Executor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Executor – gwiezdny superniszczyciel pochodzący z sagi Gwiezdnych Wojen. Stworzony jako jednostka flagowa dla Dartha Vadera, należał do Eskadry Śmierci. Ze względu na swój rozmiar, był mało sterownym statkiem, w związku z czym służył raczej jako broń psychologiczna. Został zniszczony podczas Bitwy o Endor.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Został zbudowany w stoczniach Fondoru, a jego budowę osobiście nadzorował Darth Vader. Stocznię opuścił kilka miesięcy po Bitwie o Yavin. Po opanowaniu Yavin IV jego admirałem został Kendal Ozzel. Jego następną misją była bitwa o Hoth. Darth Vader, zdenerwowany lekkomyślnością admirała Ozzena (który wyskoczył z nadprzestrzeni zbyt blisko układu, przez co siły Rebelii zauważyły flotę), udusił go i awansował na jego stanowisko kapitana Firmusa Pietta.

Superniszczyciel został zniszczony podczas bitwy o Endor. Po zniszczeniu osłon mostka, rebeliancki myśliwiec lotem samobójczym wbił w niego. Nim obsługa drugiego mostka zdążyła zareagować, superniszczyciel został wciągnięty przez pole grawitacyjne Gwiazdy Śmierci.

W wyniku zniszczenia Executora poległa większość szturmowców z 501. Legionu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 501 Legion – Biblioteka Ossus, www.ossus.pl [dostęp 2016-09-24].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Executor - Biblioteka Ossus