Fačkovské sedlo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fačkovské sedlo

Fačkovské sedlo (802 m) – wyraźna przełęcz w tzw. Łańcuchu Małofatrzańskim w Centralnych Karpatach Zachodnich na Słowacji. Rozdziela grupy górskie: Małej Fatry (a ściślej: Luczańskiej Małej Fatry) na wschodzie od Gór Strażowskich na zachodzie. Pierwszym szczytem nad przełęczą w grzbiecie Małej Fatry jest Reváň (1205 m), zaś po stronie Gór Strażowskich – Homôľka (1073 m).

Nazwa przełęczy pochodzi od wsi Fačkov w dolinie Rajczanki, położonej u północnych podnóży przełęczy.

Przez przełęcz wiedzie droga jezdna ŻylinaPrievidza.

W 1944 r. w czasie słowackiego powstania narodowego (słow. w skrócie SNP) w rejonie przełęczy powstańcy toczyli boje z jednostkami niemieckimi. Ich pamiątką jest okolicznościowy pomnik SNP w siodle przełęczy.

Współcześnie rejon przełęczy jest punktem wyjściowym wycieczek pieszych na Kľak – szczyt w tzw. Luczańskiej części Małej Fatry oraz na główny grzbiet Gór Strażowskich. W zimie staje się dość ruchliwym ośrodkiem narciarskim, dysponującym kilkoma wyciągami narciarskimi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Gargulák Jozef, Križo Vladimír a kolektív: Malá Fatra. Turistický sprievodca ČSSR č. 1, wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydawateľstvo, Bratislava 1984