Falanga (symbol)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy symbolu . Zobacz też: inne użycia słowa falanga.

Falanga – symbol, używany przez polskich nacjonalistów (głównie przez środowiska związane z ruchem narodowo-radykalnym), będący stylizowanym wizerunkiem ręki trzymającej miecz.

Historia symbolu[edytuj | edytuj kod]

Ręka z mieczem jako symbol nacjonalistyczny zaczęła pojawiać się na początku lat 30. w miejsce zakazanego przez władze sanacyjnemieczyka Chrobrego”, symbolu rozwiązanej w 1933 roku ponadpartyjnej organizacji politycznej Obozu Wielkiej Polski (OWP). Stała się jednym z symboli grupy „młodych” Stronnictwa Narodowego (SN). W 1935 roku Ruch Narodowo-Radykalny Falanga (RNR-Falanga) przyjął za swój symbol uproszczony znak graficzny ręki z mieczem[1].

Obecnie falanga jest oficjalnym symbolem organizacji narodowych – współczesnego Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR) i Narodowego Odrodzenia Polski (NOP), choć nadal chętnie się do niej odwołują członkowie innych organizacji narodowych. W dniu 25 października 2011 roku Wydział Rejestrowy Sądu Okręgowego w Warszawie zarejestrował falangę, a także krzyż celtycki i „zakaz pedałowania” jako oficjalne symbole partyjne Narodowego Odrodzenia Polski[2], lecz po apelacji prokuratury Sąd Apelacyjny w Warszawie odmówił ich zarejestrowania po tym, jak w kwietniu 2012 Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że partia polityczna nie może mieć zarejestrowanych więcej niż jednego symbolu graficznego[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Marsz członków współczesnego Obozu Narodowo-Radykalnego z okazji 81-lecia ONR. Na sztandarach widoczna falanga (Poznań 2015)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rafał Dobrowolski, Wojciech J. Muszyński, , „Szczerbiec Chrobrego i symbolika polskiego ruchu narodowego w latach 1926–1939”, (w:) „Glaukopis” nr 23/24 (2011/2012), 2011.
  2. Znak „zakaz pedałowania” i krzyż celtycki nowymi symbolami NOP. Ich znieważanie grozi procesem. Gazeta Prawna.
  3. Sąd odmówił rejestracji „zakazu pedałowania” dla NOP, gazeta.pl z 16 maja 2012.