Fallout 4

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fallout 4
Ilustracja
Logo gry
Producent Bethesda Game Studios
Wydawca Bethesda Softworks
Dystrybutor PL: Cenega Poland[1]
Seria gier Fallout
Reżyser Todd Howard[2]
Kompozytor Inon Zur[3]
Silnik Creation Engine
Data wydania PC, XONE, PS4:
10 listopada 2015[1]
Gatunek fabularna gra akcji, otwarty świat
Tryby gry gra jednoosobowa
Język dubbing: angielski, włoski, hiszpański, niemiecki, francuski
napisy: polskie, rosyjskie, portugalskie brazylijskie, chińskie[4]
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows, Xbox One, PlayStation 4
Nośniki DVD, Blu-ray, dystrybucja cyfrowa
Kontrolery klawiatura i mysz, gamepad
Poprzednik Fallout: New Vegas (2010)
Strona internetowa

Fallout 4fabularna gra akcji z otwartym światem należąca do serii Fallout, stworzona przez Bethesda Game Studios. Gra została wydana przez firmę Bethesda Softworks 10 listopada 2015 na platformy Microsoft Windows, Xbox One i PlayStation 4[2][5].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja gry osadzona jest w postapokaliptycznej, retrofuturystycznej rzeczywistości. Rozpoczyna się w Bostonie w roku 2077, w dniu wybuchu wojny nuklearnej. Grywalna postać udaje się do schronu przeciwatomowego znanego jako Krypta 111, gdzie zostaje zamrożona w komorze kriogenicznej wraz z mężem lub żoną (Natem lub Norą, w zależności od płci wybranej dla swojej postaci) i synem. Kiedy do Krypty docierają bandyci i tymczasowo wyłączają kriogenikę, postać widzi, jak jej małżonek zostaje zabity przez bandytów nie chcąc oddać syna, który zostaje porwany. Ostatecznie postać budzi się w wyniku awarii urządzeń w roku 2287, będąc jedyną ocalałą osobą. Po opuszczeniu schronu przemierza postapokaliptyczny Boston i inne tereny dawnej Nowej Anglii, po wojnie znanej jako Wspólnota, w poszukiwaniu syna i odpowiedzialnych za zabójstwo małżonka[6].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywka w Falloucie 4 zbliżona jest do tej z trzeciej części, umożliwiając przełączanie się pomiędzy widokiem z pierwszej i trzeciej osoby. Dodatkowo oferuje m.in. system pancerza składanego z różnych części, budowanie osad, dynamiczny system dialogów oraz rozbudowany system wytwórstwa, w którym użyć można wszystkich znalezionych po drodze przedmiotów. Postać stawia czoło przeciwnikom takim jak: kretoszczury, rabusie, supermutanci, szpony śmierci czy zdziczałe ghule. Powrócił również znany z poprzednich odsłon pies imieniem Ochłap, który nie może zginąć[7].

Postać w każdej chwili może opuścić rozmowę i dostać się w dowolny punkt na mapie. Pojawiła się również możliwość dostosowywania broni – w grze dostępnych jest pięćdziesiąt podstawowych jej rodzajów, które można swobodnie modyfikować, zmieniając lufy czy celowniki, oferując w sumie ponad siedemset modyfikacji. Pancerze wspomagane zostały przemodelowane tak, żeby przypominały bardziej pojazd niż zestaw zbroi możliwy do założenia. One również mogą być modyfikowane np. poprzez dodanie do nich jetpacków[8]. Nowością, jaką w tej wersji wprowadzono do serii Fallout, jest tworzenie i rozbieranie siedlisk i budowli. Gracz może wybrać pewne dostępne w grze przedmioty i struktury, a następnie wykorzystać je do stworzenia swoich własnych struktur. Dodatkowo osady mogą być zasilane elektrycznością, a osiedlić mogą się w nich handlarze i niegrywalne postaci, co wymusza na graczu zbudowanie źródeł wody i pożywienia. Wokół osad można zbudować rozmaite umocnienia, takie jak wieżyczki i pułapki, celem ochronienia ich przed atakami najeźdźców[9].

Podobnie jak w poprzednich odsłonach, postać została wyposażona w pip-boya, skomputeryzowany zegarek służący jako menu pozwalające uzyskać dostęp do statystyk, map, danych i przedmiotów. Postać po drodze może znaleźć kartridże z grami, w które można zagrać na pip-boyu. Powrócił również system V.A.T.S., pozwalający spowolnić walkę i dodać do kolejki wybrane ataki, wymagające punktów akcji. Dzięki V.A.T.S. możliwe jest celowanie w określone części ciała, np. w głowę, żeby szybko zabić przeciwnika, w nogi celem spowolnienia go czy w ręce, co może wytrącić mu broń. W odróżnieniu od poprzednich części, gdzie istniała procentowa szansa na zadanie trafienia krytycznego, w Fallout 4 gracz może je zadać po wciśnięciu odpowiedniego przycisku, jednak opcja ta po wykorzystaniu wymaga naładowania[10].

Na początku gry gracz otrzymuje możliwość przydzielenia punktów w systemie SPECJAŁ, odpowiadającym za siedem głównych statystyk postaci: siłę, percepcję, wytrzymałość, charyzmę, inteligencję, zwinność i szczęście. Po zdobyciu ilości punktów doświadczenia odpowiedniej do awansowania na kolejny poziom, postać może odblokować nową umiejętność. Im więcej punktów gracz zainwestuje w określony atrybut SPECJAŁ, tym więcej związanych z nią umiejętności się pojawi; przykładowo inwestując osiem punktów w charyzmę, odblokowanych zostanie osiem profitów z nią związanych, które następnie będzie można ulepszać[11]. W grze dostępnych jest łącznie około 275 profitów. Gracz ma możliwość zwerbowania dwunastu towarzyszy wspomagających go w walce, jednak w danym momencie może towarzyszyć mu tylko jeden[12]. Ze wszystkimi ludzkimi towarzyszami, bez względu na ich płeć, można nawiązać romans[13]. W Fallout 4 postać może awansować na wyższe poziomy bez końca, a gra nie zakończy się wraz z ukończeniem głównego wątku fabularnego[14].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Projekt[edytuj | edytuj kod]

Fallout 4 na targach Gamescom 2015

W przeciwieństwie do poprzednich gier z serii, działających na silniku graficznym Gamebryo, Fallout 4 oparty jest na usprawnionym Creation Engine[15] – silnik stworzony przez Bethesdę na potrzeby The Elder Scrolls V: Skyrim. Umożliwił on stworzenie całkowicie nowego kreatora postaci, pozwalającego stworzyć bohatera poprzez przeciągnięcie po odpowiedniej części twarzy, takiej jak podbródek czy nos, która automatycznie dostosuje się do pociągnięć. Podobnie jak w poprzednich odsłonach, wybrać będzie można pomiędzy postacią męską i żeńską[16]. Gra działać ma w rozdzielczości 1080p i trzydziestu klatkach na sekundę na PlayStation 4 i Xboksie One, podczas gdy na komputerach osobistych rozdzielczość i ilość klatek nie będzie w żaden sposób ograniczona[17]. Ujawniono również, że z grą zintegrować będzie można urządzenia mobilne, które posłużą jako wyświetlacz dla noszonego przez postać pip-boya[18].

Po raz pierwszy w historii serii grywalna postać, Jedyny Ocalały, zostanie w pełni udźwiękowiona, co wymusiło dodanie dynamicznego systemu dialogów, zbliżonego do tego z serii Mass Effect[19]. Głosu mężczyźnie użyczy Brian T. Delaney, z kolei kobiecie – Courtenay Taylor[20]. Na potrzeby gry w ciągu dwóch lat nagrano ponad 111 tysięcy linii dialogowych, dzięki czemu Fallout 4 jest najbardziej rozbudowaną pod tym względem grą stworzoną przez Bethesdę[21].

Modyfikacje stworzone na potrzeby wersji pecetowej mają być grywalne również na Xboksie One, producent wyraża nadzieję, że ostatecznie uda się je zintegrować również z wersją na konsolę Sony[22][23]. Jeszcze przed premierą gry wydawca zapowiedział, że doczeka się ona płatnych rozszerzeń i darmowych dodatków, zaś na początek 2016 roku przewidziano premierę narzędzia Creation Kit pozwalającego na tworzenie modyfikacji[24].

19 listopada 2015 roku wydawca zapowiedział, że gra doczeka się licznych łatek, wypuszczanych często jako niewielkie pliki zamiast rzadszych dużych, mających poprawić błędy dostrzeżone dopiero po premierze gry[25].

16 lutego 2015 ujawniono, że gra doczeka się czterech dodatków do pobrania oraz szczegóły pierwszych trzech, mających ukazywać się od marca do maja: Automatron dodającego nowy wątek fabularny, Wasteland Workshop stanowiącego zbiór dodatków i ulepszeń do osady oraz Far Harbor, dodającego nową lokację, wątki i zadania[26].

Zapowiedź[edytuj | edytuj kod]

2 czerwca 2015 roku na oficjalnej stronie Fallout zamieszczony został zegar odmierzający czas do godziny 16.00 (czasu polskiego) następnego dnia[27]. Wskutek pomyłki nieco wcześniej na stronie ujawniono okładkę gry i platformy, na jakie zostanie wydana – Microsoft Windows, Xbox One i PlayStation 4[2][5]. Strona została zamknięta, powróciła jednak w momencie, kiedy zegar zakończył odliczenie. Zamieszczony został na niej oficjalny zwiastun, potwierdzający, że akcja gry osadzona będzie w Bostonie i innych miejscach w Massachusetts, jak sugerowały wcześniejsze doniesienia[6][28][29]. Ujawnienie większej ilości szczegółów zapowiedziane zostało na 14 czerwca podczas konferencji na targach E3[30][31][32][33]. Kilka dni później Bethesda potwierdziła oficjalnie, że gra nie pojawi się na konsolach 7. generacji, ponieważ „rzeczy, które tam robimy, nigdy by tam nie działały”[34].

Na potrzeby gry zmieniono znany z poprzednich odsłon system walki, dzięki któremu Fallout 4 zbliżony będzie do współczesnych strzelanek. Od wczesnych etapów pracy nad grą projektantów z Bethesdy wspierali twórcy ze studia id Software, odpowiedzialnego m.in. za gry Doom, Quake i Rage[35].

Prace nad grą zakończyły się 23 października 2015 roku, kiedy do tłoczni trafiły płyty z finalną wersją gry w dwudziestu siedmiu wersjach (dziewięć wersji językowych na trzy platformy sprzętowe)[36].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
GameRankings

PC: 85,60% (z 20 recenzji)[37]
PS4: 88,60% (z 42 recenzji)[38]
XONE: 89,79% (z 34 recenzji)[39]

Metacritic

PC: 84/100 (z 38 recenzji)[40]
PS4: 87/100 (z 58 recenzji)[41]
XONE: 88/100 (z 39 recenzji)[42]

Gra spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony krytyków. Wśród największych wad wymienili oni standardowe dla gier Bethesdy przypadłości, takie jak problemy z zapisanymi stanami gry oraz różne niedoskonałości techniczne, stwierdzając jednak, że jest ona pozbawiona krytycznych błędów uniemożliwiających dalszą rozgrywkę. Fallout 4 chwalony jest jednak za duży, zróżnicowany i przyjemny w eksploracji świat, dobrze zrealizowany system tworzenia przedmiotów i walki, liczbę zadań pobocznych oraz fakt, że podejmowane przez gracza decyzje mają wpływ na fabułę[43].

Redaktor serwisu Gry-Online, Łukasz Gołąbiowski, przyznał grze ocenę 7/10. Docenił otwartość i wielkość świata Fallouta, za słabą stronę uznał jednak brak obecności elementów charakterystycznych dla gier RPG. Przyznał też, że pod względem rozgrywki gra znacznie odbiega od poprzednich odsłon serii i może nie przypaść do gustu fanom cyklu[44].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

W ciągu pierwszej doby po premierze na platformie dystrybucji cyfrowej Steam sprzedano 1,2 miliona kopii gry[45], zaś w ciągu tygodnia ponad dwa miliony[46]. W dniu premiery na Steamie w Fallout 4 grało jednocześnie blisko 470 tysięcy osób, przez co pobiła ona w tej kategorii rekord gier niewyprodukowanych przez Valve Corporation[47]. Wydawca poinformował, że w ciągu pierwszych dwudziestu czterech godzin do sklepów trafiło dwanaście milionów egzemplarzy gry wartych 750 milionów dolarów, a sprzedawcy składają zamówienia na kolejne[48].

Dodatki[edytuj | edytuj kod]

Do Fallout 4 wyszło kilka dodatków:

 • Automatron – dodaje parę nowych misji fabularnych, nowy sprzęt oraz możliwość budowania robotów
 • Wasteland Workshop – dodaje nowe obiekty, które można budować w trybie budowania osiedli
 • Far Harbor – dodaje kilka kolejnych misji fabularnych, których akcja ma miejsce na osobnej wyspie
 • Contraptions Workshop – kolejny dodatek, który dodaje tylko nowe obiekty
 • Vault-Tec Workshop – dodaje kilka misji fabularnych w krypcie nr 88
 • Nuka-World – dodaje kilka kolejnych misji fabularnych; w dodatku można stanąć po stronie bandytów

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Fallout 4 (PC) (pol.). Gry-Online. [dostęp 8 czerwca 2015].
 2. a b c Tamoor Hussain: Fallout 4 Officially Confirmed for PC, Xbox One, PS4 (ang.). 3 czerwca 2015. [dostęp 3 czerwca 2015]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 września 2015)].
 3. Gary Steinman: Fallout 4 – rozmowa o muzyce z Inonem Zurem (pol.). 22 września 2015. [dostęp 25 września 2015].
 4. Fallout 4 na Steam (pol.). Valve Corporation. [dostęp 2015-09-14].
 5. a b Luke Karmali: FALLOUT 4 OFFICIALLY REVEALED BY TEASER SITE (ang.). 3 czerwca 2015. [dostęp 3 czerwca 2015].
 6. a b Patricia Hernandez: All The Juicy Details Hidden In The Fallout 4 Trailer (ang.). W: Kotaku [on-line]. 4 czerwca 2015. [dostęp 4 czerwca 2015].
 7. Dan Seitz: Good News, Pet-Loving Gamers: Dogmeat Can’t Die In ‘Fallout 4′ (ang.). 17 czerwca 2015. [dostęp 17 czerwca 2015].
 8. Tom Sykes: Fallout 4 screenshots show jetpacks, mutants, more (ang.). 15 czerwca 2015. [dostęp 15 czerwca 2015].
 9. Patricia Hernandez: Fallout 4's Crafting System Looks Awesome (ang.). 14 czerwca 2015. [dostęp 15 czerwca 2015].
 10. Vince Ingenito: E3 2015: Fallout 4's First Gameplay Details (ang.). IGN. Ziff Davis, 14 czerwca 2015. [dostęp 21 czerwca 2015].
 11. Griffin McElroy: How Fallout 4 handles romance, character progression and more (ang.). 24 lipca 2015. [dostęp 25 lipca 2015].
 12. Christopher Livingston: Fallout 4 will have a dozen companions for you to romance (ang.). W: PC Gamer [on-line]. 25 lipca 2015. [dostęp 25 lipca 2015].
 13. Steven Hensen: Fallout 4 has 12 companions, you can romance all the human ones (ang.). W: Destructoid [on-line]. 24 lipca 2015. [dostęp 25 lipca 2015].
 14. Andy Chalk: Fallout 4 will have no level cap and no hard finish (ang.). PC Gamer, 2015-08-06. [dostęp 2015-09-14].
 15. Fallout 4. I w zasadzie tyle wystarczy jeśli chodzi o tytuł (pol.). cdaction.pl, 15 czerwca 2015. [dostęp 15 czerwca 2015].
 16. David Houghton: Fallout 4 kind of still uses the Oblivion engine, but do not fear ‘Bethesda face’ – GamesRadar (ang.). 15 czerwca 2015. [dostęp 15 czerwca 2015].
 17. Tamoor Hussain: Fallout 4 Will Run 1080p/30fps on PS4, Xbox One, „PC Not Limited in Any Way” (ang.). W: GameSpot [on-line]. CBS Interactive, 22 czerwca 2015. [dostęp 23 czerwca 2015]. [zarchiwizowane z tego adresu (14 września 2015)].
 18. Paul Tassi: With 'Fallout 4,' Bethesda Uses Mobile As An Asset, Not A Gimmick (ang.). 15 czerwca 2015. [dostęp 15 czerwca 2015].
 19. Matthew Kato: Fallout 4 Gives Voice To Vault Survivor (ang.). 14 czerwca 2015. [dostęp 15 czerwca 2015].
 20. Brenna Hillier: Meet the voices of Fallout 4′s not-silent protagonists (ang.). W: VG247 [on-line]. 23 czerwca 2015. [dostęp 23 czerwca 2015].
 21. Fallout 4 ma więcej mówionych linii dialogowych niż Fallout 3 i Skyrim razem wzięte (pol.). Gry-Online, 2015-09-04. [dostęp 2015-09-04].
 22. Chris Velazco: Your 'Fallout 4' PC mods will work fine on the Xbox One, too (ang.). 15 czerwca 2015. [dostęp 15 czerwca 2015].
 23. Gary Jones: Bethesda E3 announce 2015 release date and modding for Xbox One and PS4 (ang.). express.co.uk, 15 czerwca 2015. [dostęp 15 czerwca 2015].
 24. Bethesda o przyszłości Fallout 4 (pol.). Gry-Online, 2015-09-09. [dostęp 2015-09-11].
 25. Thanks and Updates for Fallout 4 (ang.). Bethesda.net, 2015-11-19. [dostęp 2015-11-20].
 26. Fallout 4 – informacje o pierwszych DLC, przepustka sezonowa podrożeje (pol.). Gry-Online, 2016-02-16. [dostęp 2016-02-16].
 27. Luke Karmali: Fallout 4 Countdown Clock Appears, Runs Out Tomorrow (ang.). W: IGN [on-line]. 2 czerwca 2015. [dostęp 3 czerwca 2015].
 28. Fallout 4 – Official Trailer (ang.). Bethesda Softworks, 3 czerwca 2015. [dostęp 3 czerwca 2015].
 29. Dave Lee: Fallout 4 confirmed for release by Bethesda – BBC News (ang.). W: BBC News [on-line]. 3 czerwca 2015. [dostęp 3 czerwca 2015].
 30. Luke Karmali: Bethesda Hosting its First Ever E3 Conference in 2015 (ang.). IGN, 10 lutego 2015. [dostęp 3 czerwca 2015].
 31. Much more on #Fallout4 coming at the #BE3 Showcase on 14 czerwcath. Follow Bethesda on Twitch and Tune in on 6.14 (ang.). Twitter, 3 czerwca 2015. [dostęp 3 czerwca 2015].
 32. Andrew Griffin: Fallout 4 announced: trailer and details revealed ahead of E3 launch (ang.). W: The Independent [on-line]. Independent Print Limited, 3 czerwca 2015. [dostęp 3 czerwca 2015].
 33. Emer Sugrue: New Fallout 4 trailer leaves almost everything to the imagination (ang.). 4 czerwca 2015. [dostęp 4 czerwca 2015].
 34. Fallout 4 nie pojawi się na PlayStation 3 i Xboksie 360 (pol.). cdaction.pl, 8 czerwca 2015. [dostęp 8 czerwca 2015].
 35. Mateusz „Papkin” Witczak: Fallout 4: twórcy Dooma i Rage´a pomogli Bethesdzie z bronią palną [WIDEO] (pol.). cdaction.pl, 2015-09-17. [dostęp 2015-09-17].
 36. Fallout 4 ozłocony. W brytyjskich sklepach pojawi się markowe piwo Fallout (pol.). Gry-Online, 2015-10-23. [dostęp 2015-10-24].
 37. Fallout 4 for PC (ang.). GameRankings. [dostęp 2015-11-09].
 38. Fallout 4 for PlayStation 4 (ang.). GameRankings. [dostęp 2015-11-09].
 39. Fallout 4 for Xbox One (ang.). GameRankings. [dostęp 2015-11-09].
 40. Fallout 4 for PC Reviews (ang.). Metacritic. [dostęp 2015-11-09].
 41. Fallout 4 for PlayStation 4 Reviews (ang.). Metacritic. [dostęp 2015-11-09].
 42. Fallout 4 for Xbox One Reviews (ang.). Metacritic. [dostęp 2015-11-09].
 43. Fallout 4 daje radę, czyli pierwsze recenzje postapokaliptycznego hitu (pol.). Gry-Online, 2015-11-09. [dostęp 2015-11-09].
 44. Łukasz Gołąbiowski: Recenzja gry Fallout 4 – Czas apokalipsy. Gry-Online, 2015-11-18. [dostęp 2015-12-03].
 45. Steam Spy on Twitter. (ang.). [dostęp 2015-11-12].
 46. Fallout 4 – ponad dwa miliony sprzedanych kopii na Steam (pol.). Gry-Online, 2015-11-19. [dostęp 2015-11-20].
 47. Kyle Nofuente: ‘Fallout 4’ Breaks 'Grand Theft Auto V' Steam Concurrent User Records On Day One (ang.). Tech Times, 2015-11-11.
 48. Fallout 4 ships 12 million copies in one Day (ang.). GameSpot. [dostęp 2015-11-13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]