FC 08 Homburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
FC 08 Homburg
Pełna nazwa Fußball-Club 08 Homburg-Saar e.V.
Przydomek TeBe, die Veilchen (Fioletowi)
Data założenia 1908
Liga Oberliga Südwest
Państwo  Niemcy
Stadion Waldstadion
Prezes Herbert Eder
Trener Gerd Warken
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Fußball-Club 08 Homburg-Saar e.V.niemiecki klub piłkarski, grający obecnie w Oberlidze (odpowiednik czwartej ligi), mający siedzibę w mieście Homburg, leżącym w Saarze.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klub został założony 15 czerwca 1908 roku pod nazwą Fussball Club Homburg. Inicjatorami tego pomysłu było siedemnastu mężczyzn podczas pobytu w pubie Hohenburg. W lutym 1913 roku zespół został przemianowany na Fussballverein Homburg i zaczął występować w lokalnych rozgrywkach ligowych. Do połowy lat 20. FC Homburg występował w drugiej lidze niemieckiej, a 27 sierpnia 1936 został rozwiązany. 5 marca 1937 powstał VfL Homburg, w skład którego zostały zawarte: Turnverein 1878 Homburg, Schwimmverein Homburg, Kraftsportverein Homburg, Boxclub Homburg, Tennis-Club Homburg oraz zlikwidowany rok wcześniej FV.

Po II wojnie światowej alianckie władze okupacyjne rozwiązały wszystkie kluby sportowe w Niemczech, w tym także klub z Homburga. Niedługo potem został założony nowy zespół pod nazwą Sportverein Homburg i w 1948 roku wywalczył on amatorskie mistrzostwo Saary. W styczniu 1949 zmieniono nazwę klubu na FC Homburg.

Saara była okupowana przez Francję, której władze usiłowały ustanowić niezależność krainy od Niemiec lub przyłączyć do Francji. W sporcie fakt ten był manifestowany podczas Igrzysk Olimpijskich 1952 oraz eliminacji do Mistrzostw Świata w 1954. Utworzono też ligę Saary, a najsilniejszy klub tego regionu 1. FC Saarbrücken występował we francuskiej drugiej lidze. Homburg natomiast występował w Saarland Ehrenliga w latach 1949–1951 pod nazwą FC Homburg-Saar. W sezonie 1951/1952 ponownie utworzono Niemiecki Związek Piłki Nożnej (DFB), Ehrenliga została zlikwidowana, a Związek Piłki Nożnej Saary dołączył do DFB.

W 1957 roku FC Homburg ponownie wywalczył mistrzostwo amatorskie Saary i awansował do 2. Liga-Südwest, a w grudniu przemianowano go na FC 08 Homburg-Saar. W 1960 zespół spadł do Amateurligi. W latach 70. Homburg dwukrotnie awansował do ćwierćfinału Pucharu Niemiec. Natomiast w pierwszej połowie lat 80. balansował pomiędzy trzecią a czwartą ligę. W drugiej połowie dekady zespół wrócił do drugiej ligi, a w 1986 po raz pierwszy w historii awansował do 1. Bundesligi. Grał tam przez dwa sezony, w 1988 spadł z niej, a potem na sezon 1989/1990 powrócił do niej. Z czasem przeżywał kolejne degradacje aż do Oberligi Südwest, w której gra do dziś.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Reprezentanci kraju grający w klubie[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]