Ewald Friedrich von Hertzberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ewald Friedrich hrabia von Hertzberg

Ewald Friedrich von Hertzberg (ur. 2 września 1725 w Lotyniu, zm. 22 maja 1795 w Berlinie) – hrabia, polityk i dyplomata pruski, minister spraw zagranicznych w latach 1768-1791.

W roku 1742 rozpoczął studia prawnicze w Halle, które zakończył stopniem doktora praw w 1745. Zainteresował się tam pismami, które pisał i wydawał Christian Wolff. W 1745 roku pruski MSZ Heinrich von Podewils zatrudnił go jako dyplomatę w Kabinettsministerium w 1745 roku. Jeszcze w tym roku Hertzberg pojechał jako sekretarz legacji na wybór cesarza Rzeszy do Frankfurtu nad Menem.

Po klęsce pruskiej pod Kolinem (1757) pospieszył do Brandenburgii, by przygotować ją na atak wroga. W roku 1762 zawarł w imieniu Prus we Wrocławiu pokój z Rosją i Szwecją. Od roku 1763 pruski minister spraw zagranicznych (Cabinetsminister).

Hertzberg w 1790 zawarł taktyczne przymierze z Polską, od której pragnął uzyskać dla Prus Gdańsk oraz Toruń, w zamian za zwrot Galicji przez Austrię (co miało być przedmiotem osobnych negocjacji). Tzw. plan zamienny Hertzberga spalił jednak na panewce, wobec uchwalonej we wrześniu 1790 deklaracji Sejmu Czteroletniego o niepodzielności ziem Rzeczypospolitej.

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

  • Ursachen, die S.K.M. in Preussen bewogen haben, sich wider die Absichten des Wienerischen Hofes zu setzen and deren Ausfuhrung zuvorzukommen – dzieło propagandowe w sporze Hohenzollern-Habsburg (1756).
  • Mémoire raisonné sur la conduite des tours de Vienne et de Saxe (oparte na zdobytych archiwach Drezna – 1757).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]