Przejdź do zawartości

Ewangelicko-Luterański Kościół Północnych Niemiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ewangelicko-Luterański Kościół Północnych Niemiec
Evangelisch-Lutherische Kirche in Norddeutschland
Ilustracja
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Protestantyzm
   └ Luteranizm
Siedziba

Kilonia, Niemcy

Zwierzchnik
• tytuł zwierzchnika

Kristina Kühnbaum-Schmidt
biskup

Zasięg geograficzny

Niemcy (Meklemburgia-Pomorze Przednie, Szlezwik-Holsztyn, Hamburg)

Strona internetowa
Kościół Główny św. Michała w Hamburgu
Katedra św. Piotra w Szlezwiku
Katedra w Lubece

Ewangelicko-Luterański Kościół Północnych Niemiec (niem. Evangelisch-Lutherische Kirche in Norddeutschland) – jeden z 20 kościołów tworzących Kościół Ewangelicki w Niemczech z siedzibą w Kilonii.

Działa w landach Meklemburgia-Pomorze Przednie, Szlezwik-Holsztyn i Hamburg. Zrzesza 995 zborów w 13 okręgach kościelnych[2]. W 2019 r. liczył 1.939.750 wiernych[1]. Posiada 1.880 kościołów i kaplic[2].

W kościele pracuje 1.703 duchownych, także 84.000 wolontariuszy działających w poszczególnych zborach i instytucjach kościelnych[3].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Ewangelicko-Luterański Kościół Północnych Niemiec jest najmłodszym z kościołów wchodzących w skład Kościoła Ewangelickiego w Niemczech[3].

Kościół został powołany w dniu święta Zesłania Ducha Świętego w 2012 r. w wyniku połączenia Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Krajowego Północnej Łaby, Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Krajowego Meklemburgii oraz Pomorskiego Kościoła Ewangelickiego[3].

Organizacja

[edytuj | edytuj kod]

Podział administracyjny

[edytuj | edytuj kod]

Kościół podzielony jest na trzy regiony (Sprengel), zrzeszające 13 obwodów kościelnych (Kirchenkreis)[4]:

Władze Kościoła

[edytuj | edytuj kod]

Synod Krajowy

[edytuj | edytuj kod]

Synod Krajowy (Landessynode) jest parlamentem kościelnym, a tym samym komitetem wykonawczym Kościoła Północnych Niemiec. Synod Krajowy uosabia jedność i różnorodność wspólnot kościelnych, jego obwodów oraz wszelkiej działalności. Synod decyduje o wszystkich sprawach Kościoła Północnego w ramach obowiązującego prawa i może kierować stanowiska wobec opinii publicznej[5].

Konsystorz

[edytuj | edytuj kod]

Konsystorz (Kirchenleitung) doradza w sprawie podstawowego planowania kościelnego i decyduje o sprawach dotyczących służby urzędników Kościoła. Pomaga również w wyborze lub mianowaniu duchownych, urzędników kościoła i starszego personelu. Praca Konsystorza jest nadzorowana przez Urząd Kościelny[6].

Członkowie pierwszego Konsystorza Kościoła Północnego pełnili kadencję do 2019 r. Wybrani zostali przez Synod Krajowy w 2013 r. Biskup regionalny pozostaje jego przewodniczącym (od 2019 r. urząd ten sprawuje Kristina Kühnbaum-Schmidt)[6].

Siedziba Konsystorza znajduje się w Schwerin[6].

Władze obwodów kościelnych

[edytuj | edytuj kod]

Synod Obwodu Kościelnego

[edytuj | edytuj kod]

Synod Obwodu Kościelnego stanowi formę jego parlamentu. Liczy od 44 do 154 członków, w zależności od wielkości obwodu. Delegaci do Synodu wybierani są poprzez głosowanie[4].

Synod Obowodu Kościelnego zajmuje stanowiska w kwestiach życia kościelnego i publicznego, określa rozkład funduszy pomiędzy zbory, decyduje o biurach i instytucjach wszystkich kościołów w obwodzie. Wybiera również kapłanów i członków Rady Obwodu Kościelnego[4].

Rada Obwodu Kościelnego

[edytuj | edytuj kod]

Rada Obwodu Kościelnego zarządza i prowadzi nadzór nad sprawami i pracownikami obwodu kościelnego oraz nadzoruje realizację działań administracyjnych. Ustala też budżet oraz zajmuje się wdrażaniem decyzji Synodu. Członkowie Rady są zwykle wybierani spośród grona delegatów do Synodu Obwodu[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]