Faberlic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Faberlic
ilustracja
Państwo

 Rosja

Siedziba

Moskwa

Data założenia

1997

Prezes

Aleksiej Nieczajew

brak współrzędnych
Strona internetowa

Faberlic („Faberlik”) – rosyjska firma sprzedaży bezpośredniej, producent kosmetyków, odzieży, akcesoriów, obuwia i towarów innych kategorii. Powstała w 1997 roku, a pod obecną nazwą działa od 2001 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założyciel firmy “Faberlic” Aleksiej Nieczajew i jej pierwszy dyrektor generalny Aleksander Dawankow poznali się na obozie pionierskim. Obaj ukończyli Moskiewski Uniwersytet Państwowy im. M.W. Łomonosowa i podjęli decyzję o wspólnej biznesowej przyszłości. W połowie lat 90. zapoznali się z koncepcją marketingu sieciowego i rozpoczęli sprzedaż suplementów diety i chemii gospodarczej według tego modelu sprzedaży[1].

W roku 2001 nazwa “Rosyjskaja linia” została zmieniona na nazwę “Faberlic” (Faberlik), co w wolnym tłumaczeniu oznacza “mistrz wizerunku”. Ze słów Nieczajewa wynika, że zmiana nazwy była niezbędna w związku z wejściem na rynki zagraniczne, na których przedsiębiorcy potrzebowali niezarejestrowanego wcześniej znaku towarowego o eufonicznej nazwie, która by się nie kojarzyła z Rosją[2][3][4][5].

W roku 2011 nastąpiła fuzja pomiędzy “Faberlic” a firmami “Edelstar” i “Infinum”, a rok później z firmą “Sengara”[6].

W roku 2016 do “Faberlic” dołączyły “Florange” i “Denas MS”[7]. W tym samym roku we współpracy z projektantką Aleną Akhmaduliną firma zaprezentowała trzy kolekcje odzieży damskiej. W 2017 roku uruchomiła własną produkcję szwalniczą w mieście Furmanow, znajdującym się w obwodzie Iwanowskim. W tym samym roku firma wykreowała razem z rosyjskim projektantem mody Valentinem Yudashkinem i stylistą Aleksandrem Rogowem wspólny projekt[8].

W 2018 roku firma zaprezentowała efekty współpracy z Renatą Litwinową oraz Julią Wysocką[9].

W 2019 roku Urząd Miejski w Moskwie przyznał produkcji Faberlic statut kompleksu przemysłowego[9].

W 2021 roku do “Faberlic” dołączył francuski kompleks produkcyjny “BIOSEA”[10].

W 2022 roku firma spotkała się z bojkotem produktów na skutek rosyjskiej inawzji na Ukrainę[11].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Firma zajmuje się produkcją różnorodnych produktów: kosmetyków, perfum, chemii gospodarczej, artykułów gospodarstwa domowego, żywności, artykułów dla dzieci, odzieży, obuwia i dodatków, bielizny i rajstop, artykułów dla zwierząt[12].

W roku 2017 firma założyła fundusz, wspierający projekty edukacyjne i biznesowe, “Kapitanowie Rosji” W roku 2020, przy wsparciu Centrum Przemysłów Kreatywnych Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. Łomonosowa, założyła własną szkołę mody i stylu[4].

W tym samym roku firma uruchomiła projekty społeczne “JA-MAMA” i “Przyjaciel ze schroniska”[13].

Kosmetyki i chemia gospodarcza[edytuj | edytuj kod]

Zakład produkcyjny kosmetyków “Faberlic” mieści się przy ulicy Nikopolskiej w gminie Biriulowo Zachodnie na terenie Południowego Okręgu Administracyjnego Moskwy. Od roku 2002 w firma dysponuje własnym Centrum Badań Naukowych.

W roku 2004 “Faberlic” nabył fabrykę kosmetyków, zlokalizowaną nieopodal głównego zakładu produkcyjnego, przy ulicy Stupinskij Projezd, zbudowaną w roku 1989 dla “Soreal”, spółki joint venture “Mosbythim” i “L’Oréal”. Bliskie firmie źródło informacji z gazety “Kommiersant”, oszacowało transakcję na sumę 10–15 mln dolarów, zaś inwestycje w modernizację produkcji – 5–10 mln. W roku 2010 Alexander Davankov odkupił część przestrzeni od “Faberlic”, w celu zorganizowania i realizacji własnego projektu – “Laboratorium Kosmetyków Indywidualnych” pod marką “I.C.Lab”[14].

W roku 2017 powierzchnia pomieszczeń produkcyjnych, biurowych i magazynowych przedsiębiorstwa wynosiła 45 tys. mkw. W pomieszczeniach tych mieści się również własny ośrodek badań naukowych “Faberlic”. Załoga przedsiębiorstwa, to 855 osoby. Firma posiada własną produkcję kosmetyków, gdzie według danych z roku 2020, wytwarzanych jest ponad 150 mln sztuk produktów kosmetycznych rocznie[15][16].

Perfumeria[edytuj | edytuj kod]

W ramach produkcji perfumerii “Faberlic” współpracuje z renomowanymi perfumiarzami. Od 2004 roku Pierre Bourdon stworzył dla firmy 22 zapachy, Bertrand Duchaufour – 12, a Dolphin Loebeau – 19. Firma współpracuje również z takimi perfumiarzami jak Olivier Cresp, Maurice Roussel, Thomas Fontaine, Ilias Ermenides i wieloma innymi. W okresie od 2017 do 2019 powstały trzy zapachy przy współpracy z Renatą Litvinovą[17].

Odzież i dodatki[edytuj | edytuj kod]

“Faberlic” tworzy modele wg własnych projektów, ale także we współpracy ze znanymi rosyjskimi projektantami. W roku 2016 projektantka Alena Akhmadullina stworzyła dla “Faberlic” trzy kolekcje ubrań kapsułkowych. W tym samym roku została zaprezentowana pierwsza kolekcja ubrań szkolnych. Na początku 2017 roku firma, we współpracy z projektantem mody Valentinem Yudashkinem, przedstawiła kolekcję ubrań, dodatków i perfum. W czasie Moskiewskiego Tygodnia Mody, w październiku 2017 roku, efekty współpracy z “Faberlic” zaprezentował stylista Alexander Rogov. Ponadto, w roku 2017 przez firmę został otwarty własny projekt “Faberlic Creative Bureau”, stworzony dla projektantów odzieży w obiekcie przestrzeni kreatywnej “Artplay” w St. Petersburgu.

Spośród 400 nadesłanych prac konkursowych firma wybrała 10 uczestników stacjonarnego programu edukacyjnego celem dalszej współpracy.. W maju 2017 roku firma otworzyła pierwszą fabrykę odzieży w mieście Furmanov, w obwodzie Iwanowskim. W pierwszej kolejności w Furmanowie została zlokalizowana produkcja damskich golfów, piżam i rajstop[18][19].

Faberlic FMCG Accelerator[edytuj | edytuj kod]

W maju 2016 r. “Faberlic” wspólnie z firmą inwestycyjną “Global Venture Alliance” uruchomił akcelerator biznesu korporacyjnego “Faberlic FMCG Accelerator”. W tymże roku “Faberlic” wybrał, spośród 250 kandydatów, 5 najbardziej obiecujących projektów[20].

Zielony ruch Rosji “EKA”[edytuj | edytuj kod]

W roku 2010 “Faberlic” zainicjował powstanie “Zielonego Ruchu Rosji „ECA” przedsięwzięcia ekologicznego, z komisarzem ruchu “Nasi”, Mariną Kokoriną na czele. Korzystając ze wsparcia firmy, uczestnicy ruchu zdołali zasadzić ponad 10 000 000 drzew[21].

Spółka[edytuj | edytuj kod]

Właściciele i zarząd[edytuj | edytuj kod]

W ciągu pierwszych kilku lat istnienia “Faberlic”, Nieczajew zainwestował w firmę dwa miliony własnych i milion pożyczonych dolarów, a od roku 2000 stał się jej jedynym właścicielem. W roku 2000 Alexander Davankov, zajmujący się zarządzaniem operacyjnym przedsiębiorstwa, zrealizował opcję na 10% “Faberlic”. W roku 2010 zamienił swój udział na część zakładu produkcyjnego przedsiębiorstwa przy ulicy Stupinskij Projezd. W wyniku transakcji Aleksiej Nieczajew stał się właścicielem ponad 99% udziałów firmy: Jak przyznaje sam przedsiębiorca, właścicielem 1 akcji “Faberlic” jest jego córka Daria Nieczajewa. Z dniem 1 marca 2020 r. Nieczajew i Dawankow zostali założycielami i liderami partii politycznej “Nowi Ludzie”[22].

Wyniki finansowe[edytuj | edytuj kod]

Według danych gazety RBK, przychody “Faberlic”, w roku 2016 wyniosły 23 mld rubli. Z tego 12,96 mld przychodów pochodziło ze sprzedaży kosmetyków i perfum, kolejne 4,8 mld – z odzieży i dodatków; na artykuły zdrowotne i gospodarstwa domowego przypadło 3,23 mld; około 390 mln, to pozostałe przychody[4].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

  • Od roku 2006 “Faberlic” jest stale obecny we światowym rankingu TOP-100 największych firm perfumeryjnych i kosmetycznych, według Women’s Wear Daily [en], gdzie jest jedynym przedstawicielem z Rosji. W 2015 roku firma zajęła również 3. miejsce wśród najszybciej rozwijających się firm kosmetycznych, na liście WDD.
  • W latach 2010–2014 i 2017 “Faberlic” znalazł się na liście największych firm kosmetycznych magazynu Direct Selling News. Według wyników końcowych w 2016 roku firma zajęła 48 miejsce w rankingu ze zadeklarowanymi przychodami 365 mln USD na koniec 2016 roku[23].
  • W latach 2015–2017 “Faberlic” otrzymał nagrody “Prawa Konsumenta i Jakość Obsługi” w kategorii dóbr konsumpcyjnych, a w 2017 r. także w kategorii “Wybór Konsumenta”[24].
  • W latach 2014–2016 produkty “Faberlic” otrzymały kilka wyróżnień krajowej nagrody “Moje kosmetyki”, ustanowionej wspólnie przez Rosyjskie Stowarzyszenie Perfumerii i Kosmetyki oraz Targi Kosmetyczne “Intercharm”.
  • Kolekcja “Faberlic by Alena Akhmadullina” została wyróżniona nagrodą PRO Fashion Awards 2016 w kategorii Fashion Collaboration of the Year z komentarzem “za stworzenie niedrogiej kolekcji od rosyjskiego projektanta”.
  • 13. miejsce w rankingu najszybciej rozwijających się firm w Rosji według gazety RBK[25].
  • Firma zajmuje 31. miejsce w światowym rankingu firm sprzedaży bezpośredniej na koniec 2020 roku (według DSN)[26].
  • “Faberlic” stał się marką nr 1 w sprzedaży szminek w Rosji w 2020 r. (według panelu skanowania Romira: ranking marek oparty na wynikach sprzedaży szminek w III kwartale 2020 r.)[27].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Основатель Faberlic Алексей Нечаев стал председателем партии.
  2. Тепличные растения.
  3. 'Мечтать!' – это приказ”.
  4. a b c Капитан Нечаев: зачем владельцу «Фаберлик» два бизнес-акселератора.
  5. Не существует секретного ингредиента.
  6. Объединение Faberlic, Edelstar и Infinum.
  7. К Faberlic присоединилась европейская компания Florange и корпорация «ДЭНАС МС».
  8. Первая швейная фабрика „Фаберлик” заработала в Ивановской области.
  9. a b В Москве еще четырем компаниям присвоен статус промышленного комплекса.
  10. Фаберлик объявил о слиянии с французской BIOSEA.
  11. Aleksander Sławiński, Proputinowski oligarcha, kosmetyczna firma i jej unijna centrala w centrum Warszawy [online], warszawa.wyborcza.pl, 11 marca 2022 [dostęp 2022-03-11].
  12. «Коммерсантъ» узнал о намерениях владельца Faberlic возглавить новую либеральную партию.
  13. Faberlic запустил социальный проект «Я – МАМА».
  14. Кто запудрит всю Россию. profile.ru. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-20)]..
  15. Косметический разбор.
  16. Faberlic начала принимать использованную упаковку.
  17. «Лучше вместо яхты купить еще один завод».
  18. Неделя моды в Москве: основные показы, новые бренды, интересные тенденции.
  19. Алена Ахмадуллина создала линию одежды в среднем ценовом сегменте.
  20. Как российские потребительские компании сотрудничают со стартапами.
  21. Движение ЭКА: кто эти экологи? Faberlic и «нашистка» Кокорина.
  22. В России создали партию „Новые люди”.
  23. Faberlic.
  24. Лауреаты.
  25. Рейтинг РБК: 50 самых быстрорастущих компаний России.
  26. ИТ-кластер Faberlic станет площадкой для проведения Retail TECH WEB.
  27. Faberlic – бренд №1 по продажам губной помады в России.