Przejdź do zawartości

Far Cry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Far Cry
Ilustracja
Logo gry
Producent

Crytek

Wydawca

Ubisoft

Dystrybutor

Cenega Poland

Seria gier

Far Cry

Kompozytor

Thomas Baertschi

Silnik

CryEngine

Wersja

1.4

Data wydania

23 marca 2004[1]
POL: 10 maja 2004[1]

Gatunek

FPS

Tryby gry

jedno- i wieloosobowa

Kategorie wiekowe

ESRB: Mature[2]
ACB: Mature[3]
PEGI: 16+[1]

Wymagania sprzętowe
Platforma

Windows, Xbox 360, PlayStation 3[a]

Nośniki

CD (5), DVD (1)

Wymagania

procesor Intel Pentium III 1 Ghz lub AMD Athlon XP 1500+ (optymalnie Pentium IV 3 Ghz), 256 MB RAM (zalecany 1 GB), karta graficzna 64 MB zgodna z DirectX 9.0b (zalecana karta z 128 MB), 4 GB HDD, system operacyjny Windows 98 SE, 2000, XP

Kontrolery

klawiatura, mysz

Następna gra w serii

Far Cry 2 (2008)

Strona internetowa

Far Crystrzelanka pierwszoosobowa, wyprodukowana przez Crytek Studios oraz wydana przez Ubisoft w 2004 roku[1].

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Gra opowiada o byłym żołnierzu sił specjalnych Jacku Carverze, który po odejściu z jednostki utrzymywał się z oferowania transportu łodzią. Został wynajęty przez dziennikarkę Valerie Constantine, która chciała zobaczyć jeden z archipelagów Mikronezji. W czasie rejsu ich łódka zostaje zniszczona przez rakietę wystrzeloną z plaży, dziennikarka znika, a on sam ledwo uchodzi z życiem. Świadomość odzyskuje w bunkrze, z którego jak najszybciej musi się wydostać i dowiedzieć się za sprawą pierwszego kontaktu w grze, tajemniczego Harlana Doyle’a, co tu robi oraz jak może przetrwać.

Rozgrywka

[edytuj | edytuj kod]

Jako że Jack Carver ma doświadczenie wojskowe, bronią zdobytą w grze posługuje się tak jak każdy weteran służby wojskowej. Potrafi korzystać z maczety, broni palnej, wyrzutni rakiet, granatów, pojazdów i dodatkowego wyposażenia, takiego jak lornetki, latarki i paralotnie.

Produkcja

[edytuj | edytuj kod]

Studio Crytek do stworzenia Far Cry'a i zaistnienia w świecie gier komputerowych wykorzystało autorski, nowoczesny silnik graficzny CryEngine, pozwalający na wyświetlenie dużej połaci terenu otwartego z bardzo wysokiej jakości teksturami, oferujący fizykę pozwalającą na przesuwanie bądź niszczenie dużej ilości elementów na planszy (wprawdzie nie można demolować terenu z drzewami, jednak wszystko inne jest dosyć plastyczne i możliwe do zburzenia). AI przeciwników też ma wysoką jakość: najemnicy, będący głównymi przeciwnikami gracza, potrafią oflankować gracza, wzywać innych na pomoc, korzystać z osłon, reagować na różne odgłosy i porozumiewać się ze sobą. Snajperzy starają się pozostać niezauważonymi przez gracza, rażąc go z dużych odległości. Robotnicy natychmiast zawiadamiają najemników w obliczu zagrożenia bezpieczeństwa, itp. Mutanty zaś (jak się okazuje – stworzone przez kontrowersyjnego naukowca Kriegera) przeprowadzają jeden szybki, skuteczny atak, mający na celu szybkie zabicie bohatera. Wraz z grą udostępniono narzędzie CryEngine Sandbox służące do tworzenia własnych map i modów do gry.

Wersje na konsole

[edytuj | edytuj kod]

W 2004 Crytek sprzedał prawa do nazwy Far Cry wydawcy Far Cry'a – Ubisoftowi. Ubisoft ogłosił produkcję Far Cry Instincts na Xboxa oraz na PlayStation 2. Z czasem wersja na PS2 została anulowana ze względu na zbyt duże wymagania gry, a Far Cry: Instincts został wydany na Xboksa 27 września 2005 w USA. 28 marca 2006 była premiera Far Cry: Instincts Evolution na konsolę Xbox oraz Far Cry: Instincts Predator na konsolę Xbox 360.

11 lutego 2014 zadebiutowało wydanie gry na konsole Xbox 360 i PlayStation 3 pod nazwą Far Cry Classic – ukazało się ono w dystrybucji cyfrowej. Natomiast 21 lutego została wydana pudełkowa kompilacja pt. Far Cry: The Wild Expedition, w której znajduje się reedycja pierwszej części z serii[4].

 Osobny artykuł: Far Cry (film).

Entuzjasta gier komputerowych, Uwe Boll, (reżyser m.in. Alone in the Dark oraz Domu śmierci) nabył prawa do filmu. Początek zdjęć zapowiadany był na czerwiec 2007[5]. Sam film ukazał się już w październiku 2008 w Niemczech.

  1. Wydanie gry na konsole Xbox 360 i PlayStation 3 zatytułowane było Far Cry Classic

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d Far Cry (PC). Gry-Online. [dostęp 2012-06-15]. (pol.).
  2. Gra Far Cry w systemie klasyfikacji gier ESRB. System klasyfikacji gier ESRB. (ang.).
  3. Gra Far Cry w systemie klasyfikacji gier ACB. System klasyfikacji gier ACB. (ang.).
  4. Adam Berlik: Premiera gry Far Cry Classics z okazji 10. rocznicy serii. gram.pl, 11 lutego 2014. [dostęp 2014-08-27]. (pol.).
  5. Far Cry Movie Coming Soon. IGN, 2006-10-17. [dostęp 2006-10-18]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]