Ezore Chen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ezore Chen
אזורי חן
Osiedle Tel Awiwu
Ilustracja
Osiedle Ezore Chen
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Tel Awiw
Miasto Tel Awiw-Jafa
Dzielnica Pierwsza
Położenie na mapie Tel Awiwu
Położenie na mapie
32°07′50″N 34°47′40″E/32,130556 34,794444
Portal Portal Izrael

Ezore Chen (hebr. אזורי חן, Obszary Gracji) – osiedle mieszkaniowe w Tel Awiwie, znajdujące się na terenie Dzielnicy Pierwszej.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle leży na nadmorskiej równinie Szaron, nad Morzem Śródziemnym. Jest położone w północnej części aglomeracji miejskiej Tel Awiwu, na północ od rzeki Jarkon. Po stronie zachodniej ciągnie się pas nadmorskich wydm, natomiast po stronie północnej znajdują się tereny przemysłowe i niemieszkalne położone pomiędzy Tel Awiwem a położonym w pobliżu miastem Herclijja. Wschodnią granicę osiedla wyznacza droga ekspresowa nr 2, za którą znajduje się osiedle Ramat Awiw Gimel. Południową granicę osiedla wyznacza ulica Tsvi Propes, za którą znajduje się osiedle Ramat Awiw ha-Chadasza.

Środowisko naturalne[edytuj | edytuj kod]

Osiedle powstało na nadmorskich wydmach i nieużytkach rolniczych, położonych na północ od zabudowy miejskiej Tel Awiwu. Podczas rozbudowy teren został wyrównany i obecnie obszar osiedla jest płaski. Osiedle jest oddzielone od plaży jedynie niewielkim wzgórzem Tel Baruch[1].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Część nadmorską osiedla zajmuje pas wydm z charakterystyczną śródziemnomorską roślinnością. Tereny położone za wydmami są porośnięte przez zarośla i niewielkie drzewa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Prace budowlane na terenie osiedla rozpoczęto w latach 80. XX wieku, i kontynuowano w latach 90. Zamiarem było stworzenie luksusowego osiedla mieszkaniowego położonego blisko brzegu morza.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to niewielkie nowoczesne osiedle mieszkaniowe, które znajduje się w ciągłej rozbudowie. Są to nowoczesne wieżowce wzniesione z "wielkiej płyty" o 12-14 piętrach. Ogółem osiedle składa się z ośmiu budynków, którą są ustawione w kształcie spirali.

Sport i rekreacja[edytuj | edytuj kod]

Tutejsze plaże umożliwiają uprawianie wszystkich sportów wodnych. Dodatkową atrakcją jest Club Azorei Han, na terenie którego znajdują się między innymi korty tenisowe oraz inne obiekty sportowe.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

W osiedlu znajdują się siedziby wielu społek, między innymi: Ashdar Ltd., Azorim Investments & Building Developments Ltd., ESL-Eng. S. Lustig Consulting Engineers Ltd., B.S.R. Engineering & Development Ltd., Tidhar Group[2][3].

Na terenie osiedla znajduje się także duże centrum handlowe.

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

W osiedlu znajduje się ośrodek zdrowia. Przy osiedlu znajduje się także stacja benzynowa (ulica Tsvi Propes).

Transport[edytuj | edytuj kod]

Wzdłuż wschodniej granicy osiedla przechodzi droga ekspresowa nr 2 ISR-HW-2.svg (Tel Awiw-Netanja-Hajfa). Można na nią wjechać poprzez ulicę Tsvi Propes, która stanowi południową granicę osiedla.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jewish Agency for Israel: Tel Aviv (ang.). [dostęp 21 maja 2008].
  2. Emporis.com: Azorei Chen 1 (ang.). [dostęp 5 grudnia 2009].
  3. Emporis.com: Azorei Chen 2 (ang.). [dostęp 5 grudnia 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]