Fall Stettin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fall Stettin – akcja Gestapo skierowana przeciwko księżom katolickim pracującym w Szczecinie i na Pomorzu. W luterańskim Szczecinie istniała tylko jedna parafia rzymskokatolicka, funkcjonująca przy Kościele św. Jana Chrzciciela, tam też pracowali księża będący ofiarami akcji Fall Stettin, księża Herbert Simoleit, błogosławiony Karol Lampert o. Friedrich Lorenz OMI. Podobna sytuacja była w całej prowincji Pomorze, gdzie katolicka diaspora stanowiła mniejszość.

W celu zdobycia dowodów na prowadzoną przez katolików działalność antyhitlerowską, gestapo posłużyło się swoim agentem o pseudonimie inż. Georg Hagen - naprawdę nazywał się Franz Pissaritsch. Szybko zdobył zaufanie szczecińskich katolików, w tym duchownych. W nocy z 4 na 5 lutego 1943 w Szczecinie, Greifswaldzie, Wolgaście, Borzysławcu pod Goleniowem, Zinnowitz na wyspie Uznam, w Parchimie aresztowano 40 osób, w tym 11 duchownych rzymskokatolickich. W czasie akcji aresztowano również Alberta Hirscha - proboszcza z Borzysławca, który został zamęczony w obozie.

Akcja miała dowieść, że hierarchowie Kościoła prowadzą działalność szpiegowską na rzecz aliantów. Podczas rewizji szukano materiałów, które mogłyby to potwierdzić. Księży Simoleita, Lorenza i Lamperta sąd wojskowy skazał na karę śmierci – 13 listopada 1944 zostali ścięci w więzieniu w Halle w Saksonii. Pochowano ich na cmentarzu przy tamtejszym kościele św. Gertrudy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Męczennicy ze Szczecina