Fantomas kontra Scotland Yard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fantomas kontra Scotland Yard
Fantômas contre Scotland Yard
Ilustracja
Wizerunek Fantomasa
Gatunek komedia kryminalna
Data premiery 16 marca 1967
Kraj produkcji  Francja
Język francuski
Czas trwania 104 min
Reżyseria André Hunebelle
Scenariusz Jean Halain
Główne role Louis de Funes Jean Marais Mylène Demongeot
Muzyka Michel Magne
Poprzednik Fantomas wraca (1965)

Fantomas Kontra Scotland Yardfrancuska komedia kryminalna z 1967 z udziałem Jeana Marais i Louisa de Funes w rolach głównych. Trzecia, ostatnia z części przygód o nieuchwytnym Fantomasie. We Francji film obejrzało 3,5 mln widzów.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Trzecie spotkanie z Fantomasem, przestępcy o stu twarzach. Tym razem zbrodniarz daje o sobie znać w Szkocji. Morduje tam sir Waltera Browna, arystokratę, który odmówił mu posłuszeństwa. Zwłoki mężczyzny znajduje w swoim zamku jego przyjaciel, lord Mac Rashley. Również i jego życie jest w niebezpieczeństwie. Fantomas bowiem wpada na genialny pomysł, od najbogatszych tego świata postanawia ściągać podatek od prawa do życia.

Wśród biznesmenów wybucha panika. Wkrótce morderca rozciąga swój nakaz płatniczy także na brytyjską mafię, zapominając, że on sam jest również przestępcą. Ochronić milionerów może tylko inspektor paryskiej policji, komisarz Juve (Louis de Funes). Wyrusza on, razem z dziennikarzem Fandorem (Jean Marais) i jego piękną narzeczoną Heleną (Mylène Demongeot), tropem złoczyńcy. Cała trójka przybywa na zamek lorda Mac Rashleya, gdzie mają przeprowadzić własne dochodzenie.

Fantomas jednak nie rezygnuje ze swoich planów i już zaciera ręce na myśl o spotkaniu ze swoimi odwiecznymi pogromcami. W średniowiecznym zamku, w którym podobno straszy, Juve nie ma łatwego zadania. Na przeszkodzie stają mu fałszywi wisielcy i prawdziwe zwłoki, duchy-nie-duchy i korowód masek, a wreszcie koń siadający na zadzie jak pies, który w dodatku mówi. Tymczasem lord Mac Rashley organizuje polowanie na lisa. Dla Fantomasa to wspaniała okazja, by rozprawić się z przeciwnikami.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Film kręcony był we Francji. Sceny zamkowe nakręcono we francuskim Zamku Roquetaillade, w miejscowości Mazères, w departamencie Gironde. Sceny polowania na lisa kręcono w Lesie Fontainebleau niedaleko Paryża.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]