Falcon (rakieta)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Falcon 1
Falcon 9

Falcon – rodzina rakiet nośnych produkowanych przez prywatną amerykańską firmę SpaceX. Produkowane lub projektowane są następujące rakiety z tej rodziny:

  • Falcon 1 – dwustopniowa niewielka rakieta nośna o udźwigu 570 kg na LEO, której pierwszy udany start odbył się w 2008 r.
  • Falcon 1e – silniejsza wersja rakiety Falcon 1, o udźwigu do 1 t na LEO. Prace nad nią zostały zaniechane.
  • Falcon 5 – rakieta o średnim udźwigu. Prace nad nią zostały zaniechane.
  • Falcon 9 – ciężka rakieta o udźwigu 10 t na LEO, której pierwszy start odbył się w 2010 r. Głównie przeznaczona do wynoszenia kapsuły towarowej Dragon, która w ramach kontraktu z NASA służy do zaopatrywania stacji orbitalnej ISS.
  • Falcon 9 v.1.1 – silniejsza wersja ciężkiej rakiety Falcon 9 o udźwigu 13 t na LEO, której pierwszy start odbył się w 2013 r.
  • Falcon Heavy – projektowana, najcięższa rakieta z tej rodziny o udźwigu do 53 t na niską orbitę okołoziemską (LEO). Pierwszy start planowany jest w 2016 r. (pierwotnie planowano, że odbędzie się w roku 2013)[1].

Trwają prace koncepcyjne nad jeszcze cięższymi rakietami oznaczanymi jako Falcon X. Równocześnie przystąpiono do prac nad w pełni odzyskiwalnymi stopniami rakiet Falcon, w których powracałyby one pionowo na miejsce startu dzięki dodatkowym wbudowanym małym silnikom.

Starty rakiet Falcon 1 odbywały się z kosmodromu Falcon 1 położonego na wyspie Omelek w atolu Kwajalein (część Wysp Marshalla) na Pacyfiku

Obecnie starty rakiet Falcon 9 są przeprowadzane w dwóch miejscach:

Ponadto trwają prace nad przystosowaniem wyrzutni LC-39 na Florydzie do startów rakiet Falcon 9 oraz Heavy.

Przypisy

  1. Stephen Clark: First flight of Falcon Heavy delayed again (ang.). W: Spaceflight Now [on-line]. 2015-07-21. [dostęp 2015-07-23].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]