Ewangelicko-Luterański Kościół Łotwy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ewangelicko-Luterański Kościół Łotwy
Latvijas evaņģēliski luteriskā baznīca
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Protestantyzm
   └ Luteranizm
Ustrój kościelny episkopalny
Zwierzchnik Jānis Vanags
Zasięg geograficzny Łotwa
Członkostwo Światowa Federacja Luterańska, Światowa Rada Kościołów, Konferencja Kościołów Europejskich, Wspólnota Porvoo
Strona internetowa

Ewangelicko-Luterański Kościół Łotwy (łot. Latvijas evaņģēliski luteriskā baznīca, LELB) – kościół luterański na Łotwie.

Odwołuje się do dziedzictwa reformacji. Zarówno nazistowskie jak i komunistyczne rządy prowadziły walkę z kościołem ewangelickim, pełna wolność religijna została przywrócona na Łotwie dopiero w 1988 roku.

LELB kierowany jest przez Konsystorz, złożony z członków duchownych i świeckich, którzy wybierani są przez Synod. Zwierzchnikiem kościoła jest arcybiskup Jānis Vanags, wybrany w 1993 po śmierci poprzednika, Kārlisa Gailītisa. Został mianowany 29 sierpnia 1993 roku przez arcybiskupa luterańskiego Kościoła Szwecji.

Kościół podzielony jest na trzy diecezje: archidiecezję ryską, kierowaną przez Arcybiskupa Rygi i od 10 kwietnia 2010 przez biskupa sufragana oraz diecezji lipawskiej i diecezji dyneburskiej.

W 2006 roku LELB posiadał 113 duchownych oraz 86 ewangelistów, obsługujących 293 zbory. W 2009 roku liczba ochrzczonych członków wynosiła 250.000, a Łotewski Ewangelicki Kościół Za Granicą miał 25.020 członków.

Łotewski kościół jest jednym z członków Światowej Federacji Luterańskiej, Światowej Rady Kościołów, Konferencji Kościołów Europejskich i Wspólnoty Porvoo. Prowadzi współpracę z Kościołem Luterańskim Synodu Missouri. Kościół nie współpracuje w pełni z tymi kościołami Światowej Federacji Luterańskiej, które praktykują ordynację kobiet na księży oraz małżeństwa homoseksualistów, uważając organizację bardziej za forum dyskusji dla luteran.

Razem z Kościołem Szwecji posiada pełną sukcesję apostolską.