Fandom (strona internetowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fandom
Ilustracja
Logo serwisu
Typ strony

serwis internetowy

Komercyjna

nie

Data powstania

18 października 2004

Autor

Jimmy Wales

Rejestracja

opcjonalna

Strona internetowa

Fandom (do 26 marca 2006 – Wikicities; do 4 października 2016 – Wikia) – serwis internetowy umożliwiający bezpłatne uruchamianie projektów wiki opartych na oprogramowaniu MediaWiki, stworzony przez Jimmy’ego Walesa (założyciela Wikipedii) i Angelę Beesley a uruchomiony 18 października 2004.

Wikia Incorporated[edytuj | edytuj kod]

Logo Wikii
Siedziba Wikii i czasopisma Wired w San Francisco, 2012
Logo Wikii na Wikia Party Day w czasie Wikimanii 2012 z dewizą: [TWÓRZ] [WSPÓŁPRACUJ] [BĄDŹ KREATYWNY].

Wikia jest prowadzona przez niejawną spółkę akcyjną Wikia Incorporated, z kapitałem ok. 4 milionów USD. Akcje spółki posiadali w 2006 r. założyciele przedsiębiorstwa oraz dwóch instytucjonalnych inwestorów typu venture capital – Bessemer Venture Partners i Omidyar Network. Dochody spółki pochodzą z reklam umieszczanych w prawym pasku zajmującym szerokość 128 pikseli (Google AdSense), który jest wyświetlany przy wszystkich projektach działających na serwerach Wikii, z wyjątkiem encyklopedii w języku toki pona, przeniesionej w grudniu 2004 z serwerów Fundacji Wikimedia. Przedsiębiorstwo nie publikuje danych na temat wkładu poszczególnych udziałowców ani wartości wypłacanych dywidend. Prezesem Rady Nadzorczej i Dyrektorem Generalnym Wikia Incorporated jest Jimmy Wales. Dyrektorem generalnym (CEO) jest Craig Palmer. W 2006 r. Wikia otworzyła w Poznaniu centrum badawczo-rozwojowe, w którym zespół programistów i administratorów rozwija platformę publikacji opartą na MediaWiki.

Wikia powstało pierwotnie jako miejsce, gdzie można uruchamiać projekty, które nie mieszczą się w misji programowej Wikimedia Foundation. Siedziba spółki znajdowała się początkowo w tym samym miejscu co siedziba Wikimedia Foundation (St. Petersburg na Florydzie). Przeniesienie siedziby do Menlo Park w Kalifornii nastąpiło w czerwcu 2006. Oficjalne zasady Wikii zabraniają uruchamiania projektów, które duplikują lub są wyraźnie konkurencyjne w stosunku do projektów Wikimedia. Zawartość wszystkich projektów Wikii jest obowiązkowo udostępniana na wolnych licencjach. Zazwyczaj jest to licencja Creative Commons: Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach – wersja 3.0[1].

Wikia Polska[edytuj | edytuj kod]

Wikia, Inc. otworzyła w 2006 r. centrum badawczo-rozwojowe w Poznaniu. Obecnie zatrudnia około 50 inżynierów: programistów oraz administratorów.

Projekty Wikia[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 2006 r. na serwerach Wikii znajdowało się około 1600 projektów wiki, z czego 45 polskojęzycznych. Niektóre projekty są dość popularne i powszechnie znane, większość jednak jest niezbyt aktywna. Duży odsetek projektów Wikii jest porzucany przez ich założycieli i ulega po pewnym czasie zamrożeniu, jednak nigdy nie są one całkowicie zamykane. Spośród projektów Wikii najbardziej znane anglojęzyczne to:

Największe projekty polskojęzyczne[edytuj | edytuj kod]

Według danych z 25 lipca 2020 na Wikii działało 405 znaczniejszych projektów polskojęzycznych, licząc tylko te z których każdy posiadał co najmniej 50 artykułów[2].

11 najbardziej aktywnych to (w nawiasie podano liczbę artykułów)[2]:

 1. The Elder Scrolls Wiki (ponad 44 000) – wiki poświęcona serii gier The Elder Scrolls,
 2. Wikia o Starej Telewizji (ponad 18 000) – wiki poświęcona starym programom telewizyjnym,
 3. Ogród Petenery (ponad 17 000) – wiki poświęcona głównie wierszom i poezji współczesnej, gromadząca wolną twórczość własną i przekłady własne utworów będących w domenie publicznej; posiadająca także liczny zbiór utworów (m.in. powieści, opowiadań, baśni, bajek, pieśni, poezji itp.) autorów zaliczanych do polskiej i obcej klasyki,
 4. Wiedźmin Wiki (ponad 11 000) – encyklopedia o świecie Wiedźmina,
 5. Dota 2 Wiki (ponad 10 000) – wiki poświęcona grze Dota 2,
 6. Grand Theft Auto (ponad 9000) – encyklopedia serii gier Grand Theft Auto,
 7. Harry Potter Wiki (ponad 9000) – encyklopedia świata Harry’ego Pottera,
 8. Disney Wiki (ponad 8000) – encyklopedia Disneya,
 9. Sferopedia (ponad 8000) – wiki poświęcona grze Planescape,
 10. Jestem Franky Wiki – encyklopedia serialu Jestem Franky,
 11. Gothicpedia (ponad 7000) – wiki poświęcona światowi Gothic i Arcania.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]