FIRST (organizacja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

FIRST (skrót od ang. For Inspiration and Recognition of Science and Technology) – międzynarodowa organizacja non profit organizująca zawody FIRST Robotics Competition, FIRST LEGO League, FIRST LEGO League Jr. oraz FIRST Tech Challenge, której celem jest rozwijanie i inspirowanie uczniów w dziedzinie inżynierii i technologii. Została założona w 1989 roku przez Dean Kamena i Woody'ego Flowersa[1].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

FRC[edytuj | edytuj kod]

"Barrage", Team 254's 2014 World Champion FRC robot

Pierwszym i najbardziej zaawansowanym programem opracowanym przez organizację jest FIRST Robotics Competition (FRC), którego celem jest zachęcanie młodych ludzi, aby rozwijać się pod względem technicznym, dając im doświadczenie w pracy z inżynierami podczas budowania robota. Pierwszy konkurs odbył się w 1992 roku. Od tego czasu, ponad 3128 drużyn łączących ponad 75 000 uczniów z 24 krajów takich jak: Australii, Brazylii, Kanady, Turcji, Izraela, Meksyku, Holandii, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Polski, Chin.

Tematyka konkurencji zmienia się co roku, a zespoły mogą użyć ponownie tylko niektórych komponentów z poprzednich lat. Roboty mają ograniczenia wymiarowe i wagowe. Każda drużyna na początku sezonu dostaje podstawowy zestaw części. Rejestracja i zestaw kosztują około 6000 dolarów amerykańskich. Poza tym drużyny mogą wydać na swojego robota jeszcze 3500 dolarów amerykańskich, co ma na celu zmniejszenie wpływu pieniędzy na konkurencyjność drużyn. Szczegóły odnośnie do konkurencji w danym sezonie zostają zwykle ogłaszane w pierwszą sobotę stycznia (z wyjątkiem kiedy sobota wypada 1 lub 2 stycznia) po czym drużyny mają 6 tygodni na zaprojektowanie, skonstruowanie i zaprogramowanie robota.

W 2016 roku drużyny rozegrały 13 320 meczów w 126 zawodach kwalifikacyjnych, a najlepsze z nich zakwalifikowały się do zawodów finałowych, które odbywają się w St. Louis. W 2017 został dodany system dzielnic tworząc więcej rozgrywek dla lokalnych drużyn w ich okolicy, z których systemem rankingowym zostaną wybrane drużyny które przejdą do kolejnego etapu[2].

W czasie Zawodów Regionalnych spotyka się około 50 drużyn, które rywalizują ze sobą by zdobyć przepustki na Finały. Mogą to zrobić wygrywając zawody na arenie – dzięki robotowi, oraz dzięki nagrodom: Chairman’s Award oraz Engineering Inspiration Award, które przyznawane są odpowiednio w uznaniu za dane dziedziny pracy drużyny.

W Polsce są tylko trzy drużyny - pierwszą jest FRC 5883 Spice Gears z Kraśnika, woj. Lubelskiego, założona w październiku 2015r, drugą FRC Team 7570 New Tech z Zamościa założona w październiku 2018 r, a trzecią FRC 8127 Team RaByte z Warszawy, założona w październiku 2019r.

Tech Challenge[edytuj | edytuj kod]

2007 robot FTC

FIRST Tech Challenge (FTC), dawniej FIRST Vex Challenge (FVC), jest to konkurencja robotyczna średniego szczebla która wystartowała 22 marca 2005. Według FIRST, ten konkurs został zaprojektowany, aby oferować bardziej dostępne i niedrogie rozwiązanie dla szkół. Roboty FTC to mniej więcej 1/3 skali robota FRC. Udział w konkursie jest połączeniem między FLL i FRC[3].

W marcu 2019 odbędzie się pierwszy w Polsce turniej FTC.

FIRST LEGO League[edytuj | edytuj kod]

2007 pole rozgrywki i robot FLL

W 1998 został utworzony program FIRST LEGO League (FLL), podobny do FIRST Robotics Competition. Skierowany do uczniów w wieku od 9 do 14 używających zestawów klocków LEGO i środowiska programistycznego ROBOLAB bazującego na LabVIEW. Połączenie wymiennych części LEGO, programowalnego układu, czujników i wspomnianego oprogramowania, zapewniają dzieciom i nastolatkom możliwość budowania prostych modeli robotów. Konkurs wykorzystuje również element pewnego rodzaju projektu, który jest każdego roku dotyczy innej tematyki (np. ochrony środowiska), najczęściej problemu w świecie rzeczywistym.

Uproszczony charakter gry i stosunkowo niskie koszty uruchamiania zespołu oraz jego związek z Grupą LEGO powoduje, że jest to najbardziej rozbudowany konkurs ze wszystkich w FIRST, pomimo mniejszego zainteresowania i sponsorów niż FIRST Tech Challenge lub FIRST Robotics Competition. W 2009 roku 14 725 zespołów z 56 krajów wzięły udział w konkursach lokalnych, regionalnych, krajowych oraz międzynarodowych w porównaniu z około 1600 zespołów w około 10 krajach na FRC[4].

W 2017 w województwie Lubelskim w wyniku współpracy z Europosłem Krzysztofem Hetmanem oraz Marszałkiem Województwa Lubelskiego Sławomirem Sosnowskim powstało 12 takich drużyn, a w styczniu 2018 odbył się pierwszy w Polsce wschodniej turniej dla tych drużyn.

W 2018 zostało założone kolejne 12 drużyn FLL.

W styczniu 2019 odbył się drugi turniej, tym razem w Kraśniku. Organizowany przez Fundację Centrum Młodzieżowej Robotyki i Spice Gears FRC 5883.

FIRST LEGO League Jr.[edytuj | edytuj kod]

FIRST LEGO League Jr. jest odmianą FIRST LEGO League skierowany do dzieci w wieku szkolnym od 5 do 8 lat, które budują model robota LEGO do tematyki zawodów FLL. Przynajmniej jedna część modelu musi zawierać ruchomy element. Drużyny uczestniczą w pokazach w swoim kraju, gdzie demonstrują i opowiadają o swoim robocie[5].

FIRST Championship (mistrzostwa)[edytuj | edytuj kod]

The FIRST Championship jest to coroczne wydarzenie 27-28 kwietnia w którym odbywają się finały wszystkich programów FIRST[6].

FIRST Global Challenge[edytuj | edytuj kod]

Zawody FIRST Global Challenge to olimpiada zorganizowana po raz pierwszy w 2017 roku z zamiarem organizacji jej co roku w stolicy innego kraju. Każdego roku również będzie dotyczyła innego naglącego ogólnoświatowego problemu. Każdy kraj miał swoją reprezentację stworzoną z uczniów i mentorów. Polskę reprezentowali uczniowie z powiatu kraśnickiego z drużyny robotycznej FRC 5883 Spice Gears. Drużyna została wicemistrzem świata pokonując tym samym 162 inne reprezentacje.

Konkurs polegał na skonstruowaniu robota jedynie z dostępnych części, przesłanych po opłacie startowej. Robot miał wymiary podobne do tych, które są konstruowane na zawody FTC (50x50x50).

W 2018 Reprezentacja Polski złożona z członków drużyny Spice Gears wzięła udział w zawodach w Meksyku. Zdobyła tam medal w kategorii Albert Einstein Award for International Excellence.

Utrzymanie i wsparcie[edytuj | edytuj kod]

FIRST jest organizacją samo-utrzymującą z wpłat zespołów. Jednak organizacja i zespoły są wspierane przez różne firmy z zakresu technologii, innowacji i nauki np. Google, NASA, 3M, FANUC, National Instruments itp.[7]

Z drużyny[edytuj | edytuj kod]

Drużyny mogą żądać płacenia opłat np. członkowie mogą płacić wpisowe lub przekazać narzędzia.

Pomiędzy drużynami[edytuj | edytuj kod]

Zespoły często przekazują innymi zespołom wsparcie. Może to oznaczać dostarczanie funduszy, narzędzi lub urządzeń. Bycie pomocnym to podstawowe założenia filozofii FIRST.

Gracious Professionalism (Łaskawy profesjonalizm)[edytuj | edytuj kod]

Gracious Professionalism jest główną ideą we wspólnocie FIRST. Na zawodach sędziowie szukają drużyny która jest okazuje szczególne wsparcie innym drużynom. Głównym założeniem łaskawego profesjonalizmu jest "konkurowanie tylko na arenie". System meczowy jest tak skonfigurowany, aby drużynę dopasować co każdy mecz do dwóch innych losowych wybranych. Oznacza to, że potencjalny przeciwnik może być wkrótce sojusznikiem.

Jeśli zespół potrzebuje części lub narzędzi do naprawy robota, oczekuje się, że każdy inny, nawet drużyna przeciwna zrobi wszystko, aby pomóc. Młodzi ludzie uczą się, że sukces osiąga się poprzez naukę i pracę zespołową. Mając to na uwadze, sędziowie przyznają nagrodę Gracious Professionalism na każdym turnieju FIRST Robotics Competition zespołowi, który pokazuje wyjątkową łaskawość.

Termin "Gracious Professionalism" został stworzony przez Dr. Woodie Flowers[8].

Społeczność[edytuj | edytuj kod]

Najpopularniejszą metodą sponsorowania zespołów jest społeczność z nim związana, często jest to szkoła lub okrąg szkolny. Dostarczają one często infrastrukturę potrzebną do prowadzenia zespołu. Samorządy i indywidualni obywatele mogą zapewniać środki finansowe i inne formy wsparcia. Także lokalne uczelnie nierzadko współpracują z daną drużyną i przekazują jej różnego rodzaju wsparcie.

Korporacje[edytuj | edytuj kod]

Zwykle to korporacje zapewniają fundusze rozwiniętego zespołu. Głównymi wspierającymi są BAE Systems, Google, Raytheon, and National Instruments.

Rząd[edytuj | edytuj kod]

Podczas mistrzostw świata w Atlancie w 2008 roku przemawiał prezydent Stanów Zjednoczonych George Herbert Walker Bush, sekretarz edukacji Stanów Zjednoczonych Arne Duncan w 2010. W roku 2010 Jon Dudas został wybrany jako przewodniczący FIRST[9].

W latach 2011-2014 podczas mistrzostw w St. Louis, prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama przemawiał do uczestników zawodów.

NASA poprzez Robotics Alliance Project, jest głównym wspierającym FIRST[10].

W Polsce czynny patronat nad polską drużyną obejmuje Starosta Powiatu Kraśnickiego Andrzej Maj[11](2013-2018).

Filozofia FIRST[edytuj | edytuj kod]

Poprzez udział w konkursach organizowanych przez FIRST członkowie drużyn mają szansę zdobyć doświadczenie z dziedzin mechaniki, elektryki, programowania oraz doskonalić już posiadane umiejętności. Drużyny dzielą się na różne grupy, w których potrzebna jest dobra organizacja i wzajemna komunikacja pomiędzy poszczególnymi członkami drużyny. Ograniczona ilość czasu, fundusze i regulaminy sprawiają, że młodzież próbuje znaleźć rozwiązania nawet najtrudniejszych sytuacji.

FIRST ma na celu promowanie pracy drużynowej i kooperacji między inżynierami oraz zachęcanie do nawiązywania przyjaźni i bycia pomocnym wobec siebie nawzajem. Drużyny współpracują ze sobą jako równi partnerzy do rozmów, niezależnie od tego skąd pochodzą[1].

FIRST w Polsce[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2015 roku powstała pierwsza drużyna FRC w Polsce Spice Gears 5883 dzięki współpracy Starosty Powiatu Kraśnickiego Andrzeja Maja[11], byłego mieszkańca Kraśnika mgr inż. Ryszarda Kuśmierczyka[12] oraz Dariusza Głuchowskiego wiceprezesa Wschodniego Klastra Innowacji[13][14]. W 2016 roku wzięła udział w zawodach regionalnych w Windsor[15] zdobywając nagrodę Judges' Award[16].

W 2017 roku drużyna uczestniczyła w zawodach organizowanych na terenie Calgary. Kapitan Szymon Szostak zdobył nagrodę jednego z założycieli FIRST, Deana Kamena, którego osobiście poznał w czasie finałów w Saint Louis.

W 2018 członkowie Spice Gears wywalczyli następujące nagrody:

2018 Shenzhen Regional Winners

2018 Shenzhen Regional Chairman's Award Winners

2018 Shanghai Regionals Woodie Flowers Finalist Award - Dariusz Głuchowski

2018 Shanghai Regionals Winner

2018 Shanghai Regionals Entrepreneurship Award

"Ryszard I" robot pierwszej drużyny FRC w Polsce podczas Poznań Game Arena.

Linia czasu[edytuj | edytuj kod]

Team 2283's robot for Rack 'n Roll in 2007
Rok FRC FLL FLL Jr. FTC
1992 Maize Craze
1993 Rug Rage
1994 Tower Power
1995 Ramp 'n Roll
1996 Hexagon Havoc
1997 Toroid Terror
1998 Ladder Logic
1999 Double Trouble Pilot Year
2000 Co-Opertition FIRST FIRST Contact
2001 Diabolical Dynamics Volcanic Panic
2002 Zone Zeal Arctic Impact
2003 Stack Attack City Sights
2004 FIRST Frenzy: Raising the Bar Mission Mars
2005 Triple Play No Limits No Limits
2006 Aim High Ocean Odyssey Ocean Odyssey Pilot Year: Half-Pipe Hustle
2007 Rack 'n Roll Nano Quest Nano Quest Hangin'-A-Round
2008 FIRST Overdrive Power Puzzle Power Puzzle Quad Quandary
2009 Lunacy Climate Connections Climate Connections Face Off
2010 Breakaway Smart Move Smart Move Hot Shot!
2011 Logo Motion Body Forward Body Forward Get Over It!
2012 Rebound Rumble Food Factor Food Factor Bowled Over!
2013 Ultimate Ascent Senior Solutions Super Seniors Ring It Up!
2014 Aerial Assist Nature's Fury! Disaster Blaster Block Party!
2015 Recycle Rush World Class Think Tank Cascade Effect
2016 FIRST STRONGHOLD Trash Trek Waste Wise FIRST RES-Q
2017 FIRST STEAMWORKS Animal Allies Creature Craze VELOCITY VORTEX
2018 FIRST Power Up Hydro Dynamics Aqua Adventure FIRST Relic Recovery
2019 Destination: Deep Space Into Orbit Mission Moon Rover Ruckus
2020 INFINITE RECHARGE City Shaper Boomtown Build Skystone

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Vision and Mission FIRST, www.firstinspires.org [dostęp 2016-12-03].
 2. 2016 SEASON FACTS, firstinspires.org [dostęp 2017-12-27] (ang.).
 3. FIRST Tech Challenge HOW IT WORKS, „firstinspires.org” [dostęp 2017-12-27] [zarchiwizowane z adresu 2018-01-06] (ang.).
 4. FIRST LEGO League HOW IT WORKS (ang.).
 5. FIRST LEGO League Jr. HOW IT WORKS.
 6. Press Room | FIRST, www.firstinspires.org [dostęp 2016-12-03].
 7. FIRST Sponsors.
 8. Awards Based on Team Attributes FIRST, www.firstinspires.org [dostęp 2016-12-03].
 9. USFIRST.org, 12 czerwca 2010 [dostęp 2016-12-03] [zarchiwizowane z adresu 2010-06-12].
 10. David Mazza, For Inspiration and Recognition of Science and Technology (FIRST) Robotics Program, „NASA”, 20 czerwca 2013 [dostęp 2016-12-03].
 11. a b Mentorzy Spice Gears Andrzej Maj, spicegears.pl [dostęp 2016-12-03] [zarchiwizowane z adresu 2016-12-20].
 12. RYSZARD (RICHARD) A. KUŚMIERCZYK, spicegears.pl [dostęp 2016-12-05].
 13. Dariusz Głuchowski SPICE GEARS, spicegears.pl [dostęp 2016-12-05].
 14. Zarząd Wschodni Klaster Innowacji, 14 grudnia 2014 [dostęp 2016-12-05].
 15. “Spice Gears” z Kraśnika laureatami nagrody Judges Award WEGLR 2016, „GAZETA dziennik Polonii w Kanadzie”, 29 kwietnia 2016 [dostęp 2016-12-03] (ang.).
 16. Paweł Bieleń, Ekipa Spice Gears wróciła z zawodów First Robotics Competition z nagrodą od sędziów, krasnik24.pl [dostęp 2016-12-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]