Fantastyka postapokaliptyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Scena z filmu postapokaliptycznego Ostatnia kobieta na Ziemi

Fantastyka postapokaliptyczna – wizja, konwencja traktująca o wydarzeniach bezpośrednio po kataklizmie, apokalipsie.

W książkach lub filmach fabuła rozgrywa się zazwyczaj po wojnie jądrowej, pandemii lub katastrofie ekologicznej. Ziemia staje się wówczas areną dla ludzi czerpiących z resztek zniszczonej cywilizacji, starających się przetrwać i przystosować do niesprzyjających warunków.

Świat postapokalipsy jest różnie przedstawiany: często jako wielka pustynia (Mad Max), wieczna zmarzlina (Pojutrze), cały glob zalany wodą (Wodny świat) albo po prostu opustoszała Ziemia, pełna ruin i pozostałości dawnej cywilizacji (Jestem legendą). Często w postapokalipsie wykorzystywany jest motyw mutantów, zombie czy gangów łupiących i mordujących ostatnich ludzi. Większość ludzkości wyginęła, a pozostali przy życiu ludzie stają przed wizją nowego świata. Największym i najczęściej wykorzystywanym motywem przewodnim w tego typu wizjach jest samotność. Bohater lub bohaterowie, w przerażająco wielkim i pustym świecie, starają się przetrwać wraz ze wspomnieniami dawnej cywilizacji.

Pewną formą apokaliptycznych wizji w książkach i filmach są przeżycia bohaterów tuż przed lub bezpośrednio w trakcie trwania kataklizmu (Pojutrze), wówczas na pierwszy plan wysuwają się dylematy: dokąd uciec i kogo ratować.

Wybrane książki o tematyce postapokaliptycznej[edytuj | edytuj kod]

Wybrane filmy o tematyce postapokaliptycznej[edytuj | edytuj kod]

Wybrane seriale o tematyce postapokaliptycznej[edytuj | edytuj kod]

Wybrane gry fabularne o tematyce postapokaliptycznej[edytuj | edytuj kod]

Wybrane gry komputerowe o tematyce postapokaliptycznej[edytuj | edytuj kod]

Pisownia[edytuj | edytuj kod]

W języku polskim jedyna poprawna pisownia przymiotnika to postapokaliptyczny. Będąca kalką z języka angielskiego pisownia post-apokaliptyczny czy post apokaliptyczny jest błędna.