Ewangelia według świętego Mateusza (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy filmu z 1964 roku. Zobacz też: inne znaczenia tego terminu.
Ewangelia według świętego Mateusza
Il Vangelo secondo Matteo
Gatunek biblijny
Rok produkcji 1964
Data premiery Ziemia 4 września 1964
Kraj produkcji Włochy, Francja
Język włoski
Czas trwania 116 minut
Reżyseria Pier Paolo Pasolini
Scenariusz Pier Paolo Pasolini
Główne role Enrique Irazoqui,
Margherita Caruso,
Giorgio Agamben
Muzyka Anton Webern,
Johann Sebastian Bach,
Luis Enríquez Bacalov,
Carlo Rustichelli
Zdjęcia Tonino Delli Colli
Scenografia Luigi Scaccianoce
Kostiumy Danilo Donati
Montaż Nino Baragli
Produkcja Alfredo Bini

Ewangelia według świętego Mateusza (wł. Il Vangelo secondo Matteo) − włosko-francuski film religijny z 1964 roku, oparty na biblijnej Ewangelii Mateusza. Obraz wyreżyserował Pier Paolo Pasolini.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Film wzbudził kontrowersje i dyskusje. Jedną z przyczyn była osoba reżysera, Piera Paolo Pasoliniego − ateisty oraz byłego członka Włoskiej Partii Komunistycznej. Jednak właśnie jemu udało się w obiektywny, zgodny z ewangelią, sposób ukazać historię życia Jezusa.[potrzebny przypis] Niektórzy krytycy odbierali dzieło Pasoliniego jako zaangażowane politycznie, widząc w „jego” Jezusie rewolucjonistę walczącego o doskonalszy porządek moralny świata.

Projekt był szeroko reklamowany w rodzimych Włoszech, gdzie spotkał się z ogromnym sukcesem. Do dziś jest w tym kraju jednym z najbardziej popularnych filmów Pasoliniego, zarówno w oczach krytyków, jak i widzów[1].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji w 1964 roku, Ewangelia według świętego Mateusza zdobyła nominacje do trzech nagród, z których dwie (OCIC Award i Special Jury Prize) zdobyła. Trzy lata później uhonorowana została trzema nominacjami do Oscara w kategoriach najlepsza scenografia, najlepsze kostiumy oraz najlepsza muzyka. W 1968 reżyseria Pasoliniego został wyróżniona w trakcie gali Jussi Awards.

Z okazji stulecia kina, w 1995 roku, w Watykanie opracowano listę „ważnych i wartościowych filmów”. Zestawienie liczyło sobie czterdzieści pięć filmowych projektów, zgrupowanych w trzech kategoriach: ważnych dla przedstawienia prawd religii, propagujących ważne wartości oraz stanowiących wybitne dokonania artystyczne. Film Pasoliniego został zaliczony do kategorii dzieł propagujących wartości religijne[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ebert, Roger (2004-03-14). "Review of The Gospel According to St. Matthew". rogerebert.suntimes.com. (ang.) [dostęp 2010-06-10]
  2. Film and Broadcasting – Vatican Best Films List. usccb.org. (ang.) [dostęp 2010-06-10]
  3. Wartościowe filmy, czyli tzw. lista watykańska. www.kultura.wiara.pl. [dostęp 2010-04-19].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]