Fabryka Dywanów Kowary

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fabryka Dywanów Kowary
Ilustracja
Budynki biurowe fabryki
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Siedziba Kowary
Adres ul. Zamkowa 9
58-530 Kowary
Forma prawna Spółka akcyjna
Nr KRS 0000090262
Położenie na mapie Kowarów
Mapa lokalizacyjna Kowarów
Fabryka Dywanów Kowary
Fabryka Dywanów Kowary
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Fabryka Dywanów Kowary
Fabryka Dywanów Kowary
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Fabryka Dywanów Kowary
Fabryka Dywanów Kowary
Położenie na mapie powiatu jeleniogórskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu jeleniogórskiego
Fabryka Dywanów Kowary
Fabryka Dywanów Kowary
Ziemia50°47′59,9″N 15°49′48,5″E/50,799972 15,830139
Strona internetowa
Budynki fabryki w 2006 roku.

Fabryka Dywanów w Kowarach – zakład włókienniczy istniejący od 2. połowy XIX w. do 2009 roku w Kowarach w województwie dolnośląskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Fabryka rozpoczęła swoją działalność w połowie XIX wieku, po tym jak w 1854 grupa miejscowych tkaczy przeszła przeszkolenie w tureckim mieście Smyrna (dziś Izmir). Dywany wytwarzano wówczas przez wiązanie węzełków na drewnianych krosnach. Nieustannie szkoląc swych pracowników, zyskując doświadczenie i modyfikując technologię, czterdzieści lat później (w 1894) firma nazwana została Vereinigte Smyrna Teppich Fabriken, a w latach 1906–1912 uzyskała nowe krosna, dzięki czemu możliwe się stało tkanie dywanów z użyciem równocześnie 64 kolorów wełny.

W latach 30. XX wieku produkcja sięgała 12 tysięcy metrów kwadratowych dywanów, a produkty z Kowar, oprócz zaopatrzenia krajowego (w Niemczech), eksportowane były do Skandynawii, a nawet do obu Ameryk.

Po II wojnie światowej fabryka przejęta została przez państwo polskie i podjęła produkcję o tym samym profilu co przed wojną. Uruchomiono w niej także (w 1973) wydział produkujący dywany i wykładziny igłowe. Do końca lat osiemdziesiątych poważnym odbiorcą zagranicznym produktów z kowarskiej fabryki był m.in. ZSRR.

Po przemianach ustrojowych w Polsce na przełomie lat 80. i 90. XX wieku przedsiębiorstwo państwowe Fabryka Dywanów „Kowary” zostało przekształcone w jednoosobową spółkę skarbu państwa jako Fabryka Dywanów „Kowary” S.A. Okres restrukturyzacji firmy w latach 90.[a] powodował znaczne problemy ekonomiczne, który wymusiły znaczną redukcję kosztów, w tym redukcję zatrudnienia.

Fabryka została zamknięta w 2009. Dywany z Kowar trafiały na rynek zarówno krajowy, jak i międzynarodowy, głównie brytyjski.

W Kowarach utkano dywan, który od 1969 zdobił Salę Kolumnową Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Ma 180 metrów kwadratowych, jest utkany z wełny. Ze względów estetycznych 19 stycznia 2009 zastąpiono go nowym wyprodukowanym w Białymstoku. Obecnie ze względu na wartość historyczną kowarski dywan z pałacu eksponowany jest w salach Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

24 czerwca 2018, w jednej z części Fabryki Dywanów, otwarto Muzeum Sentymentów, którego tematem przewodnim stała się właśnie fabryka i kowarski dywan[1].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. m.in. w 1995 fabryka została włączona do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych; w 1996 głównym właścicielem został NFI Hetman S.A.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Muzeum Sentymentów w Kowarach. oficjalna strona [dostęp 2019-02-12]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]