FC Baden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
FC Baden
Pełna nazwa

Fussballclub Baden

Data założenia

1897

Liga

Swiss Challenge League

Państwo

 Szwajcaria

Stadion

Esp Stadium, Fislisbach

Prezes

Heinz Gassmann

Trener

Sinardo Domenico

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

FC Baden jest szwajcarskim klubem piłkarskim z siedzibą w Baden, kanton Aargau. Miasteczko położone jest niedaleko miasta Zurych. Klub został założony w 1897 r. Obecnie składa się z 22 zespołów piłkarskich, sprofilowanych według wieku graczy, w tym 5 zespołów kobiecych. Obecnie klub gra w Swiss Challenge League.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klub powstał w 1897 r. Największym sukcesem jest udział w rozgrywkach Swiss Super League w sezonie 1985-86. Klub zakończył tenże sezon na ostatnim 16 miejscu w tabeli, co oznaczało degradację. Do chwili obecnej jest to największe osiągnięcie w jego historii.

Po spadku ze Swiss Super League, klub grał w niższej Swiss Challenge League. W sezonie 2005-06 na skutek słabej gry, spadł i z tej klasy rozgrywkowej. Od tego czasu, aż do chwili obecnej klub uczestniczy w rozgrywkach szwajcarskiej trzeciej ligi. W sezonie 2007/2008 FC Baden miało olbrzymią szansę na powrót do Challenge League.

W ostatnich latach, głównie z powodu finansowych problemów, klub zmuszony został do postawienia na młodych graczy, czasem posiłkując się zawodnikami wypożyczonymi z klubu FC Aarau, z którym to posiada bardzo dobre stosunki.

Stadion[edytuj | edytuj kod]

FC Baden rozgrywa swoje mecze na stadionie Esp Stadium we Fislisbach. Jest on położony kilka kilometrów od centrum Baden. Jest w stanie pomieścić 7000 widzów[1], przy czym tylko 1000 miejsc to miejsce siedzące z krzesełkami, reszta to miejsca znajdujące się na tarasach okalających obiekt.

Znani piłkarze grający kiedyś w klubie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stadion ESP, [w:] baza Soccerway (stadiony) [online] [dostęp 2020-07-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]