Ewart Brown

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ewart Brown

Ewart Frederick Brown (ur. 1946), polityk, premier Bermudów od 30 października 2006 do 29 października 2010. Lider Postępowej Partii Pracy (PLP, Progressive Labour Party), minister turystyki i transportu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Edukacja, kariera sportowa i zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Brown urodził się na Bermudach. W dzieciństwie przeprowadził się do ciotki na Jamajkę. Trenował tam różne sporty, szczególnie krykiet i lekkoatletykę, w tym biegi.

Osiągnięcia sportowe pozwoliły mu wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Uczęszczał tam na Howard University. W 1966 reprezentował Bermudy na igrzyskach Wspólnoty Narodów, zajmując drugie miejsce w biegach na 400 metrów.

Za namową swego wuja, z wykształcenia lekarza, podjął studia medyczne na University of California. W 1974 otworzył w Los Angeles własny gabinet lekarski. W latach 70. i 80. zdobył kilka prestiżowych nagród medycznych. W 1991 zdobył tytuł Dobroczyńcy Roku.

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

W 1993 Brown powrócił na Bermudy, wstąpił do Postępowej Partii Pracy i zaangażował się w życie polityczne. Został w tym samym roku wybrany do parlamentu z okręgu Warwick.

W 1998 ponownie wszedł w skład parlamentu z ramienia PLP. Objął także stanowisko ministra transportu. Jako minister, Brown wprowadził szereg reform, m.in. wymienił na stare promy na szybsze 250-osobowe katamarany. Doprowadził do uruchomienia nowych połączeń lotniczych na wyspach.

W wyniku wyborów w 2003 dostał się po raz trzeci do parlamentu. Został mianowany wicepremierem i ministrem turystyki. Jako minister Podejmował kroki w celu rozbudowy bazy hotelowej na wyspach. W 2004 wszedł w konflikt z konsulatem USA, który oskarżył władze lotnicze wyspy o rażące naruszenia prawa i unikanie procedur bezpieczeństwa.

12 października 2006 zrezygnował ze stanowiska ministerialnego, by móc zawalczyć o przywództwo w partii. 27 października na konferencji PLP został nowym jej liderem, pokonując Williama Alexandra Scotta. 30 października 2006 zastąpił Scotta na stanowisku premiera Bermudów. Objął także resort turystyki i transportu.