Falcon (rakieta)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Falcon 1
Falcon 9

Falcon – rodzina rakiet nośnych produkowanych przez prywatną amerykańską firmę SpaceX. Produkowane lub projektowane są następujące rakiety z tej rodziny:

  • Falcon 1 – dwustopniowa niewielka rakieta nośna o udźwigu 570 kg na LEO, której pierwszy udany start odbył się w 2008 r.
  • Falcon 1e – silniejsza wersja rakiety Falcon 1, o udźwigu do 1 t na LEO. Prace nad nią zostały zaniechane.
  • Falcon 5 – rakieta o średnim udźwigu. Prace nad nią zostały zaniechane.
  • Falcon 9 – ciężka rakieta o udźwigu 10 t na LEO, której pierwszy start odbył się w 2010 r. Głównie przeznaczona do wynoszenia kapsuły towarowej Dragon, która w ramach kontraktu z NASA służy do zaopatrywania stacji orbitalnej ISS.
  • Falcon 9 v.1.1 – silniejsza wersja ciężkiej rakiety Falcon 9 o udźwigu 13 t na LEO, której pierwszy start odbył się w 2013 r.
  • Falcon Heavy – projektowana, najcięższa rakieta z tej rodziny o udźwigu do 53 t na niską orbitę okołoziemską (LEO). Pierwszy start planowany jest w 2016 r. (pierwotnie planowano, że odbędzie się w roku 2013)[1].

Trwają prace koncepcyjne nad jeszcze cięższymi rakietami powstałymi na bazie silnika Raptor. Równocześnie przystąpiono do prac nad w pełni odzyskiwalnymi pierwszymi stopniami rakiet Falcon 9, które będą powracały pionowo na miejsce startu lub platformę znajdującą się na oceanie. Lądowanie pierwszego stopnia rakiety udało się po raz pierwszy 22 grudnia 2015 r.

Starty rakiet Falcon 1 odbywały się z kosmodromu Falcon 1 położonego na wyspie Omelek w atolu Kwajalein (część Wysp Marshalla) na Pacyfiku

Obecnie starty rakiet Falcon 9 są przeprowadzane w dwóch miejscach:

Ponadto trwają prace nad przystosowaniem wyrzutni LC-39 na Florydzie do startów rakiet Falcon 9 oraz Heavy.

Przypisy

  1. Stephen Clark: First flight of Falcon Heavy delayed again (ang.). W: Spaceflight Now [on-line]. 2015-07-21. [dostęp 2015-07-23].

Bibliografia[edytuj]