Falanga (symbol)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy symbolu . Zobacz też: inne użycia słowa falanga.
Flaga Narodowego Odrodzenia Polski z symbolem „Falangą”

Falanga lub Ręka z mieczem – symbol, używany przez polskich nacjonalistów (głównie przez środowiska związane z ruchem narodowo-radykalnym), będący stylizowanym wizerunkiem ręki trzymającej miecz.

Historia symbolu[edytuj]

Plakat z 1935 roku

Ręka z mieczem jako symbol nacjonalistyczny zaczęła pojawiać się na początku lat 30. w miejsce zakazanego przez władze sanacyjnemieczyka Chrobrego”, symbolu rozwiązanej w 1933 roku ponadpartyjnej organizacji politycznej Obozu Wielkiej Polski (OWP). Stała się jednym z symboli grupy „młodych” Stronnictwa Narodowego (SN). W 1935 roku Ruch Narodowo-Radykalny Falanga (RNR-Falanga) przyjął za swój symbol uproszczony znak graficzny ręki z mieczem.

Obecnie „falanga” jest oficjalnym symbolem organizacji narodowych – współczesnego Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR) i Narodowego Odrodzenia Polski (NOP), choć nadal chętnie się do niej odwołują członkowie innych organizacji narodowych. W dniu 25 października 2011 roku Wydział Rejestrowy Sądu Okręgowego w Warszawie zarejestrował symbol „falangi”, a także krzyż celtycki i „zakaz pedałowania” jako oficjalne symbole partyjne Narodowego Odrodzenia Polski[1], lecz po apelacji prokuratury Sąd Apelacyjny w Warszawie odmówił ich zarejestrowania po tym, jak w kwietniu 2012 Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że partia polityczna nie może mieć zarejestrowanych więcej niż jeden symbol graficzny[2].

Galeria[edytuj]

Marsz członków współczesnego Obozu Narodowo-Radykalnego z okazji 81 lecia ONR. Na sztandarach widoczna falanga. (Poznań 2015)

Zobacz też[edytuj]

Przypisy