Faktoria

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Holenderska faktoria w Bengalu na obrazie Hendrika van Schuylenburgha (1665)

Faktoria (łac. facere „robić, czynić”) – placówka handlowa położona w krajach kolonialnych, które stanowiły obszary eksploatacji przez europejskie potęgi kolonialne, głównie przez Brytyjczyków, Francuzów czy Holendrów. Lokalizowane zazwyczaj na wybrzeżu, tak by wywóz surowców z nowych obszarów był jak najbardziej ułatwiony[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Początkowo faktorie stanowiły punkty handlowe, gdzie europejscy kupcy spotykali się z autochtonami, sprzedającymi produkty rolne oraz swoje wyroby. Później faktorie stanowiły przyczółki głębszej penetracji nieznanych bądź jeszcze nie podbitych obszarów. Faktorie stanowiły główne punkty, przez które przechodziły towary ze skolonizowanych krajów. Najbardziej znane faktorie handlowe powstawały w Kanadzie, na wybrzeżu afrykańskim i indyjskim, a także na Dalekim Wschodzie.

Dzisiaj słowa „faktoria” używa się do określenia fabryki, zakładu lub skupiska placówek handlowych[2], oraz zamiennie do słowa „manufaktura”.

Nazwę faktoria można spotkać w literaturze młodzieżowej o Indianach autorów: Karl May, James Fenimore Cooper, James Curwood czy Longin Jan Okoń, Krystyna i Alfred Szklarscy, Adam Bahdaj i Arkady Fiedler.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. faktoria – Słownik języka polskiego PWN [online], sjp.pwn.pl [dostęp 2017-11-23] (pol.).
  2. Synonim faktoria • Słownik synonimów do słowa faktoria • Synonim.NET [online], synonim.net [dostęp 2017-11-23] (pol.).