Fahrenheit 451 (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fahrenheit 451
Gatunek

dramat
science fiction

Rok produkcji

1966

Data premiery

15 września 1966

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Język

angielski

Czas trwania

112 min

Reżyseria

François Truffaut

Scenariusz

Jean-Louis Richard
François Truffaut

Główne role

Oskar Werner
Julie Christie
Cyril Cusack

Muzyka

Bernard Herrmann

Zdjęcia

Nicolas Roeg

Kostiumy

Tony Walton

Montaż

Thom Noble

Wytwórnia

Vineyard

Dystrybucja

The Rank Organisation

Fahrenheit 451 – brytyjski film fantastycznonaukowy z 1966 roku w reżyserii François Truffauta. Ekranizacja powieści Raya Bradbury’ego pod tytułem 451 stopni Fahrenheita.

W filmie wystąpili Oskar Werner jako Montag oraz Julie Christie, która za podwójną rolę Lindy Montag i Clarisse została nominowana do nagrody BAFTA w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa.

Produkcja i premiera[edytuj | edytuj kod]

Film wyróżniał się tym, że cała czołówka była czytana (podobnie jak w polskiej Hydrozagadce), co miało związek z fabułą, w której to pismo zostało zakazane. Zdjęcia kręcono w Anglii (Londyn i hrabstwo Berkshire), z wyjątkiem scen z kolejką nadziemną – kolejka ta to prototypowa linia SAFEGE w Châteauneuf-sur-Loire w departamencie Loiret.

Polska premiera odbyła się w styczniu 1972 roku w ramach podwójnego pokazu wraz z dokumentem Bracia WFO poświęconym braciom-gimnastykom Kubica[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu ma miejsce w przyszłości, w której słowo pisane zostało uznane za zakazane. Czytanie książek zostało zakazane, gdyż odciąga ludzi od oglądania telewizji i brania udziału w zorganizowanych seansach. Posiadanie i czytanie książek stanowi poważne przestępstwo. Do odnajdywania ukrytych książek wyznaczona jest straż pożarna, której zadaniem nie jest już gaszenie pożarów (większość domów zbudowanych jest z materiałów niepalnych), lecz palenie książek. Tytuł nawiązuje do temperatury, w której, według fabuły filmu, zaczyna palić się papier. Główny bohater filmu, strażak Guy Montag, pod wpływem przypadkowo napotkanej dziewczyny Klarysy zaczyna zastanawiać się nad sensem tego, co robi. Gromadzi i czyta konfiskowane w swej pracy książki, co w konsekwencji prowadzi do denuncjacji przez własną żonę, której życiem kieruje telewizyjny serial Rodzina. Udaje mu się uciec. Rozbudzone wątpliwości sprawiają, że ostatecznie trafia w środowisko osób, które poświęciły życie ratowaniu resztek kultury, poprzez przechowywanie w swej pamięci dokładnej treści książek.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Idziemy do kina, „Film”, 1, Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 2 stycznia 1972, s. 15.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]