Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore
Gatunek

fantasy

Rok produkcji

2022

Data premiery

7 kwietnia 2022 (Polska)
8 kwietnia 2022 (Wielka Brytania)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone
Wielka Brytania

Język

angielski

Reżyseria

David Yates

Scenariusz

J.K. Rowling
Steve Kloves

Główne role

Eddie Redmayne
Jude Law
Ezra Miller
Dan Fogler
Alison Sudol
Callum Turner
Jessica Williams
Katherine Waterston
Richard Coyle
Mads Mikkelsen.

Muzyka

James Newton Howard

Zdjęcia

George Richmond

Produkcja

David Heyman
J.K. Rowling
Steve Kloves
Lionel Wigram

Wytwórnia

Heyday Films

Dystrybucja

Warner Bros. Pictures

Poprzednik

Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda

Strona internetowa

Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a (oryg. Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore) – brytyjsko-amerykański film fantasy w reżyserii Davida Yatesa na podstawie scenariusza, napisanego przez J.K. Rowling i Steve’a Klovesa, inspirowany oryginalną historią autorstwa Rowling. Jest to trzecia część serii filmów Fantastyczne zwierzęta i jedenasty film franczyzy Wizarding World. W filmie wystąpili m.in. Eddie Redmayne, Jude Law, Ezra Miller, Dan Fogler, Alison Sudol, Callum Turner, Jessica Williams, Katherine Waterston, Richard Coyle i Mads Mikkelsen.

Film miał się pierwotnie ukazać w listopadzie 2020 roku. Ostatecznie przesunięto go na lipiec 2022 roku, a większość głównej obsady z dwóch pierwszych filmów potwierdziła swój udział w marcu 2020 roku. Zdjęcia główne miały rozpocząć się na początku 2020, ale zostały przełożone ze względu na pandemię COVID-19, a ostatecznie rozpoczęły się we wrześniu 2020. Johnny Depp, który w poprzednich filmach wcielał się w postać Grindelwalda, w listopadzie 2020 został zwolniony w związku z kontrowersjami, dotyczącymi jego związku z Amber Heard. Tego samego miesiąca ogłoszono, że zastąpi go Mads Mikkelsen. Zdjęcia kręcono do lutego 2021 roku.

Produkcja miała premierę w Londynie 29 marca 2022 roku, a do kin wszedł 7 kwietnia 2022 w Polsce, 8 kwietnia 2022 roku w Wielkiej Brytanii i 15 kwietnia w Stanach Zjednoczonych. Film otrzymał mieszane recenzje krytyków, choć uznano go za lepszy od poprzednika. Chwalono głównie kreację Mikkelsena.

Streszczenie fabuły[edytuj | edytuj kod]

W Bhutanie w 1932 roku Newt Scamander pomaga urodzić dziecko qlinowi – magicznemu stworzeniu, które potrafi zaglądać w duszę i przyszłość. Zwolennicy Gellerta Grindelwalda, którym przewodzi Credence Barebone, atakują i zabijają matkę, a noworodka porywają. Grindelwald zabija stwora, by wykorzystać jego zdolność do prekognicji. Newt jednak odkrywa, że qilin urodziła bliźnięta i jedno z nich udaje mu się uratować[1][2][3][4].

Albus Dumbledore, nie mogąc walczyć z Grindelwaldem z powodu paktu braterstwa krwi, werbuje Newta, jego brata Tezeusza, profesor zaklęć z Ilvermorny Eulalie „Lally” Hicks, senegalsko-francuskiego czarodzieja Yusufa Kamę oraz amerykańskiego mugola Jacoba Kowalskiego, by udaremnić plan czarnoksiężnika, mający na celu dominację nad światem. Yusuf Kama zostaje wysłany jako szpieg w bliskim otoczeniu Grindelwalda, natomiast reszta grupy zostaje wysłana do Berlina w Niemczech. Tam są świadkami, jak Międzynarodowa Konfederacja Czarodziejów (ICW) uniewinnia Grindelwalda ze wszystkich zarzutów kryminalnych, a następnie wysuwa jego kandydaturę na stanowisko Najwyższej Szychy Międzynarodowej Konfederacji Czarodziejów. ICW uważa, że aresztowanie Grindelwalda może zwiększyć jego poparcie, ale pokonanie go w legalnych wyborach będzie miało skutek odwrotny[1][2][3][4].

Zwolennicy Grindelwalda, którzy przejęli niemieckie Ministerstwo Magii, aresztują Tezeusza i planują zamordować jednego z konkurentów Grindelwalda – brazylijską kandydatkę Vicêncię Santos. Dumbledore zleca Newtowi i Lally uratowanie Tezeusza i udaremnienie zamachu. Podczas gdy Newt ratuje swojego brata z tajnego niemieckiego więzienia dla czarodziejów, Lally i Jacob udaremniają zamach. Jacob zostaje jednak wrobiony w próbę zabicia Grindelwalda, przez co wraz z Lally ledwo uchodzą z życiem. Grindelwald wysyła tymczasem Credence’a, by ten zamordował Dumbledore’a. Albus szybko jednak pokonuje Barebone’a, a ten okazuje się być nieślubnym synem młodszego brata Dumbledore’a, Aberfortha. Dowiedziawszy się, kim jest jego ojciec, Credence zaczyna wątpić w swoją lojalność wobec Grindelwalda[1][2][3][4].

Przywódcy czarodziejskiego świata spotykają się w Bhutanie, gdzie nowa Najwyższa Szycha Międzynarodowej Konfederacji Czarodziejów ma zostać wybrana zgodnie z pradawną tradycją, czyli poprzez uznanie go za godnego przez Qilina, który kłania się osobom o czystym sercu. Używając nekromancji, Grindelwald ożywia zwłoki Qilina, którego wcześniej zabił, i każe mu się pokłonić podczas ceremonii, manipulując w ten sposób wyborami. Udaje mu się to i natychmiast wypowiada wojnę wszystkim mugolom i torturuje Jacoba za próbę zamachu na jego życie; jednak Credence, Queenie Goldstein i Newt demaskują go. Służąca Scamandera przynosi ocalałego Qilina, który kłania się Dumbledore’owi, a także Santos. Wściekły Grindelwald próbuje zabić Credence’a, jednak Albus i Aberforth rzucają zaklęcie obronne. Zetknięcie obu zaklęć przerywa pakt braterstwa krwi, który powstrzymywał Dumbledore’a i Grindelwalda przed atakowaniem się nawzajem, co rozpoczyna walkę między nimi, jednak Grindelwald w końcu się wycofuje[1][2][3][4].

Umierający Credence wraca wraz ze swoim ojcem, Aberfothem do domu. Jacob i Queenie biorą ślub w piekarni w Nowym Jorku, na który przychodzi również Tina Goldstein. Dumbledore obserwuje ceremonię z daleka, a po jej zakończeniu dziękuje Newtowi, po czym sam odchodzi[1][2][3][4].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

 • Eddie Redmayne jako Newt Skamander, pracownik brytyjskiego Ministerstwa Magii, magizoolog[5][6].
 • Jude Law jako Albus Dumbledore, potężny czarodziej, znany na całym świecie, profesor w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie[5][6].
 • Ezra Miller jako Credence Barebone / Aureliusz Dumbledore, odnaleziony przez Grindelwalda bratanek Albusa Dumbledore’a[5][6].
 • Dan Fogler jako Jacob Kowalski, weteran I wojny światowej, właściciel piekarni, przyjaciel Newta i były kochanek Queenie[5][6].
 • Alison Sudol jako Queenie Goldstein, młodsza siostra Tiny, dołącza do Grindelwalda, który obiecuje jej spełnienie marzenia o poślubieniu Jacoba[5][6].
 • Callum Turner jako Tezeusz Skamander, starszy brat Newta Skamandera, pracownik Ministerstwa Magii[5][6].
 • Jessica Williams jako profesor Eulalia „Lally” Hicks, nauczycielka zaklęć w Szkole Magii i Czarodziejstwa Ilvermorny[5][6].
 • Katherine Waterston jako Tina Goldstein, auror i ukochana Newta[5][6].
 • Richard Coyle jako Aberforth Dumbledore, młodszy brat Albusa Dumbledore’a i właściciel gospody Pod Świńskim Łbem[5][6].
 • Mads Mikkelsen jako Gellert Grindelwald, potężny czarnoksiężnik, w młodości przyjaciel Dumbledore’a. Mikkelsen zastąpił w tej roli Johnny’ego Deppa, który wcielał się w postać w poprzednich filmach[5][6].

Ponadto w filmie wystąpili również: Victoria Yeates jako Bunty, asystentka Newta Skamandera[7], William Nadylam jako Yusuf Kama, francuski czarodziej pochodzenia senegalskiego i sojusznik Newta, który wcześniej próbował zabić Credence’a, uważając go za swojego przyrodniego brata Corvusa[8][9], Oliver Masucci jako szef Międzynarodowej Konfederacji Czarodziejów[10], Poppy Corby-Tuech jako Vinda Rosier, prawa ręka Grindelwalda[6], Fiona Glascott jako Minerva McGonagall, nauczycielka w Hogwarcie i współpracowniczka Albusa Dumbledore’a[11]. Hebe Beardsall powtórzyła swoją rolę jako Ariana Dumbledore z filmu Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II[12].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Rozwój projektu[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2014 roku Warner Bros. Pictures ogłosiło, że seria Fantastycznych zwierząt będzie trylogią, której trzecia część zostanie wydana 20 listopada 2020 roku[13][14]. W lipcu 2016 roku reżyser David Yates potwierdził, że J.K. Rowling ma już pomysły na scenariusz trzeciego filmu[15]. W październiku 2016 roku ogłoszono, że seria zostanie rozszerzona do pięciu filmów, a Eddie Redmayne pojawi się we wszystkich jako Newt Scamander[16]. Za produkcję będą odpowiadać Rowling, David Heyman, Steve Kloves i Lionel Wigram[16]. W listopadzie 2016 Yates ujawnił, że wyreżyseruje wszystkie pięć filmów[17].

W listopadzie 2019 studio Warner Bros. wydało komunikat, w którym ogłosiło, że film będzie kręcony w Brazylii, a produkcja rozpocznie się wiosną 2020. Ujawniono także, że Steve Kloves, który wcześniej był scenarzystą filmów z serii o Harrym Potterze dołączył do ekipy filmowej jako współscenarzysta[18].

Casting[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2020 roku potwierdzono, że do swoich ról z poprzednich filmów powrócą Jude Law, Johnny Depp, Ezra Miller, Alison Sudol, Dan Fogler, Callum Turner, Katherine Waterston i Jessica Williams oraz Eddie Redmayne[19]. 6 listopada tego samego roku Depp ogłosił, że jednak nie powtórzy swojej roli jako Grindelwald po tym, jak Warner Bros. poprosiło go o rezygnację z powodu jego osobistych problemów prawnych[20]. Depp nakręcił tylko jedną scenę w Londynie po rozpoczęciu produkcji we wrześniu 2020 roku, ale jego kontrakt przewidywał, że otrzyma wynagrodzenie niezależnie od tego, czy film zostanie ukończony, czy nie[21]. Pensja Deppa wyniosła nawet do 16 milionów dolarów[22]. 25 listopada 2020 roku Warner Bros. ogłosiło, że Deppa w roli Grindelwalda zastąpi Mads Mikkelsen[5].

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Prace na planie pierwotnie miały rozpocząć się 16 marca 2020, ale zostały przełożone z powodu pandemii COVID-19[19]. Zdjęcia oficjalnie rozpoczęły się 20 września, z zachowaniem środków bezpieczeństwa, aby chronić obsadę i ekipę przed wirusem[21][23]. 3 lutego 2021 zdjęcia w Wielkiej Brytanii zostały wstrzymane po tym, jak członek załogi uzyskał pozytywny wynik testu na COVID-19, lecz wznowiono je niedługo później[24]. Kompozytor James Newton Howard potwierdził pod koniec tego samego miesiąca, że prace na planie zostały zakończone[25].

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

Film miał ukazać się 12 listopada 2021, ale po odejściu Deppa oraz z powodu pandemii COVID-19, studio Warner Bros. przesunęło premierę na 15 lipca 2022[26][27][28]. We wrześniu 2021 premiera filmu została przyspieszona o trzy miesiące do 15 kwietnia 2022[29]. Wtedy też ogłoszono oficjalny tytuł filmu[30]. Później ogłoszono, że film ukaże się tydzień wcześniej w Wielkiej Brytanii i Irlandii, 8 kwietnia 2022. 13 grudnia 2021 ukazał się pierwszy zwiastun do filmu[31], a 28 lutego 2022 drugi[32].

Film Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a miał swoją światową premierę w Royal Festival Hall w Londynie 29 marca 2022[33][34]. W Polsce i Australii zadebiutował 7 kwietnia 2022, w Wielkiej Brytanii i Japonii dzień później, w Stanach Zjednoczonych i Argentynie 15 kwietnia 2022, a na Filipinach 16 kwietnia 2022[35][36][37]. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Egipcie, Arabii Saudyjskiej i Katarze film pojawi się 28 kwietnia 2022 roku[35]. Produkcja ma być dostępna w serwisie HBO Max 45 dni po premierze kinowej[38]. Film został również wydany w wersjach 2D, IMAX, Dolby Cinema, 4DX i ScreenX[39].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Film spotkał się z mieszanymi recenzjami krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 47% z 207 recenzji uznano za pozytywne, a średnia ocen wystawionych na ich podstawie wyniosła 5,5/10[40]. Na agregatorze Metacritic średnia ważona ocen z 49 recenzji wyniosła 47 na 100 punktów[41]. Według serwisu ⁣⁣CinemaScore⁣⁣, zajmującego się mierzeniem atrakcyjności filmów w Stanach Zjednoczonych, publiczność przyznała mu ocenę „B+” w skali od A+ do F. W badaniu przeprowadzonym przez konkurencyjny PostTrak 81% widowni przyznała pozytywną ocenę, a 63% publiczności „zdecydowanie poleca” film[42].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e David Yates, Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a, Warner Bros. Pictures, 7 kwietnia 2022.
 2. a b c d e Christy Lemire, Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore movie review (2022) | Roger Ebert [online] [dostęp 2022-04-19] (ang.).
 3. a b c d e Kirsten Acuna, A huge moment in 'Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore’ is just a lazy rip-off of an iconic ‘Harry Potter’ scene [online], Insider [dostęp 2022-04-19] (ang.).
 4. a b c d e Mike Reyes, Fantastic Beasts: The Secrets Of Dumbledore Ending Explained – What’s Next For Newt, Queenie, And Mads Mikkelsen’s Grindelwald? [online], CINEMABLEND, 17 kwietnia 2022 [dostęp 2022-04-19] (ang.).
 5. a b c d e f g h i j k Zack Sharf, Mads Mikkelsen Replacing Johnny Depp as Grindelwald in ‘Fantastic Beasts 3’ [online], IndieWire, 25 listopada 2020 [dostęp 2021-09-25] (ang.).
 6. a b c d e f g h i j k Fantastic Beasts 3, 4 and 5 release date, cast, plot [online], Digital Spy, 22 września 2021 [dostęp 2021-09-25] (ang.).
 7. Fantastic Beasts’ newest star Victoria Yeates on working with her „role model” JK Rowling [online], Radio Times [dostęp 2021-09-25] (ang.).
 8. 'Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore’ Gets New IMAX Poster [online], Collider, 18 marca 2022 [dostęp 2022-03-26] (ang.).
 9. Fantastic Beasts: William Nadylam reveals a fascinating secret about Yusuf Kama [online], Culturess, 9 kwietnia 2019 [dostęp 2022-03-26] (ang.).
 10. Grace Hurley, Oliver Masucci Joins „Fantastic Beasts” 3 Cast as Head of the International Confederation of Wizards [online], MuggleNet, 11 lutego 2021 [dostęp 2021-09-25] (ang.).
 11. Mike Reyes, New Fantastic Beasts: The Secrets Of Dumbledore Trailer Highlights Mads Mikkelsen’s Grindelwald, Brings Back McGonagall [online], CINEMABLEND, 28 lutego 2022 [dostęp 2022-03-26] (ang.).
 12. Fantastic Beasts 3 Releases 18 Posters Of New & Returning Characters [online], ScreenRant, 22 lutego 2022 [dostęp 2022-03-26] (ang.).
 13. WB names David Yates ‘Fantastic Beasts’ director [online], Hypable, 15 października 2014 [dostęp 2021-09-25] (ang.).
 14. David Lieberman, Warner Bros’ Kevin Tsujihara Outlines Major Film & TV Push Amid Cost Cuts: Time Warner Investor Day [online], Deadline, 15 października 2014 [dostęp 2021-09-25] (ang.).
 15. Fantastic Beasts Movie Sequel Has Already Been Written [online], ScreenRant, 1 lipca 2016 [dostęp 2021-09-25] (ang.).
 16. a b Maane Khatchatourian, Dave McNary, ‘Fantastic Beasts and Where to Find Them’ to Be Five-Film Franchise [online], Variety, 13 października 2016 [dostęp 2021-09-25] (ang.).
 17. Ashley Lee, David Yates Says He’s Ready to Direct All Five ‘Fantastic Beasts’ Films [online], The Hollywood Reporter, 11 listopada 2016 [dostęp 2021-09-25] (ang.).
 18. Anthony D’Alessandro, ‘Fantastic Beasts 3′ Moving Forward With Spring 2020 Start, Jessica Williams’ ‘Lally’ Character To Play Pivotal Part In Brazil-Set Threequel [online], Deadline, 4 listopada 2019 [dostęp 2021-09-25] (ang.).
 19. a b Anthony D’Alessandro, ‘Fantastic Beasts 3’ & ‘King Richard’ Warner Bros. Productions Are Also On Hiatus: Coronavirus [online], Deadline, 16 marca 2020 [dostęp 2021-09-25] (ang.).
 20. Rebecca Rubin, Johnny Depp Forced to Exit ‘Fantastic Beasts’ Franchise [online], Variety, 6 listopada 2020 [dostęp 2021-09-25] (ang.).
 21. a b Tatiana Siegel, Behind Warner Bros.’ Decision to Sever Ties With Johnny Depp [online], The Hollywood Reporter, 9 listopada 2020 [dostęp 2021-09-25] (ang.).
 22. Tatiana Siegel, “He’s Radioactive”: Inside Johnny Depp’s Self-Made Implosion [online], The Hollywood Reporter, 9 grudnia 2020 [dostęp 2021-09-25] (ang.).
 23. Eddie Redmayne Confirms Fantastic Beasts 3 Filming Has Resumed And Describes The ‘New Normal’ On Set [online], CINEMABLEND, 20 września 2020 [dostęp 2021-09-25].
 24. Tom Grater, ‘Fantastic Beasts 3’ Pauses UK Production After Positive Covid Test [online], Deadline, 4 lutego 2021 [dostęp 2021-09-25] (ang.).
 25. Matt Grobar, Composer James Newton Howard On Penning ‘News Of The World’s “Broken” Western Score & Returning To Disney Animation With ‘Raya And The Last Dragon’ [online], Deadline, 26 lutego 2021 [dostęp 2021-09-25] (ang.).
 26. Third ‘Fantastic Beasts’ Movie to Open November 2021 [online], The Wrap [dostęp 2021-09-25] (ang.).
 27. Rebecca Rubin, ‘Fantastic Beasts 3’ Release Date Delayed to 2022 [online], Variety, 6 listopada 2020 [dostęp 2021-09-25] (ang.).
 28. Rebecca Rubin, ‘Fantastic Beasts 3’ Sets New Release Date [online], Variety, 9 listopada 2020 [dostęp 2021-09-25] (ang.).
 29. #FantasticBeasts: The Secrets of Dumbledore will release in cinemas across the UK & Ireland on April 8, 2022 [online], Twitter [dostęp 2022-04-19] (pol.).
 30. Aaron Couch, ‘Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore’ Sets New 2022 Release Date [online], The Hollywood Reporter, 22 września 2021 [dostęp 2021-09-25] (ang.).
 31. Zwiastun Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a – data premiery [online], antyweb.pl [dostęp 2021-12-13].
 32. Lexy Perez, ‘Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore’ Trailer Teases Return to Hogwarts, Takedown of Dark Wizard [online], The Hollywood Reporter, 28 lutego 2022 [dostęp 2022-03-26] (ang.).
 33. #WizardingWednesdays returns to celebrate the release of Fantastic Beasts: The #SecretsofDumbledore! [online], Twitter [dostęp 2022-04-19] (pol.).
 34. Jennifer Creevy, Lucy O’Shea, Magic at the „Secrets of Dumbledore” World Premiere [online], MuggleNet, 30 marca 2022 [dostęp 2022-04-19] (ang.).
 35. a b Fantastic Beasts: The Secrets Of Dumbledore – Worldwide Release Dates [online], 17 marca 2022 [dostęp 2022-04-19] [zarchiwizowane z adresu 2022-03-17].
 36. 'Fantastyczne Zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a’: jest nowy zwiastun (wideo) [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-04-19] (pol.).
 37. Fantastyczne zwięrzęta: Tajemnice Dumbledore’a. [dostęp 2022-04-19].
 38. Gem Seddon, Warner Bros. movies heading to HBO Max after 45-day theatrical window in 2022 [online], gamesradar, 10 sierpnia 2021 [dostęp 2022-04-19] (ang.).
 39. Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore Debuts Magical 4DX, ScreenX Posters (Exclusive) [online], CBR, 21 marca 2022 [dostęp 2022-04-19] (ang.).
 40. Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore. [dostęp 2022-05-07].
 41. Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore. [dostęp 2022-05-07].
 42. Anthony D’Alessandro, ‘Dumbledore’ Opens To $43M U.S., Lowest In ‘Harry Potter’ Franchise; What Now For The J.K. Rowling IP? – Sunday AM Update [online], Deadline, 17 kwietnia 2022 [dostęp 2022-04-19] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]