Faberlic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Faberlic - światowe przedsiębiorstwo kosmetyczne zajmujące się produkcją i dystrybucją kosmetyków, sprzedające je w systemie sprzedaży bezpośredniej korzystając z marketingu wielopoziomowego.

Przedsiębiorstwo powstało w Rosji w 1997 i funkcjonuje pod obecną firmą od roku 2001. W latach 2002-2003 przedsiębiorstwo rozpoczęło swoją działalność na polskim rynku. W roku 2005 jego obrót wyniósł 160 mln. dol. z 600 000 konsultantów.

Zasada działania[edytuj | edytuj kod]

Faberlic działa w systemie MLM, nie posiada sieci sklepów ani struktur dostawy do innych przedsiębiorstw. Kosmetyki Faberlic dostępne są przez tzw. Niezależnych Konsultantów, czyli osoby związane z przedsiębiorstwem umowami cywilnoprawnymi i działające w systemie prowizyjnym. Nazwa Niezależny Konsultant jest zabiegiem socjotechnicznym mającym na celu dowartościowanie sprzedawców.

Plan marketingowy Faberlic określa dwa sposoby współpracy z przedsiębiorstwem:

Sprzedaż bezpośrednia[edytuj | edytuj kod]

Konsultanci-sprzedawcy posługując się katalogami zawierającymi najważniejsze informacje o kosmetykach i aktualnych promocjach, zbierają zamówienia. Następnie kupują zamówione przez klientów produkty w cenie hurtowej bez marży, którą płaci klient. Różnica między ceną detaliczną pokazaną w katalogu a ceną hurtową jest marżą realizowaną przez konsultanta-sprzedawcę.

Budowanie struktury sprzedaży[edytuj | edytuj kod]

Budowanie tzw. własnej struktury sprzedaży poprzez pozyskiwanie nowych osób do współpracy jest klasycznym przykładem stosowania marketingu wielopoziomowego w ramach sprzedaży bezpośredniej. Sprzedawcy przysługują premie, które zależą od obrotu handlowego całej struktury (czyli sumy obrotu handlowego wszystkich konsultantów-sprzedawców w danej strukturze)

Faberlic na świecie[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo działa obecnie w 11 krajach m.in w Polsce, Niemczech, Rosji, Estonii, Węgrzech, Rumunii.