Ewangelicko-Luterański Kościół Krajowy Brunszwiku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ewangelicko-Luterański Kościół Krajowy Brunszwiku
Evangelisch-Lutherische Landeskirche in Braunschweig
Katedra w Brunszwiku
Katedra w Brunszwiku
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Protestantyzm
   └ Luteranizm
Siedziba Wolfenbüttel
Zwierzchnik
• tytuł zwierzchnika
Christoph Meyns
biskup krajowy
Zasięg geograficzny Niemcy (Dolna Saksonia, Saksonia-Anhalt)
Członkostwo Kościół Ewangelicki w Niemczech
Strona internetowa

Ewangelicko-Luterański Kościół Krajowy Brunszwiku (niem. Evangelisch-Lutherische Landeskirche in Braunschweig) – kościół luterański w Niemczech, działający w krajach związkowych Dolna Saksonia i Saksonia-Anhalt. Siedzibą biskupa jest Wolfenbüttel. Swoim zasięgiem obejmuje teren dawnego Wolnego Państwa Brunszwiku w granicach sprzed 1945 roku. W 2016 roku posiadł 341 919 członków w 329 parafiach i pozostaje najbardziej znaczącą denominacją protestancką na tych terenach.

Kościół opiera się na naukach Marcina Lutra głoszonych podczas Reformacji. Jest członkiem Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD), ponadto należy do Zjednoczonego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Niemiec, Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie, Światowej Federacji Luterańskiej i Światowej Rady Kościołów. Od 2014 roku biskupem kościoła pozostaje Christoph Meyns.

Ewangelicko-Luterański Kościół Krajowy Brunszwiku posiada około 480 kościołów, najbardziej znanym jest Katedra w Brunszwiku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół został założony jako kościół krajowy dla Księstwa Brunszwik-Wolfenbüttel, dokąd protestancka reformacja dotarła w 1568 roku. Panujący książę obejmował zarazem urząd biskupa kościoła. W 1704 w księstwie wprowadzono tolerancję religijną, co umożliwiło działalność parafii nienależących do kościoła krajowego. Wraz z końcem monarchii w 1918 roku kościół stał się organizacją oddzieloną od państwa, jednak zachował niektóre przywileje. W 1922 roku liczył 464 000 członków[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Statistik (niem.). landeskirche-braunschweig.de. [dostęp 2018-03-06].
  2. Sebastian Müller-Rolli we współpracy z Reiner Anselm, Evangelische Schulpolitik in Deutschland 1918–1958: Dokumente und Darstellung, Göttingen: Vandenhoeck & Ruprecht, 1999 (Eine Veröffentlichung des Comenius-Instituts Münster), s. 30. ​ISBN 3-525-61362-8​.