Expo Kraków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków
Ilustracja
Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Kraków

Adres

ul. Galicyjska 9

Powierzchnia użytkowa

14 tys. m²

Ukończenie budowy

maj 2014

Właściciel

Targi w Krakowie

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, w centrum znajduje się punkt z opisem „Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków”
Ziemia50°03′34″N 20°00′34″E/50,059444 20,009444
Strona internetowa
Logo EXPO Kraków

EXPO Kraków (ang. International Exhibition and Convention Centre EXPO Kraków) – obiekt targowo-kongresowy zlokalizowany w Krakowie w dzielnicy Czyżyny. Jego właścicielem i operatorem jest firma Targi w Krakowie sp. z o.o. Centrum przeznaczone jest do organizacji imprez targowych, kongresowych, konferencyjnych, rozrywkowych, a także sportowych. Do dyspozycji oddano 14 tys. m², w tym 9 tysięcy metrów powierzchni wystawowej, na które składają się m.in. 2 hale wystawiennicze oraz zespół modułowych sal konferencyjnych. Otwarcie odbyło się 14 maja 2014 roku[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2012 roku Targi w Krakowie Sp. z o.o. poinformowała podczas konferencji prasowej o swojej nowej inwestycji Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków. Generalnym wykonawcą prac została firma RE-Bau Sp. z o.o ., zaś zleceniodawcą firma Targi w Krakowie Sp. z o.o. Otwarcie odbyło się 14 maja 2014 roku[1]. Centrum stanowi aktualnie siedzibę Targów w Krakowie. Odbywają się tam imprezy organizowane zarówno przez Targi w Krakowie, jak również przez zewnętrzne przedsiębiorstwa.

Pomieszczenia wewnątrz obiektu noszą nazwy rzek (hale Wisła i Dunaj) oraz europejskich miast (sale konferencyjne Bratysława, Wiedeń, Lwów, Budapeszt, Praga). Nazewnictwo nawiązuje do historycznej współpracy tych miast za czasów Galicji oraz do międzynarodowego charakteru Targów i imprez organizowanych w Krakowie.

Opis obiektu[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków zagospodarowane zostało na 7,2 ha terenu. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 14 tys. m² i obejmuje:

  • dwie bezfilarowe hale ekspozycyjne o łącznej powierzchni 9 tys. m² (hala Wisła - 5 tys. m², hala Dunaj 4 tys. m²) o nośności podłogi 40kPa i wysokości ponad 8 m
  • zespół klimatyzowanych, modułowych sal konferencyjnych: Bratysława, Wiedeń, Lwów, Budapeszt, Praga
  • 4 pokoje spotkań
  • lobby
  • restaurację
Recepcja EXPO Kraków

W budynku znajdują się również pomieszczenia biurowe firmy Targi w Krakowie Sp. z o.o. Obszar przed centrum zagospodarowany został jako parking mieszący ok. 700 samochodów. Całość terenu otoczona jest zielenią.

Imprezy w obiekcie[edytuj | edytuj kod]

W centrum odbywają się imprezy organizowane przez firmę Targi w Krakowie Sp. z o.o. m.in.: Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, Międzynarodowe Targi Stomatologiczne KRAKDENT, Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS, Międzynarodowe Targi Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA oraz przez zewnętrzne przedsiębiorstwa m.in.: Targi Dom Mieszkanie Wnętrze, Targi Rodzinne, czy Letnie Targi Biżuterii i Zegarków Jubinale[1]oraz Międzynarodowe Targi Produktów i Akcesoriów Tytoniowych EUROTAB.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c EXPO Kraków (pol.). Targi w Krakowie. [dostęp 2014-05-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]