Fantomen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fantomen (ew. Bakłażan[1], Czarna Łata[2], Upiór,[3], Mal Wersant org. The Phantom Blot[4]) – fikcyjna postać z komiksów występująca głównie jako wróg Myszki Miki. Stworzona przez Floyda Gottfredsona w 1939 roku[4].

Debiut[edytuj | edytuj kod]

Debiut komiksowy postaci miał miejsce w komiksie Outwits the Phantom Blot, natomiast na ekranie w serialu „Kacze opowieści”. Fantomen wystąpił także w serialu „Produkcje Myszki Miki

Historia[edytuj | edytuj kod]

W Polsce ukazało się niewiele komiksów gdzie ukazana jest twarz Fantomena. Zwykle nosi czarną pelerynę, która z drugiej strony jest biała, aby nikt nie widział go na śniegu, i wysyła promienie podczerwone. Dzięki temu jest niewidzialny w ogrzewanych pomieszczeniach[5]. W latach 1964-1966 wydawano w USA magazyn poświęcony Fantomenowi i jego zbrodniom, do którego rysunki wykonywał Paul Murry. Fantomen miał wychudzoną twarz i cienkie wąsy, był karykaturą Walta Disneya. Zależnie od wydawnictwa jego wizerunek zmienia się. Egmont, jak również francuskie historie, ukazują go w kapturze. Natomiast we włoskich komiksach często ukazywany jest zdemaskowany, czasami nawet bez swojego płaszcza. We francuskich tłumaczeniach włoskich historii, gdzie Fantomen ukazuje się zdemaskowany, często nosi imię Jo Crisse i przedstawiony zostaje jako gangster, podczas gdy we włoskich tłumaczeniach nosi imię Macchia Nera. Fantomen czasami współpracuje z innymi czarnymi charakterami takimi jak Czarny Piotruś, Bracia Be czy Wiedźma Mim, która w zagranicznych komiksach jest w nim zakochana. W europejskich komiksach na porządku dziennym jest gdy Fantomen próbuje zabić Mikiego i jego sojuszników.

O jego rodzinie nie wiadomo nic, poza tym, że ma brata Bladego[6].

Będąc przestępcą, Fantomen woli pociągać za sznurki niż samemu zajmować się brudna robotą. Podczas swojej kariery zyskał duże ilości pieniędzy i zainwestował je w biznesie. Jego względne bogactwo pozwala mu, by sfinansować własne ambitne plany. Jest zręcznym manipulatorem i czasami używa tej umiejętności, by zmusić innych, by mu służyli. Ma wysoko rozwiniętą wiedzę naukową, głównie w fizyce, mechanice i biologii. Często używa jej w swoich planach. Wymyśla różne urządzenia, których używa jako broń. Twierdzi również, że jest artystyczną duszą i ma znaczną umiejętność w malowaniu, której używa, by stworzyć falsyfikaty sławnych prac. W zagranicznych komiksach kradnie oryginały z muzeów i zostawia ich kopie. Podobnych metod używa Fantomas z polskiej książki „Pan Samochodzik i Fantomas”.

Nawet jeśli policja zdoła go schwytać i uwięzić, znów ucieka. Chociaż pragnie pieniędzy i władzy, to jego największą żądzą jest sława i władza nad światem. Nie potrafi znieść widoku śmierci, dlatego stara się wyeliminować Mikiego na odległość przy pomocy różnych śmiercionośnych maszyn, które nie zawsze działają skutecznie. Głównie z tego powodu Mikiemu udaje się zawsze uciec i przechytrzyć Fantomena.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Komiks: Donald i spółka 2 'Donald i nieprzewidziane historie'
  2. Komiks: Donald i spółka 10 'Zagrożenie magnetyczne'
  3. Komiks: Donald i Spółka 20 'O dwóch takich co ukradli świąteczny nastrój'
  4. a b Informacje o postaci w Inducks
  5. Romano Scarpa, „Podwójny sekret Fantomena”
  6. Kurt Benhke, „Walka o wizerunek”