Fable II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fable II
Producent Lionhead Studios
Wydawca Microsoft Game Studios
Projektant Peter Molyneux
Silnik Autorski silnik stworzony przez Lionhead Studios (grafika)
Havok (fizyka)
Kynapse (znajdowanie drogi)
Alienbrain 8 (śledzenie posiadłości)
Data wydania USA: 21 października 2008
EUR: 24 października 2008
AUS: 23 października 2008
Gatunek fabularna gra akcji
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe BBFC: 15
ESRB: Mature
ACB: M
PEGI: 16
Wymagania sprzętowe
Platforma Xbox 360
Nośniki DVD-DL
Kontrolery gamepad

Fable IIfabularna gra akcji wydana na konsolę Xbox 360, stworzona przez Lionhead Studios, a wydana w październiku 2008 roku przez Microsoft Game Studios. Jest sequelem gry Fable: Zapomniane opowieści.

Rozgrywka ma miejsce w fikcyjnym świecie Albion, pięćset lat po wydarzeniach z gry Fable: Zapomniane opowieści, w czasach kolonialnych przypominających oświecenie; pistolety są jeszcze prymitywne, a małe miasteczka rozwinęły się w duże miasta. W odróżnieniu od oryginału, gracz może zdecydować się grać kobietą lub mężczyzną.

Peter Molyneux odegrał główną rolę w przedstawianiu tej gry opinii publicznej, jak to uczynił w przypadku oryginalnego Fable: Zapomniane opowieści.

Lokacje[edytuj | edytuj kod]

 • Obóz Cygański – Obóz Cyganów założony nad jeziorem Bower. Teresa na początku tam mieszka, a po przeżyciu dzieciństwa bohater też tam mieszka przez lata. Plusem są tanie domy, a także to jedyne miejsce, gdzie się spotka tatuażystę poza Bloodstone, Westclif i starówką Bowerstone.
 • Bowerstone (ang. Kamienna Altana) – Główne miasto. Znajdują się tam sklepy z prawie wszystkimi towarami. W ogrodach znajduje się Zamek Fairax i grobowiec Lady Grey. Lokacje to: Cmentarz w Bowerstone, Rynek Bowerstone, Starówka Bowerstone i Ogrody Fairax.
 • Oakfield (ang. Dębowe Pole)- Wioska, coś na styl Oakvale. Znajduje się tam rzeźbiarka, która może zrobić rzeźbę bohatera. Bohater musi pozować. W zależności, czy się to uda, czy nie, poza dodaje lub odejmuje punkty sławy. Oprócz tego znajdują się stragany, słynna gospoda "Piaskowa Gęś" i Świątynia Światła. Znajduje się tam: Oakfield, Piaskowa Gęś, Świątynia Światła i Droga do Rookridge.
 • Rookridge – Coś na styl opustoszałej wioski górniczej. Znajduje się tam jaskinia z Trollem, który zatruwał wodę. Jedyne miejsce, gdzie przychodzą ludzie to gospoda, ale jest czynna dopiero po przegnaniu bandytów. Znajduje się tam: Rookridge, Jaskinia i Świątynia Cienia.
 • Westcliff – (Zachodni Klif) Wioska bandytów. Znajduje się tam Arena zwana Tygiel – coś na styl Areny w Lesie Wiedźm w poprzedniej części, po misji "iglica władzy" i daniu przed nią architektowi 5000 złota z nory, staje "chwałą wszystkich nacji".
 • Bloodstone – (Krwawy Kamień) Miasto na bagnach, częściowo zrujnowane. Znajduje się tam większość ze sklepów z towarami, jest to też miasto, w którym kształci się prostytucja. Władcą Bloodstone jest Bohater Umiejętności, zwany Łupieżca, który przez część swego długiego życia zarabiał jako kapitan pirackiego statku. Oprócz tego nie ma tam strażników i jeśli włamiemy się do kogoś, czy kogoś zaatakujemy, ten ktoś wyciąga pistolet lub miecz i atakuje głównego bohatera. Tak samo jest, jeśli oddane zostaną nakazy Arthurowi.
 • Wraitmarsh – dawne Oakvale-miasto bohatera z pierwszej części. Teresa opowiada historię – Najpierw miasto zostało zniszczone. Potem ludzie je odbudowali, ale lekkomyślny młodzieniec zawarł układ z mrocznymi siłami. Te same siły mają układ z Łupieżcą – jeśli będzie im dawał co jakiś czas dusze, one zwiększą długość życia Łupieżcy. Oakvale to bagna zamieszkane przez Banshee i Trolle.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Wróbel/Róża – Główny bohater. Może to być kobieta lub mężczyzna. Lucien wyczytał, że do zbudowania Iglicy Zniszczenia potrzebuje sił trzech z czterech bohaterów. Czwarty bohater miał mu zniweczyć plany. Dlatego też gdy odkrył, że Wróbel lub Róża to czwarty bohater, postanowił ich zabić, jednak Czwarty Bohater przeżył. I musiał odnaleźć pozostałą trójkę przed Lucienem.
 • Lucien – Szlachetnie urodzony mężczyzna. Miał żonę i córkę, ale stracił ich z powodu choroby. Stał się samotnikiem. Przez większość życia budował Iglicę Zniszczenia. Jako robotników używał pojmanych mieszkańców Bowerstone i niewolników, pilnowanych przez mistrzów Tyglu najętych przez niego. Na początku widzi się go jako mężczyznę w tzn. Stroju Gentlemana blisko czterdziestki, potem jako starca w stroju maga-gentlemana. Jego życzeniem miało być zniszczenie starego świata i narodziny kolejnego, lepszego. Takie życzenie powstało setki lat wcześniej, skąd wzięła się nazwa "Starego Królestwa", i teraz, kiedy Lucien uznał "Nowe Królestwo" jako niedoskonałe, zamierzał je zniszczyć by powstało jeszcze nowsze.
 • Róża /Wróbel– Siostra, lub brat głównego bohatera. Zabity/a przez Luciena, potem może zostać wskrzeszona/ny, jeśli główny bohater wypowie swoje życzenie w dalszej części gry.
 • Teresa – Ktoś na styl Mistrza Gildii z pierwszej części gry, jednak Gildia stała się fabryką aroganckich i bezużytecznych bohaterów, i wściekły tłum spalił nią – została tylko Komnata Przeznaczenia, gdzie Wróbel, pozostali bohaterowie i Teresa urządzali narady. Na końcu gry przejmuje Iglicę Zniszczenia, jednak najprawdopodobniej używa jej jako biblioteki. Jest ona określona jako "300-wieczna Ślepa Wieszczka Teresa".
 • Młot – Prawdziwe imię Młota to Siostra Hanna, córka przywódcy Gildii Światła w Oakfield. Dowcipni mnisi nazywali ją tak z powodu jej postury, potem uznaje to przezwisko za pochlebne. Kiedy żołnierz Lucienia grozi jej, że jeśli zaatakuje, to zabije jej ojca, to jednak Hanna nie posłuchała i straciła swego ojca. Jest Bohaterem Siły. Została adoptowana przez przywódce świątyni światła Ciągle wini się za śmierć ojca, rozpamiętuje to i ciągle o tym wspomina.
 • Garth – Lucien miał go za uczonego, on miał Luciena za mądrego lorda. Współpracowali, ale kiedy się poznali dokładniej, współpraca się zakończyła. Ciągle kłócił się z Młotem, dopóki nie znaleźli wspólnego tematu – Młot krytykowała 1000-wieczne księgi w Świątyni Światła, a Garth powiedział, że "Nie warto szukać wiedzy w takich starociach". Kiedy jeszcze Wróbel był/była dzieckiem, można go było spotkać w zamku Luciena, jednak tylko przechodzą obok siebie, a Garth wychodzi z zamku. Ma wieżę magiczną w Brightwood. Jest Bohaterem Woli.
 • Łupieżca – Choć ma trzysta lat, wygląda jak 30-latek. Sekret tkwi w tym, że przysyła Dworowi Cienia dusze innych ludzi, a oni w zamian przedłużali jego życie. Przez większą część życia był kapitanem piratów i zasłynął, że inni piraci kapitulowali, kiedy zobaczyli moc jego strzał. Posiada jeden z najlepszych pistoletów, które wyprodukowano dla sześciu osób – wśród nich dla niego. Potem dodaje, że czterech z nich już zabił. Za złupione złoto kupił Bloodstone. Zgadza się rozmawiać z bohaterem, jeśli pójdzie na Dwór Cienia, jednak potem bohater dowiaduje się o celu przyjścia i spotyka tam dziewczynę, która przeteleportowała się na Dwór Cienia, gdyż czytała ze znajomymi starą księgę znalezioną w jej domu. Tam możemy zachować Pieczęć Łupieżcy i postarzyć się (i dostać punkty dobra) lub dać to dziewczynie i ją postarzyć (i dostać punkty zła). Jest to Bohater Umiejętności, jest przemądrzały, arogancki i często wspomina, że to dzięki niemu bohaterowie wychodzą z opresji.

Oprócz tego jest wspomniana czwórka bohaterów, czyli:

 • Bohater z pierwszej części – w książce "Bohater z Oakvale" można dostać informacje o nim.
 • Lady Elvira Grey – Podczas wczytywania misji i lokacji jest wspomniane, że zabiła siostrę dla władzy, oraz informacja o niej, która nie była podana w jedynce, że spalono ją potem za ten czyn na stosie. W Ogrodach Fairax znajduje się jej grobowiec. W jednej z misji pobocznych można poznać grabarza, który zakochał się w niej gdy zobaczył jej portret, i chce ją wskrzesić. Gdy mu w tym pomagamy, Elvira Grey zostaje wskrzeszona, jednak grabarz rzucił czar, aby Elvira zakochała się w pierwszej osobie jaką zobaczy (Wówczas możemy albo opuścić piwnicę i pozwolić Elvirze i grabarzowi żyć dalej, albo pozostać. Wówczas zrozpaczony grabarz postanawia się zabić, jednak można poślubić Elvirę. Wtedy też rezydencja grabarza na cmentarzu staje się własnością Lady Grey, dopóki gracz nie zdecyduje się jej kupić za 100 000 sztuk złota).
 • Kosa – Jest wspomniane że był Nekromantą, i że kiedy zniknął, ludzie zaczęli się zastanawiać, czy był nieśmiertelny, choć i tak są ludzie, co wierzą w istnienie nieśmiertelnych w Albionie. Informację można poznać takim samym sposobem, jak przy Elvirze Gray. Podczas jednego z wywiadów twórcy powiedzieli, że w jeśli gracz wypowie życzenie wskrzeszenia Róży i swego psa, wówczas Róża budzi się właśnie u Kosy.
 • Dwa Ostrza – Jego grobowiec znajduje się na Wraithmarsh.

Barwniki[edytuj | edytuj kod]

Nowością w grze są barwniki. Można ich użyć, by zmienić kolor ubrań lub włosów. Plusem jest to, że ubrań i barwników są setki, co pozwala tworzyć zróżnicowane postacie.

Dodatkowo po zafarbowaniu każdej części ubioru na kolor czarny odblokowuje się osiągnięcie "Got"

Zmiany w otoczeniu[edytuj | edytuj kod]

 • Pierwsza, najczęściej wspomniana to oddanie Arthurowi nakazów aresztowania, przez co strażnicy muszą uwolnić pięciu przestępców. Miasto staje się podupadłą norą. Na ulicach są żebracy i zniszczona kareta. Chłopi chodzą boso w brudnych ubraniach, domy mają podniszczone dachy, zadeskowane okna, a strażników nie ma. Na złamanie prawa aresztowany reaguje wyciągnięciem miecza, pistoletu lub ataku pięściami. Podobne "prawo" jest w Bloodstone.
 • Pewien architekt chciał znaleźć dobre modele na swoją fotografię i spotkać go można w Bowerstone w dzieciństwie. Potem w Oakfield zleca zabicie Dasha i jego bandytów, by mógł odbudować most, a potem w Westcliff przedstawia swój plan na rozbudowę Westcliff, który wymaga 5000 sztuk złota. Kiedy mu je płacimy, wyruszamy do doków, gdzie płyniemy do iglicy zniszczenia, by Lucien mógł zwerbować postać jako Strażnika/Strażniczkę Iglicy. Podczas pobytu w Iglicy jest sporo okazji do zyskania punktów dobra/zła (np. gdy mamy patrzeć jak głodują jeńcy, lub dać im jedzenie tracąc doświadczenie, a gdy towarzysz w iglicy – Bob – zawiódł Luciena, Oficer Iglicy i jednocześnie nienaturalne monstrum Luciena rozkazuje nam go osobiście zabić), a po powrocie po dziesięciu latach do stałego lądu możemy wrócić do Westcliff. Miasto zostało rozbudowane, a architekt daje nam potrójną sumę wkładu – 15000 sztuk złota. Potem architekt ginie zabity przez Łupieżcę, gdy tuż po zrobieniu fotografii oświadczył, że trzeba będzie poczekać 3 miesiące. Łupieżca uznał, że to za długo, i zabił architekta.
 • Oprócz tego jest ekonomia miast. Jeśli ciągle handlujemy w mieście, podwyższamy jego ekonomię. Polepsza się wygląd miasta, ale domy więcej kosztują. Włamania i walki na ulicy mają charakter odwrotny.