwietnia 2016
 • John Retellack, Impreza, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, premiera 11 maja 2016
 • John Retallack, Impreza, reż. Ewa Pilawska, Jarosław Staniek i Andrzej Jakubas (twórca autorskich warsztatów), prapremiera 11 czerwca 2016
 • Edward Taylor, Żona potrzebna od zaraz, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących – reż. Ewa Pilawska, premiera 21 czerwca 2016
 • Christopher Durang, Zwariowana terapia, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, premiera 19 października 2016
 • William Boyd, Punkt widzenia, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, premiera 23 listopada 2016
 • Francis Veber, Co ja panu zrobiłem, Pignon, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, premiera 8 grudnia 2016
 • Edward Taylor, Żona potrzebna od zaraz, reż. Jakub Przebindowski, premiera 14 stycznia 2017
 • Joe Di Pietro, Kłamstewka, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, premiera 23 lutego 2017
 • Stephen Sachs, Arcydzieło na śmietniku, reż. Justyna Celeda, prapremiera 20 maja 2017
 • Evan Placey, Dziewczyna jak ta, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, premiera 24 maja 2017
 • Evan Placey, Dziewczyna jak ta, reż. Ewa Pilawska i Andrzej Jakubas (twórca autorskich warsztatów), prapremiera 8 czerwca 2017
 • Wojciech Bruszewski, Dryl, reż. Marta Streker, prapremiera 24 czerwca 2017
 • Sèbastien Thièry, Kasta la Vista, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, premiera 19 października 2017
 • Gérald Sibleyras, Taniec albatrosa, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, premiera 22 listopada 2017
 • Marta Guśniowska, A niech to gęś kopnie!, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących ' - reż. Ewa Pilawska, premiera 6 grudnia 2017
 • Ray Cooney, Wszystko w rodzinie, reż. Giovanny Castellanos, premiera 31 grudnia 2017
 • Paweł Mościcki, Hannah Arendt: Ucieczka, koprodukcja z Komuną Warszawa, reż. Grzegorz Laszuk, prapremiera: 16 marca 2018
 • Michał Siegoczyński, lovebook, reż. Michał Siegoczyński, prapremiera: 25 marca 2018
 • Zbigniew Herbert, Siódmy anioł, reż. Maciej Wojtyszko, prapremiera: 21 kwietnia 2018
 • Matthew Whittet, Siedemnaście, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, premiera 17 maja 2018
 • Matthew Whittet, Siedemnaście, reż. Ewa Pilawska i Andrzej Jakubas (twórca autorskich warsztatów), prapremiera: 7 czerwca 2018
 • Clément Michel, Tydzień, nie dłużej, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, premiera 26 września 2018
 • Niepodległa, reż. Małgorzata Goździk i Arkadiusz Wójcik, prapremiera: 15 października 2018
 • Miniatura teatralna zrealizowana na Bra Day 2019, koncepcja reżyserska: Ewa Pilawska, reżyseria: Jakub Przebindowski, prapremiera: 19 października 2018
 • Gérald Sibleyras, Taniec albatrosa, reż. Marcin Sławiński, premiera: 10 listopada 2018
 • Rich Orloff, Naga prawda, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, premiera 28 listopada 2018
 • Mark Crawford, Manewry weselne, reż. Jakub Przebindowski, prapremiera: 12 stycznia 2019
 • Radosław Paczocha, Ferragosto, reż. Adam Orzechowski, prapremiera: 17 marca 2019
 • Przemysław Pilarski, Wracaj, reż. Anna Augustynowicz, prapremiera: 29 marca 2019
 • Niepodległa. Miasto, reż. Małgorzata Goździk i Arkadiusz Wójcik, prapremiera: 6 kwietnia 2019
 • David Greig, Dotknąć pustki, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, premiera 30 maja 2019
 • David Greig, Dotknąć pustki, reż. Ewa Pilawska i Andrzej Jakubas (twórca autorskich warsztatów), prapremiera: 7 czerwca 2019
 • Krzysztof Kędziora, Wykapany zięć, reż. Paweł Szkotak, prapremiera: 21 września 2019
 • Florian Zeller, Kłamstwo, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, premiera 25 września 2019
 • Carles Alberola, Przystojniaczek, spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, premiera: 20 listopada 2019
 • Michał Siegoczyński, Najpierw kochaj, potem strzelaj, reż. Michał Siegoczyński, prapremiera: 25 stycznia 2020
 • Paco Bezerra, Jednorożec, reż. Adam Orzechowski, premiera: 7 marca 2020
 • "Pomoc domowa radzi" - internetowy serial teatralny (emisja 29 premierowych odcinków raz w tygodniu - w każdy czwartek od 26 marca 2020 do 22 października 2020)
 • David S. Craig, "Janek, król przeprowadzek", spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, premiera na żywo na antenie Radia Łódź - 15 lipca 2020 r.
 • David S. Craig, Janek, król przeprowadzek, reż. Ewa Pilawska i Andrzej Jakubas (twórca autorskich warsztatów), prapremiera 23 września 2020 r.
 • Antoni Słonimski, "Rodzina", reż. Wojciech Malajkat, premiera online: 18 i 19 grudnia 2020 r.
 • Dave Deveau, "#Otagowani", spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, prapremiera na żywo na antenie Radia Łódź - 29 kwietnia 2021 r.
 • Dave Deveau, "#Otagowani", reżyseria (społecznie) - Ewa Pilawska, prapremiera online - 12 maja 2021 r.
 • "Dobra zmiana", scenariusz i reżyseria - Jakub Przebindowski, prapremiera - 22 maja 2021 r.
 • "Tańczący z gwiazdami", scenariusz i reżyseria - Michał Walczak, prapremiera - 29 maja 2021 r.
 • "Chciałem być", scenariusz i reżyseria - Michał Siegoczyński, prapremiera - 11 września 2021 r.
 • Jaś Kapela, Hanna M. Zagulska, "Odwaga", adaptacja i reżyseria (społecznie) - Ewa Pilawska, twórca autorskich warsztatów - Andrzej Jakubas; 69. premiera "Teatru dla niewidomych i słabo widzących" - 1 grudnia 2021 r. (transmisja online); prapremiera z udziałem publiczności na żywo - 2 grudnia 2021 r.
 • Antoni Słonimski, "Rodzina", reż. Wojciech Malajkat, premiera z udziałem publiczności: 18 i 19 grudnia 2021 r.
 • Juliusz Machulski, "Atrament. Wczoraj. Żyrafa", reżyseria: Paweł Szkotak, prapremiera: 12 marca 2022 r.
 • "Imagine", scenariusz: Krystian Lupa i kreacja zbiorowa aktorów, reżyseria: Krystian Lupa, koprodukcja z Teatrem Powszechnym w Warszawie, prapremiera: 23 kwietnia 2022 r. w Teatrze Powszechnym w Łodzi
 • Radosław Paczocha, "Maria", reżyseria: Adama Orzechowski, prapremiera: 14 maja 2022 r.
 • Michele Riml, "Wściekły", spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reż. Ewa Pilawska, premiera: 6 czerwca 2022 r.
 • Michele Riml, "Wściekły", reż. Ewa Pilawska, twórca autorskich warsztatów: Andrzej Jakubas, prapremiera polska 7 czerwca 2022 r.
 • Marek Modzelewski, "Kto chce być Żydem?", reżyseria: Jacek Braciak, premiera: 1 października 2022 r.
 • Pierre Palmade i Christophe Duthuron, "Uciekinierki", spektakl z cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących - reżyseria (społecznie): Ewa Pilawska, premiera: 22 listopada 2022 r.
 • Paolo Costella, "Na całe życie". reżyseria: Wojciech Malajkat, prapremiera: 14 stycznia 2023 r.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Władze, Teatry członkowskie [online], uniapolskichteatrow.pl, 4 maja 2020.
 2. a b Ewa Pilawska [online], powszechny.pl, 4 maja 2020.
 3. Historia Teatru Powszechnego w Łodzi [online], powszechny.pl, 4 maja 2020.
 4. Budowa Małej Sceny [online], powszechny.pl, 4 maja 2020.
 5. Teatr Powszechny w Łodzi [online], powszechny.pl [dostęp 2024-04-23].
 6. Teatr Powszechny w Łodzi [online], powszechny.pl [dostęp 2024-04-23].
 7. Teatr Powszechny w Łodzi [online], powszechny.pl [dostęp 2024-04-23].
 8. Teatr Powszechny w Łodzi [online], powszechny.pl [dostęp 2024-04-23].
 9. Koncepcja programowa dla Teatru Powszechnego w Łodzi [online], powszechny.pl, 4 maja 2020.
 10. Teatr Powszechny w Łodzi [online], powszechny.pl [dostęp 2020-05-25].
 11. ( [online], 4 maja 2020.
 12. Antologia współczesnej polskiej komedii. Biblioteka Polskiego Centrum Komedii, Polskie Centrum Komedii - Teatr Powszechny, 2010.
 13. Dominika Łarionow, 22 edycja festiwalu. Przyjemne skoro nieprzyjemne; (74)/2016, „Kronika miasta Łodzi”.
 14. Teatr Powszechny w Łodzi [online], powszechny.pl [dostęp 2020-05-25].
 15. Teatr Powszechny w Łodzi [online], powszechny.pl [dostęp 2020-06-09].
 16. Alicja Nyziak, Magiczny urok Teatru Powszechnego [online], Pochodnia. Magazyn Społeczny, 4 maja 2020.
 17. folder Dziecko w sytuacji. Spektakle, warsztaty i edukacja teatralna dla dzieci i młodzieży; Teatr Powszechny w Łodzi, 2019
 18. http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WMP20200000131/O/M20200131.pdf
 19. Anna Gronczewska: Ewa Pilawska laureatką konkursu „Łodzianin Roku” [ZDJĘCIA]. [w:] Portal „Dziennika Łódzkiego”. dzienniklodzki.pl > Kultura [on-line]. Polska Press Sp. z o.o., 2018-02-25. [dostęp 2018-02-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]