Fantastyka postapokaliptyczna



Fantastyka postapokaliptyczna (postapokalipsa, postapo[1]) – podgatunek fantastyki naukowej traktujący o wydarzeniach bezpośrednio po kataklizmie, apokalipsie[2][3]. Ze względu na niewielkie różnice, związane głównie z odstępem czasowym od katastrofy, co rzutuje na przenikanie się wątków, gatunek jest ściśle – a w niektórych utworach nierozerwalnie – powiązany z fantastyką apokaliptyczną[4].
Historia
[edytuj | edytuj kod]The Last Man (1826) autorstwa Mary Shelley jest powszechnie uważany za jedno z pierwszych współczesnych dzieł fikcji postapokaliptycznej[5]. Utwór opowiada o losach świata w drugiej połowie XXI wieku, kiedy ludzkość powoli ulega zagładzie w wyniku epidemii. Ludzkość zostaje wyniszczona, a na planecie, jak można się domyślić, zostaje tylko jeden człowiek[3][6]. Wśród pierwszych dzieł z gatunku fantastyki postapokaliptycznej wymienia się jeszcze niekiedy After London (1885) Richarda Jefferiesa oraz Wehikuł czasu (1895) Herberta George’a Wellsa[7].
W XX wieku gatunek rozwinął się w następstwie wydarzeń I wojny światowej oraz II wojny światowej i wyścigu zbrojeń nuklearnych w okresie zimnej wojny. Jego popularność wzrosła przede wszystkim w latach 50. Coraz większa liczba eseistów, powieściopisarzy, rysowników i filmowców zaczęła snuć myśli o scenariuszach końca świata[3][4].
Charakterystyka gatunku
[edytuj | edytuj kod]W książkach, grach lub filmach fabuła rozgrywa się zazwyczaj po wojnie jądrowej, pandemii, katastrofie ekologicznej[8][9], upadku asteroidy, ataku kosmitów, inwazji zombie[10], przejęcia władzy przez sztuczną inteligencję etc[4]. Główną cechą jest to, że ludzkość cofa się do czasów przedindustrialnych. Historia może dotyczyć prób zapobieżenia apokaliptycznemu wydarzeniu, radzenia sobie z jego skutkami i konsekwencjami lub być postapokaliptyczna, osadzona w czasie po katastrofie. Ramy czasowe mogą obejmować okres bezpośrednio po kataklizmie, koncentrując się na trudach ocalałych, ich psychologii oraz wysiłkach na rzecz przetrwania i zachowania jedności ludzkości[11], albo odległą przyszłość, gdzie cywilizacja sprzed katastrofy została zapomniana lub zmitologizowana[3]. Historie postapokaliptyczne często rozgrywają się w świecie przyszłości pozbawionym technologii albo w rzeczywistości, w której zachowały się jedynie szczątkowe elementy dawnego społeczeństwa i technologii[12][13][14].
Katastrofa nie musi dotyczyć całej Ziemi. Do konwencji postapo zaliczają się także utwory dotyczące skutków nawet lokalnych katastrof, jednak na tyle poważnych, że pozostają po nich obszary spełniające założenia postapo, np. powieść Piknik na skraju drogi[1] czy nawiązująca do niej luźno gra S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla[15][16].
Dzieła postapokaliptyczne często przedstawiają utratę globalnej perspektywy, ponieważ bohaterowie są zdani wyłącznie na siebie, nierzadko posiadając niewielką lub żadną wiedzę o świecie zewnętrznym[16]. Ponadto dzieła postapokaliptyczne często przedstawiają światy pozbawione nowoczesnej technologii, której szybki rozwój może stanowić wyzwanie dla ludzkiej percepcji. Ewolucyjnie ludzki mózg przystosowany był do radzenia sobie z problemami bezpośrednimi, takimi jak zagrożenia fizyczne, a nie do funkcjonowania w złożonych strukturach współczesnego społeczeństwa. W światach postapokaliptycznych problemy typowe dla zaawansowanych cywilizacji znikają, co sprawia, że fabuły koncentrują się na prostszych, bardziej pierwotnych realiach[2]. Tego rodzaju dzieła przyciągają uwagę odbiorców nie tylko wizją zniszczenia, ale także przedstawieniem świata uproszczonego, mniej skomplikowanego, a tym samym bardziej zrozumiałego i bliskiego człowiekowi[10].
Tego rodzaju fikcja jest przedmiotem badań nauk społecznych i może dostarczać wglądu w obawy danej kultury[16][10][11], a także w takie kwestie, jak rola wyobrażana dla administracji publicznej[8].
Od końca XX wieku można zaobserwować wzrost popularności filmów postapokaliptycznych[10][11][12]. Amerykański badacz kultury Christopher Schmidt zauważa, że podczas gdy świat „ulega zniszczeniu” z perspektywy przyszłych pokoleń, my odwracamy uwagę od katastrof, biernie oglądając je jako rozrywkę[13]. Niektórzy komentatorzy zwracają uwagę na ten trend, mówiąc, że „łatwiej wyobrazić sobie koniec świata niż koniec kapitalizmu”[14][1][15][17][9].
Świat postapokalipsy jest różnie przedstawiany: często jako wielka pustynia (Mad Max), wieczna zmarzlina (Pojutrze), cały glob zalany wodą (Wodny świat) albo po prostu pustkowie pełne ruin i pozostałości dawnej cywilizacji (m.in. Terminator i Jestem legendą)[18].
Wykorzystywane motywy
[edytuj | edytuj kod]
Wśród wykorzystywanych motywów w fantastyce postapokaliptycznej można wyróżnić:
- Samotność – Bohaterowie, znajdujący się w przerażająco wielkim i pustym świecie, walczą o przetrwanie, starając się zachować wspomnienia o minionej cywilizacji (Jestem legendą)[19].
- Konflikt, survival – Ocalali po kataklizmie muszą stawić czoła mutantom, zombie, czy gangom, które rabują i mordują napotkanych ludzi (Mad Max)[10][20][21].
- Zniszczona cywilizacja – Fantastyka postapokaliptyczna często przedstawia świat, w którym cywilizacja upadła lub została zniszczona w wyniku katastrofy. Katastrofa może mieć różne formy – od wojny nuklearnej po globalne epidemie[22].
- Wyprawa, eksploracja, wędrówka – Protagonista staje przed koniecznością wykonania zadania ważnego dla społeczności lub władz (Ucieczka z Nowego Jorku, Ucieczka z Los Angeles), wyrusza w poszukiwaniu cennych artefaktów lub po prostu wędruje przez zniszczony świat (Droga)[11].
- Walka o przetrwanie i zasoby – W takich światach zasoby, jak woda, jedzenie czy paliwa, stają się bardzo cenne. Główne motywy to walka o przetrwanie i konieczność adaptacji do nowego, trudnego świata[23].
- Nowe formy społeczne i polityczne – Po upadku starego porządku pojawiają się nowe formy organizacji społecznej. Może to być anarchia, powstawanie nowych tyranów lub różne eksperymentalne społeczności[24][25].
- Mesjanizm, ratowanie świata – Fabuła często śledzi losy wybitnych jednostek lub grup, które kładą podwaliny pod odradzającą się cywilizację (Jestem legendą), lub przedstawia wydarzenia związane z próbą ratowania świata przed katastrofą (12 małp) bądź próbą odwrócenia jej skutków (Matrix)[26][27].
- Motyw podróży i odkrywania nowych światów – Postapokaliptyczne fabuły często zawierają motyw podróży. Bohaterowie przemierzają zniszczony świat, poszukując bezpiecznych miejsc lub próbując zrozumieć, co pozostało po katastrofie[11].
- Refleksja nad kondycją ludzką i moralnością – Postapokaliptyczna fantastyka często bada ludzką naturę i moralność w kontekście ekstremalnych warunków. W takich światach, gdzie życie jest zagrożone, pojawiają się pytania o to, co jest słuszne, a co nie[28][29][30].
- Motyw nadziei lub odrodzenia – Choć świat postapokaliptyczny jest często ukazywany w mrocznych barwach, niektóre dzieła zawierają motywy nadziei, odrodzenia i odbudowy cywilizacji.
W fabule utworów postapokaliptycznych motywy te najczęściej nie występują samodzielnie, lecz w różnego rodzaju kombinacjach. Urozmaicone są także wykorzystywane konwencje, by wymienić: utwory przygodowe, katastroficzne, horror, psychologiczne, a nawet komedie[31], jak Seksmisja[32] czy Delicatessen[33] czy fantasy, jak Bastion[34].
Pisownia
[edytuj | edytuj kod]W języku polskim poprawna pisownia przymiotnika to postapokaliptyczny. Będąca kalką z języka angielskiego pisownia post-apokaliptyczny czy post apokaliptyczny jest błędna[35][36].
Przykłady dzieł o tematyce postapokaliptycznej
[edytuj | edytuj kod]Książki
[edytuj | edytuj kod]- Wojna światów (The War of the Worlds, 1898) – Herbert George Wells
- Rękopis Hopkinsa (The Hopkins Manuscript, 1939) – Robert Cedric Sherriff
- Ziemia trwa (Earth Abides, 1949) – George Rippey Stewart
- Dzień tryfidów (The Day of the Triffids, 1951) – John Wyndham
- Wiadro powietrza (A Pail of Air, 1951) (opowiadanie) – Fritz Leiber
- Świt 2250 (Star Man’s Son, 2250 A.D., 1952) – Andre Norton
- Jestem legendą (I Am Legend, 1954) – Richard Matheson
- Poczwarki (The Chrysalids, 1955) – John Wyndham
- Śmierć trawy (The Death of Grass, 1956) – John Christopher
- Ostatni brzeg (On the Beach, 1957) – Nevil Shute
- Kantyczka dla Leibowitza (A Canticle for Leibowitz, 1959) – Walter M. Miller
- Biada Babilonowi (Alas, Babilon, 1959) – Pat Frank
- Rozpustne nasienie (The Wanting Seed, 1962) – Anthony Burgess
- Siwobrody (Greybeard, 1964) – Brian Aldiss
- Doktor Bluthgeld (Dr. Bloodmoney, or How We Got Along After the Bomb, 1965) – Philip K. Dick
- Aleja Potępienia (Damnation Alley, 1969) – Roger Zelazny
- Wielkie solo Antona L. (Grosses Solo für Anton, 1976) – Herbert Rosendorfer
- Deus Irae, (1976) – Philip K. Dick i Roger Zelazny
- Gdzie dawniej śpiewał ptak (Where Late the Sweet Birds Sang, 1977) – Kate Wilhelm
- Plaga (Plague, 1977) – Graham Masterton
- Bastion (The Stand, 1978) – Stephen King
- Mgła (The Mist, 1980) (opowiadanie ze zbioru Szkieletowa załoga, 1985) – Stephen King
- Witaj Ameryko (1981) – J.G. Ballard
- Listonosz (The Postman, 1985) – David Brin
- Fermi i mróz (Fermi and Frost, 1985) (opowiadanie) – Frederik Pohl
- Głowa Kasandry (1985) – Marek Baraniecki
- Łabędzi śpiew (Swan Song, 1987) – Robert McCammon
- Przypowieść o siewcy (Parable of the Sower, 1993) i Przypowieść o talentach (Parable of the Talents, 1998) – Octavia E. Butler
- Oryks i Derkacz, (2004) (Oryx and Crake, 2003) – Margaret Atwood
- Metro 2033, (2005), Metro 2034, (2009), Metro 2035, (2015) – Dmitrij Głuchowski
- Komórka (Cell, 2006) – Stephen King
- Apokalipsa (The Taking, 2006) – Dean Koontz
- Droga (The Road, 2006) – Cormac McCarthy
- Rok potopu (2010) (Year of the Flood, 2007) – Margaret Atwood
- Wyczerpać morze – Jan Dobraczyński
Filmy
[edytuj | edytuj kod]- Ostatni brzeg (On the Beach, 1959 oraz nowa wersja z 2000)
- Dzień Tryfidów (The Day of the Triffids, 1962)
- Kwintet (Quintet, 1979)
- Mad Max (1979) oraz następne części
- Ucieczka z Nowego Jorku (Escape from New York, 1981)
- Nazajutrz (The Day After, 1983)
- Seksmisja (1983)
- Threads (1984)
- O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji, (1985)
- Ameryka 3000 (America 3000, 1986)
- Listy martwego człowieka (Pisma miortwogo czełowieka, 1986)
- Stalowy świt (Steel Dawn, 1987)
- Rycerze (Knights, 1993)
- Bastion (The Stand, 1994)
- Tajemnica Syriusza (Screamers, 1995)
- Wodny świat (Waterworld, 1995)
- Wysłannik przyszłości (The Postman, 1997)
- 28 dni później (28 Days Later..., 2002), 28 tygodni później (28 Weeks Later, 2007)
- Pojutrze (The Day After Tomorrow, 2004)
- Świt żywych trupów (Dawn of the Dead, 2004)
- Wojna światów (War of the Worlds, 2005)
- Jestem legendą (I Am Legend, 2007)
- Resident Evil: Zagłada (Resident Evil: Extinction, 2007)
- Doomsday (2008)
- Terminator: Ocalenie (Terminator: Salvation, 2009)[18]
- Droga (The Road, 2009)
- Księga ocalenia (The Book of Eli, 2010)
- This Is the End (2013)
- World War Z (2013)
- Niepamięć (2013)
- Ewolucja planety małp (2014)
Seriale
[edytuj | edytuj kod]- Planeta Małp (Planet of the Apes, 1974)
- Kapitan Power i żołnierze przyszłości (Captain Power and the Soldiers of the Future, 1987–1988)
- Alana – dziewczyna z przyszłości (The Girl from Tomorrow, 1990)
- Bastion (The Stand, 1994)
- Cień anioła (Dark Angel, 2000–2002)
- Jeremiah (2002–2004)
- Jerycho (Jericho, 2006–2008)
- Three Moons Over Milford (2006)
- Afterworld (2007–2008)
- Ocaleni (Survivors, 2008)
- Dead Set (2008)
- Żywe trupy (The Walking Dead, 2010)
- Wrogie niebo (Falling Skies, 2011)
- Revolution (2012)
- Z Nation (2014)
- The 100 (2014)
- American Horror Story: Apokalipsa (American Horror Story: Apocalypse, 2018)
- Łasuch (2020)
Gry[37][38][39]
[edytuj | edytuj kod]- Seria Fallout (od 1997)
- S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla (2007)
- Left 4 Dead 2 (2009)
- The Walking Dead (2012)
- The Last of Us (2013)
- Dying Light (2015)
- Mad Max (2015)
- Metro Exodus (2019)
- Days Gone (2019)
- Terminator: Resistance (2019)[40]
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b c Joanna B. Bednarek , Postapokalipsa tu i teraz [online], malyformat.com, 28 lipca 2023 [dostęp 2025-01-15] (pol.).
- ↑ a b Alexandra Ekstein-Kon , Why Are So Many Movies And Shows Set In The Post-Apocalypse? [online], moviepilot.com, 4 marca 2017 [dostęp 2025-01-15] [zarchiwizowane z adresu 2017-03-04] (ang.).
- ↑ a b c d Ryan Law , The Ultimate Guide to Post-Apocalyptic Fiction [online], ashtales.com [dostęp 2025-01-15] (ang.).
- ↑ a b c What Is Apocalyptic and Post-Apocalyptic Fiction? [online], masterclass.com, 2021 [dostęp 2025-01-15] (ang.).
- ↑ Sasha Blakeley , Joshua Wimmer , Post-Apocalyptic Literature [online], study.com, 2023 [dostęp 2025-01-15] (ang.).
- ↑ Kat Eschner , The Author of ‘Frankenstein’ Also Wrote a Post-Apocalyptic Plague Novel [online], Smithsonian Magazine [dostęp 2020-02-19] (ang.).
- ↑ Jerzy Franczak , Postapokaliptyka. Rekonesans badawczy., rcin.org.pl, 2020, DOI: 10.18318/td.2020.1.5 [dostęp 2025-01-15] (pol.).
- ↑ a b Aaron Smith-Walter , Is Government (Un)Dead?: What Apocalyptic Fiction Tells Us About Our View of Public Administration, „International Journal of Organization Theory and Behavior”, 17 (4), Emerald Publishing, 2014, s. 336-366, DOI: 10.1108/IJOTB-17-03-2014-B004, ISSN 1093-4537 [dostęp 2025-01-15] (ang.).
- ↑ a b Lech Nijakowski , Postapokalipsy ekologiczne jako ćwiczenie wyobraźni apokaliptycznej, „Kultura Współczesna. Teoria. Interpretacje. Praktyka”, 109, Narodowe Centrum Kultury, s. 98-112, DOI: 10.26112/kw.2020.109.07, ISSN 1230-4808 [dostęp 2025-01-15] (pol.).
- ↑ a b c d e Ksenia Olkusz , Literatura zombiecentryczna jako narracje końca i początku, journals.umcs.pl, 2016, DOI: 10.17951/ff.2016.34.2.33 [dostęp 2025-01-14] (pol.).
- ↑ a b c d e Shayan Foroozesh , Evolutionary Literary Study and Post-Apocalyptic Fiction: Studying Human Nature in Cormac McCarthy's The Road [online], academia.edu [dostęp 2025-01-14] (ang.).
- ↑ a b Richard G. Kyle , Apocalyptic Fever: End-Time Prophecies in Modern America, Wipf and Stock Publishers, 1 sierpnia 2012, ISBN 978-1-62189-410-0 [dostęp 2025-01-15] (ang.).
- ↑ a b Christopher Schmidt , Why are Dystopian Films on the Rise Again? [online], daily.jstor.org, 19 listopada 2014 [dostęp 2025-01-15] (ang.).
- ↑ a b Stephen Baker , Greg McLaughlin , From Belfast to Bamako: Cinema in the Era of Capitalist Realism, Barry Monahan (red.), London: Palgrave Macmillan UK, 2015, s. 107–116, DOI: 10.1057/9781137496362_10, ISBN 978-1-137-49636-2 [dostęp 2025-01-15] (ang.).
- ↑ a b Dan Hassler-Forest , Capitalist Superheroes: Caped Crusaders in the Neoliberal Age, John Hunt Publishing, 2012, ISBN 978-1-78099-179-5 [dostęp 2025-01-15] (ang.).
- ↑ a b c Iwona Kawka , Wizja postapokaliptycznego świata ukazana w literaturze, filmach i multimedialnych grach komputerowych [online], trzynasty-schron.net, 2013 [dostęp 2025-01-14] (ang.).
- ↑ Kacper Tochowicz , Człowiek w obliczu bankructwa kapitalizmu. Zakończenie trylogii „MaddAddam” Margaret Atwood jako posthumanistyczna utopia, „Śląskie Studia Polonistyczne” (1 (21)), ceeol.com, 2023, s. 1–10, ISSN 2084-0772 [dostęp 2025-01-15] (pol.).
- ↑ a b Appreciating the Post-Apocalyptic Horror of ‘Terminator Salvation’ [online], bloody-disgusting.com [dostęp 2025-01-23] (ang.).
- ↑ Janani Subramanian , Alienating identification: Black identity in The Brother from Another Planet and I Am Legend, „Science Fiction Film & Television”, 3 (1), 2010, s. 37–55, DOI: 10.3828/sfftv.2010.3 [dostęp 2025-01-15] .
- ↑ Iwona Kawka , Wizja postapokaliptycznego świata ukazana w literaturze, filmach i multimedialnych grach komputerowych [online], trzynasty-schron.net, 2013 [dostęp 2025-01-14] (ang.).
- ↑ Dennis H. Barbour , Heroism and Redemption in the Mad Max Trilogy, tandfonline.com, 1999, DOI: 10.1080/01956059909602806, ISSN 0195-6051 [dostęp 2025-01-15] (pol.).
- ↑ M. Keith Booker , The Dystopian Impulse in Modern Literature: Fiction as Social Criticism (Contributions to the Study of Science Fiction and Fantasy), Praeger, ISBN 978-0313290923 .
- ↑ Damian Kutyła , Postapokaliptyczna przyszłość świata w kinematografii SF, „Wschodni Rocznik Humanistyczny”, wrh.edu.pl, 2019, s. 167-180, DOI: 10.36121/dkutyla.16.2019.1.169, ISSN 1731-982X [dostęp 2025-01-15] (ang.).
- ↑ Marcin Haczek , Polityczno-społeczna postapokalipsa w "Metrze 2033" Dmitrija Głuchowskiego [online], ruj.uj.edu.pl, 26 lipca 2023 [dostęp 2025-01-15] (pol.).
- ↑ Brandon Cornett , Post-Apocalyptic Genre: Definition, Characteristics and Examples [online], cornettfiction.com, 12 października 2022 [dostęp 2025-01-15] (ang.).
- ↑ Abraham Riesman , 12 Monkeys Is the Apocalypse Movie We Need Right Now [online], vulture.com/, 13 marca 2020 [dostęp 2025-01-14] (ang.).
- ↑ Jack Myers , Media Ecologist/Chairman MediaVillage , Understanding Gen-Z: The Post-Apocalyptic Generation [online], Medium, 23 sierpnia 2017 [dostęp 2025-01-14] (ang.).
- ↑ Rim Winssi , Ethics after the Apocalypse – Teaching Right and Wrong through and Analysis of Cormac McCarthy’s The Road, Linköping University, 2023 [dostęp 2025-01-15] (ang.).
- ↑ Scott Meslow , The Post-Apocalyptic Morality of 'The Walking Dead' [online], theatlantic.com, 5 marca 2012 [dostęp 2025-01-15] (ang.).
- ↑ Post-Apocalyptic Literature [online], study.com [dostęp 2025-01-15] .
- ↑ Jack Dudley , Beckett, Atwood, and Postapocalyptic Tragicomedy, „Novel”, 54 (1), 2021, s. 104–119, DOI: 10.1215/00295132-8868833, ISSN 0029-5132 [dostęp 2025-01-15] .
- ↑ Najlepsze filmy i seriale POSTAPOKALIPTYCZNE [online], film.org.pl, 4 lutego 2023 [dostęp 2025-01-15] (pol.).
- ↑ Adam Lowe , 10 Hilarious Apocalyptic Comedies to Watch Before 'White Noise' [online], Collider, 23 grudnia 2022 [dostęp 2025-01-15] (ang.).
- ↑ Stephen King , Stand: The Complete & Uncut Edition, The Inspiration [online], stephenking.com, 2 lutego 2009 [dostęp 2025-01-15] [zarchiwizowane z adresu 2009-02-02] .
- ↑ Katarzyna Mazur , Słowotwórstwo [online], poradniajezykowa.us.edu.pl [dostęp 2017-08-25] [zarchiwizowane z adresu 2021-02-24] (pol.).
- ↑ Maciej Malinowski , Przymiotnik postapokaliptyczny [online], sjp.pwn.pl, 18 kwietnia 2018 [dostęp 2025-01-14] (pol.).
- ↑ 10 Best Post-Apocalyptic Horror Games [online], thegamer.com [dostęp 2025-01-23] (ang.).
- ↑ The 22 Best Post-Apocalyptic Games of All Time, Ranked [online], gamerant.com [dostęp 2025-01-23] (ang.).
- ↑ The best apocalypse games on PC 2024 [online], pcgamesn.com [dostęp 2025-01-23] (ang.).
- ↑ Terminator: Resistance review: a first-person shooter out of time. Eurogamer. [dostęp 2025-01-23].