Ewa Wolizer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ewa Wolizer
Ilustracja
Imię i nazwisko Ева Волицер
Data i miejsce urodzenia 27 lutego 1949
Sofia
Zawód aktorka

Ewa Wolizer (bułg.: Ева Волицер, ur. 27 lutego 1949 w Sofii) – bułgarska aktorka teatralna i filmowa, piosenkarka i reżyserka, producent teatralny i profesor. Zagrała ponad 50 ról w różnych teatrach i wyreżyserowała ponad 20 spektakli z młodymi aktorami.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ewa Wolizer ukończyła Narodową Akademię Sztuk Teatralnych i Filmowych im. „Krystjo Sarafowa”. Jest wybitną bułgarską aktorką, która występowała na scenach różnych bułgarskich teatrów. Zagrała ponad 50 ról z klasycznej literatury, m.in. w sztukach Antona Czechowa, Williama Szekspira, Aleksandra Ostrowskiego, a także w wielu współczesnych sztukach amerykańskich i europejskich dramaturgów. Przedstawienia, w których grała, były prezentowane w Tel Awiwie, Wiedniu i Rydze. Jest wykładowcą i profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Bułgarskim w Sofii[1].

W 1996 roku został wydany przez angielską firmę muzyczną ARS MUSIK jej kompaktowy dysk z 22 żydowskimi piosenkami. Płyta została dystrybuowana na całym świecie, jest również dostępny w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie. W latach 2002-2003 była stypendystką Fundacji Fulbrighta w Nowym Jorku i uczyła aktorstwa w Pace University. Była również producentem i reżyserem kilkudziesięciu przedstawień studenckich. Niektóre z nich były prezentowane w Szwajcarii, Francji i Austrii. Ewa Wolizer jest założycielką i dyrektorem Niezależnego Teatru „Galeria”. Otrzymała wiele nagród krajowych[1][2].

Wybrane role[edytuj | edytuj kod]

  • 1985: Ten piękny wiek dojrzały, tyt. oryg. Tazi hubava zryala vazrast
  • 1986: Eshelonite
  • 1990: Sofiyska istoriya

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Eva Volitzer (ang.). Alfa Art Gallery. [dostęp 2019-05-02].
  2. Theatre: “Metamorphoses” (ang.). Bulgarian Cultural Institute London. [dostęp 2019-05-02].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]