Falkenstein (zamek w Dolnej Austrii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy zamku w Dolnej Austrii. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Zamek Falkenstein
Ilustracja
Ruiny zamku Falkenstein
Państwo  Austria
Rozpoczęcie budowy XI w.
Położenie na mapie Dolnej Austrii
Mapa lokalizacyjna Dolnej Austrii
Zamek Falkenstein
Zamek Falkenstein
Położenie na mapie Austrii
Mapa lokalizacyjna Austrii
Zamek Falkenstein
Zamek Falkenstein
Ziemia48°43′27,8″N 16°34′44,8″E/48,724400 16,579100
Ruiny zamku Falkenstein

Zamek Falkenstein (niem. Burg Falkenstein, dosłownie: Zamek na Sokolej Skale) – ruiny zamku w Dolnej Austrii, w rejonie Weinviertel, 55 km na północ od Wiednia, przy granicy z Czechami.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Zamek miał bardzo dobre położenie strategiczne. Znajduje się na 299 metrowym wzgórzu, z którego rozciągał się widok na prawie cały Kraj południowomorawski.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki historii zamku sięgają XI wieku i nawiązują do historii zasiedlenia tego terenu. Budowę zamku prawdopodobnie nakazał w roku 1050 cesarz Henryk III Salicki w okresie tak zwanej drugiej bawarskiej kolonizacji obszaru Weinviertel.

W roku 1106, dzięki małżeństwu z Leopolda III Świętego z Agnieszką von Waiblingen, córką cesarza Henryka IV z dynastii salickiej, zamek przeszedł w posiadanie władców Austrii. W roku 1572 Maksymilian II sprzedał zamek Hansowi Freiherr von Trautson, który zapoczątkował przebudowę zamek w formę twierdzy renesansowej.

W roku 1645 zamek opanowali Szwedzi, lecz nie uległ on wtedy zniszczeniu. Upadek zamku nastąpił pod koniec XVII wieku, kiedy to jego właściciele zaczęli rozbiórkę zamku w celu uzyskania materiału budowlanego.

Dzisiaj[edytuj | edytuj kod]

W sezonie letnim na zamku organizowane są średniowieczne imprezy oraz wystawiane są sztuki teatralne. W odległości ok. 10 km na południowy zachód od ruin zamku Falkenstein znajdują się ruiny zamku Staatz.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]